Obsazení Charkova patřilo k hlavním cílům ruské invaze a město od začátku konfliktu na konci února čelilo silnému ostřelování, při kterém podle ukrajinské strany zahynuly stovky civilistů. Teď se ale dle informací Institutu pro studium války (ISW) situace obrátila. "Zdá se, že Ukrajina vyhrála bitvu o Charkov," uvedl ISW. Ruská armáda se totiž v posledních dnech nepokusila dobýt nové pozice ve městě, a to kvůli ukrajinské protiofenzívě i obtížím s doplňováním svých jednotek. Vojákům se tak nepodařilo dosáhnout svého cíle město obklíčit a následovně ho obsadit. 

Podle ISW se nyní útoky ruské armády soustředí na města Izjum a Doněck, kde ale invazní vojska zaznamenávají jen malé úspěchy. "Hlavní snahou ruské armády je momentálně obklíčit města Severodoněck a Lysyčansk na Donbase," doplnil institut.

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov prohlásil v rozhovoru s britskou televizní stanicí Sky News, že válka pravděpodobně skončí do konce roku. Zlom v bojích očekává v srpnu. "Výsledkem bude, že obnovíme ukrajinskou kontrolu nad celým územím, které jsme ztratili, a to včetně Donbasu a Krymu," řekl Budanov.

Online reportáž

V Berlíně dnes začala dvoudenní neformální jednání ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance (NATO), Česko zastupuje šéf diplomacie Jan Lipavský. Tématem schůzky je ruská invaze na Ukrajinu. Do německé metropole dostali pozvání i ministři zahraničí Švédska a Finska. Obě země by mohly v brzké době požádat o vstup do NATO. Finský prezident Sauli Niinistö a ministerská předsedkyně Sanna Marinová ve čtvrtek veřejně oznámili, že vstup země do Severoatlantické aliance podporují.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požaduje ještě větší tlak mezinárodního společenství na Rusko. "Jednání s Moskvou o osvobození obránců továrny Azovstal v Mariupolu jsou velmi složitá, Kyjev využívá prostředníky," citovala agentura reuters tradiční videoproslov Zelenského.

K okamžitému příměří na Ukrajině vyzval prostřednictvím telefonického rozhovoru americký ministr obrany Lloyd Austin ruský protějšek Sergeje Šojgua. Informoval o tom Pentagon. Austin zároveň zdůraznil důležitost udržování komunikačních kanálů. 

Kyjev požádal státy ze skupiny nejsilnějších ekonomik G7, aby přijaly zákony o zabavení majetku ruského státu na svém území a financovaly tak obnovu Ukrajiny. Novinářům to na okraj setkání ministrů zahraničí skupiny G7 v Německu řekl šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba.