Moskva dala ultimátum obráncům přístavu Mariupol. Pokud složí zbraně a od nedělní 5. hodiny ráno do 12. hodiny opustí město, ušetří ruská armáda životy ukrajinských vojáků. Ukrajinští obránci ale kapitulaci odmítli.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj také v neděli prohlásil, že Ukrajina nevymění část svého území na východě země za ukončení války s Ruskem. „Nevěřím ruské armádě a ruskému velení. To, že jsme je odrazili a oni utekli od Kyjeva, ze severu i od Černihivu ještě neznamená, že když získají Donbas, nezaútočí na Kyjev znovu,“ řekl pro CNN.

Do Kyjeva podle magazínu Bloomberg zamířil ruský oligarcha Roman Abramovič. Důvodem má být snaha o další kolo mírových jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, při nichž Abramovič v minulosti působil jako prostředník mezi oběma stranami.

Online reportáž

Guvernér Záporožské oblasti Oleg Burjak uvedl, že ruská armáda unesla 8. dubna z evakuačního konvoje jeho 16letého syna. „Můj syn byl unesen Rusy. Je mu teprve 16 let. Nevím kde je. Vyzývám evropskou komunitu, celé lidstvo - pomozte. Ať celý svět ví, že Rusové po celé zemi unášejí děti,“ řekl.

Reakce ze zahraničí

Na Ukrajinu dorazila první zásilka z nejnovějšího balíku vojenské pomoci z USA. Spojené státy tento týden schválily odeslání munice, zbraní a vojenské techniky v hodnotě 800 milionů dolarů. Součástí pomoci jsou mimo jiné drony Switchblade, děla Howitzer či vrtulníky Mi-17.

Britský princ Harry ve svém proslovu na zahajovacím ceremoniálu Invictus Games v Nizozemsku uvedl, že „svět je sjednocený“ a na straně Ukrajiny. „Stojíme při vás. Svět je sjednocený na vaší straně a zasloužíte si větší pomoc,“ vzkázal na dálku do Kyjeva.

Evropská unie chystá sankce zaměřené na největší ruskou banku Sberbank a další finanční instituce. V rozhovoru pro německý tisk to uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Chceme se dále zaměřit na bankovní sektor, především na Sberbank, která tvoří jeho 37 procent,“ oznámila.

Ruský křižník Moskva se potopil.
Posádka potopené Moskvy je živá a zdravá, tvrdí šéf ruského námořnictva

Evropská unie také vyčlení na pomoc lidem zasaženým válkou dalších 50 milionů eur. Většina této sumy poputuje na humanitární projekty na Ukrajině, pět milionů eur pak na stejné projekty v sousedním Moldavsku.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že západní sankce s postupem času čím dál více ovlivňují ruskou ekonomiku. "Hrubý domácí produkt Ruska se podle aktuální prognózy propadne o 11 procent. Státní bankrot Ruska je jen otázkou času. Putin touto válkou ničí také svou vlastní zemi a budoucnost svých obyvatel," dodala.

Papež František vyzval k hledání mírového řešení války na Ukrajině. Ve svém poselství Urbi et orbi kritizoval Rusko za to, že zatáhla zemi do „krutého a nesmyslného“ konfliktu.