V době ruského raketového úderu bylo podle ukrajinského prezidenta v nákupním centru nejméně tisíc lidí. Tento útok, zaměřený především na civilisty, se podle lídrů skupiny největších světových ekonomik rovná válečnému zločinu. 

Stojíme za Ukrajinou 

Na summitu v Německu jednotně prohlásili: „My, vedoucí představitelé skupiny G7, oficiálně odsuzujeme odporný útok na nákupní středisko v Kremenčuku. Stojíme jednotně za Ukrajinou a truchlíme nad nevinnými oběťmi tohoto brutálního činu. Takovéto nevybíravé útoky na nevinné civilisty představují válečný zločin. Ruský prezident Putin a další odpovědné osoby budou pohnány k odpovědnosti.“

Záběry z obchodního centra, které zasáhla ruská raketa:

Zdroj: Youtube

Stanovisko přišlo poté, co prezident Zelenskyj označil útok za jeden z největších teroristických činů v evropských dějinách.

„Poklidné město, obyčejné nákupní centrum, uvnitř - ženy, děti, obyčejní civilisté. Před vyhlášením leteckého poplachu bylo uvnitř asi tisíc lidí. Naštěstí, pokud je nám v tuto chvíli známo, se mnoha lidem podařilo dostat ven. Ale ne všichni měli to štěstí. Uvnitř byli dělníci i návštěvníci,“ řekl bezprostředně po útoku v prohlášení. 

Putinova krutost a barbarství

„Jen naprosto bezcitní teroristé mohou na takový objekt útočit raketami. Tohle totiž není omylný zásah, ale promyšlený ruský úder,“ dodal ukrajinský prezident. Zelenskyj také zdůraznil že obyčejné obchodní centrum nepředstavuje pro ruskou armádu žádnou hrozbu a nemá žádnou strategickou hodnotu. Obvinil Rusko, že sabotuje pokusy lidí žít normálním životem, které okupanty tolik rozčilují.

Úder odsoudil i britský premiér Boris Johnson. „Útok na Kremenčuk znovu ukázal Putinovu krutost a barbarství. Musí si uvědomit, že jeho chování nezpůsobí nic jiného, než že posílí odhodlání Spojeného království a všech ostatních zemí G7 stát při Ukrajině tak dlouho, jak to bude třeba.“

Dmytro Lunin, gubernátor Poltavské oblasti, trvá na tom, že v blízkosti nebyl žádný vojenský cíl, na který by Rusko mohlo mířit.

Ruská strana veškerá obvinění vzápětí odmítla. Podle slov zástupce ruského velvyslance při OSN Dmitrije Poljanského šlo o ukrajinskou provokaci. Na Twitteru napsal: „Přesně to teď kyjevský režim potřebuje, aby udržel pozornost na Ukrajině před summitem NATO.“

Svědectví a záchranná akce

Videozáznamy údajně pořízené uvnitř budovy chvíli po útoku ukazovaly scény paniky, kdy lidé běželi přes masy trosek, aby se dostali ven. Jeden člověk křičel „je tady někdo?", zatímco jiný volal svou matku. Centrum bylo zahaleno kouřem a mnozí jeho návštěvníci vypadali omráčeně, píše server Sky News.

Při záchranné operaci bylo z místa trosek vyproštěno několik lidí, devět z nich bylo podle slov Kyryla Tymošenka, zástupce vedoucího ukrajinské prezidentské kanceláře, ve vážném stavu.

V momentě, kdy do budovy vtrhli záchranáři, ozval se kód 200, což znamená, že v budově našli jedno nebo více těl.

Když se začalo stmívat, přivezli záchranáři světla a generátory, aby mohli pokračovat v pátrání. Vyděšení rodinní příslušníci, někteří v slzách, se řadili v hotelu naproti nákupnímu středisku, kde si záchranáři zřídili základnu.

Hasiči prohledávají trosky nákupního střediska v ukrajinském Kremenčuku na snímku z 28. června 2022. Centrum o den dříve zasáhla ruská raketa.
Ruský útok na nákupní středisko v Kremenčuku: Počet obětí vzrostl na 18

Čtyřiadvacetiletý Kiril Žebolovskij hledal svého dvaadvacetiletého přítele Ruslana, který pracoval v obchodě s elektronikou a o kterém od výbuchu nikdo neslyšel. „Posílali jsme mu zprávy, volali, ale nic,“ řekl reportérům agentury Reuters. Pro případ, že by se jeho přítel našel, nechal záchranářům své jméno a telefonní číslo.

Pracovník obchodního centra, který se představil jako Roman, 28 let, řekl Reuters, že vedení obchodního centra ještě před třemi dny povolilo, aby obchody zůstaly otevřené i během sirén leteckého poplachu.

Summity G7 a NATO

Ve stejný den, kdy došlo k útoku, vystoupil ukrajinský prezident na zasedání skupiny G7 s tím, že chce, aby válka skončila do začátku zimy, a vyzval západní představitele, aby poslali větší vojenskou podporu.

Úúterý je posledním dnem summitu G7, následně se vedoucí představitelé přesunou do Madridu na summit NATO.

Očekává se, že lídři nejsilnějších světových ekonomik oznámí dohodu o prosazování cenového stropu na ruskou ropu. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v předvečer summitu uvedl, že aliance se dohodne na novém balíčku pomoci pro Ukrajinu.

Vojenská aliance rovněž uvedla do stavu vysoké pohotovosti 300 tisíc vojáků, přičemž počet sil v pobaltských státech a pěti dalších frontových zemích byl zvýšen až na úroveň brigády.