Soustředění dělostřelectva, obrněných vozidel a obrovského množství vojáků tlačí ukrajinské vojáky bránící Avdijivku do kouta. Pomalu ztrácejí naději. Město se v říjnu minulého roku se stalo cílem jedné z největších ofenziv ze strany ruských jednotek. Jejich cílem je Avdijivku obklíčit a dobýt. Mluvčí 110. samostatné mechanizované brigády Ivan Sekač podle portálu The Kyiv Independent sdělil, že jednotka nemá dostatek vojáků, aby udržel město v bezpečí.

U města Avdijivka padl i český dobrovolník:

Ukrajinští vojáci střílejí na frontovou linii u Bachmutu v Doněcké oblasti 18. března 2023, ilustrační foto.
U města Avdijivka na Ukrajině padl český dobrovolník. Jde o čtvrté podobné úmrtí

Hlavním cílem Ruska je podle Sekače odříznutí hlavní zásobovací trasy. „Ruské síly mají naprostou převahu v letectvu. Nemůžeme nijak ovlivnit jejich nálety a bombardování města. Mají také obrovské množství personálu a neustále experimentují s různými útočnými skupinami. Často také používají obrněná vozidla. Portál The Kyiv Independent dále doplňuje, že ruské síly jsou od úplného obklíčení města vzdáleny jen několik kilometrů.

Jak vypadá město Avdijivka, ve kterém zuří tvrdé boje:

Zdroj: Youtube

Zvláště tvrdé boje nyní zuří v severní části města. Stále tam přitom bydlí lidé. Na jihu už ruské síly navzdory velkému počtu padlých ovládly průmyslovou zónu. V posledních týdnech navíc také dorazily ruské posily. „Je téměř jisté, že bude Rusko i nadále v této oblasti pokračovat v ofenzivě. Využívá při ní taktickou leteckou sílu,“ napsalo britské ministerstvo obrany.

Nevyhnutelný pád

Situaci ve městě popsal ze svých zkušeností voják Oleksandr z 47. protitankové čety. Vzpomněl na jeden večer v listopadu, kdy s kamarádem čekal v ručně vykopané díře na frontové linii severně od Avdijivky. Byl svědkem toho, jak spolubojovníka ruský minomet zasáhl. Dvojice musela kvůli nelítostnému ruskému ostřelování čekat deset hodin, než k nim dorazila lékařská pomoc.

Ruská armáda na východě Ukrajiny sestavila třicetikilometrovou vlakovou soupravu:

Výsadek ruských vojáků na Donbasu.
Satelit odhalil na Donbasu ruský vlak car. Měří 30 kilometrů a má klíčový úkol

Problémem podle vojáka je, že na linii u města nejsou žádné opevněné pozice, což ohrožuje životy obránců. Vzhledem k neutuchajícímu boji není čas stavět větší obranu. „Máme jen zákopy ale to nestačí. Obranná linie s pořádnými zákopy a minovými poli se měla postavit daleko dříve,“ vyjádřil své naštvání Oleksandr.

Podle vojáků se zdá, že se Ukrajina oproti Rusku dobře nepřipravila na další dlouhé týdny bojů. Problémem je i to, že Ukrajina už vybudovanou obranu neudržuje. Ruská dělostřelecká a minometná palba ji tak snadno ničí.

Vojáci na frontové linii si navíc stěžují na vážný nedostatek munice, vybavení, dronů a hlavně pěchoty. „Pokud Ukrajině dojde dělostřelecká munice, může být Rusko schopno město dobýt. I za cenu vysokých ztrát,“ řekl vojenský expert Rob Lee.

Ukrajinští vojáci jsou i přesto odhodláni město bránit. Někteří už ale uznali, že je pád Avdijivky vzhledem k útočné schopnosti Ruska nevyhnutelný. Obrana podle nich ztratí smysl, když se Rusům podaří obsadit elektrárnu.

Stejný osud jako Bachmut

Nynější ruská taktika s nasazením co největšího množství vojáků mnohým připomíná postup v Bachmutu, na který zaútočili v zimních měsících minulého roku. Mnozí ukrajinští vojáci si myslí, že Avdijivku postihne podobný osud.

Ukrajinská armáda má nového velitele. Proč se mu říká řezník?

Nový vrchní velitel ukrajinských vojsk Oleksandr Syrskyj
Kdo je Oleksandr Syrskyj: Velitel, jenž zachránil Kyjev, i věrný řezník z fronty

Bachmut Rusko dobývalo postupně, získávalo ulici po ulici. Noční pilot dronů Vitalii navíc uvedl, že vojáci agresora operující u Avdijivky jsou zkušenější, než žoldnéři z Wagnerovy skupiny, se kterými se setkal u Bachmutu.

Dobytí Bachmutu oznámili ruští představitele 20. května 2023, ukrajinská armáda ho nepotvrdila. V květnu se ukrajinské síly snažily protiútoky dostat město zpět, nakonec se jim to nepodařilo.