V Kyjevě dnes ráno zazněla silná exploze, nad město vystoupal černý dým. Podle úřadů byla cílem ostřelování drážní infrastruktura. Cílem raketového útoku byl v noci také Kramatorsk a obec Bovary. 

Ukrajinský generální štáb obvinil ruské síly z použití zakázané fosforové munice při útoku v Charkovské oblasti.

Podle 'optimistické' předpovědi ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova skončí válka do konce roku. Ukrajinské obranné síly podle něj stále potřebují těžké zbraně, především MLRS, a také další dělostřelectvo, tanky, protilodní a bezpilotní systémy, a tak dále.

Vladimir Putin řekl agentuře TASS, že se nedomnívá, že by v praxi něco změnily dodávky amerických raketometů na Ukrajinu. Varoval však, že by Rusko začalo útočit na nové, dosud nedotčené cíle, kdyby Ukrajina dostala střely s delším doletem.

Online reportáž

Rusko údajně násilně přesídluje obyvatele ze Severodoněcku v Luhanské oblasti, prohlásil náčelník civilní vojenské správy v oblasti Oleksandr Striuk a uvedl, že část místních byla ruskými silami násilně přesunuta do Ruskem okupovaných oblastí Ukrajiny. Informuje o tom The Kyiv Independent.

Podle tvrzení ukrajinské armády Rusko v Černém moři hromadí válečné lodě. Mají se zde nacházet čtyři plavidla a jedna ponorka, vše vybavené 36 raketami s plochou dráhou letu, což zvyšuje riziko raketových útoků.

V sobotu pokračoval pokles počtu víz dočasné ochrany udělených v Česku uprchlíkům z Ukrajiny. Vydáno jich bylo 340, tedy o 142 méně než před týdnem. Od únorového začátku ruské invaze na Ukrajinu dostalo víza v Česku 364 431 uprchlíků. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) již dříve v tomto týdnu uvedl v médiích, že část běženců odjíždí, takže v zemi nyní zůstává zhruba 300 tisíc uprchlíků z Ukrajiny.

Ukrajina potřebuje pravidelné dodávky zbraní ze Západu, a to až do dosažení vítězství nad Ruskem. Podle ukrajinských médií to dnes řekla náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Kyjev zatím nemá k dispozici dost zbraní na to, aby se mohl plně postavit ruské armádě, uvedla také politička.