V říjnu 2020 jsme měli tu čest setkat se s prezidentem Zelenským a první dámou, abychom se dozvěděli více o jejich naději a optimismu ohledně budoucnosti Ukrajiny. Dnes stojíme za prezidentem a ukrajinským lidem, kteří statečně bojují o svou budoucnost. Takové vyjádření napsali na sociální síť den po ruské invazi na Ukrajinu britský princ William s manželkou, vévodkyní Kate.

A nezůstali pouze u jedné zprávy. Při jejich následném veřejném vystoupení opět ukázali, na které straně stojí. „Když pár následně navštívil Ukrajinské kulturní centrum v Londýně, barvy jejich oblečení mluvily za vše. Oba byli oděni v odstínech modré a na sobě měli odznaky s ukrajinskou vlajkou," popisuje královské vystoupení BBC.

Prince Williama a vévodkyni Kate brzy následovali i další členové britské královské rodiny. A všichni dohromady tím doslova zaskočili komentátory. Postoj, jaký královská rodina zaujala k válce na Ukrajině, a otevřenost ohledně podpory ukrajinských obránců, jsou totiž u takzvané Firmy něčím nevídaným. Britská královská rodina se tradičně důsledně drží zásady neutrality a k politickým tématům se téměř nevyjadřuje - tento úkol přenechává voleným britským politikům.

Premiér Petr Fiala (vlevo) po příletu z Ukrajiny do Prahy.
Ukrajina potřebuje především dodávku zbraní, prohlásil Fiala po návratu z Kyjeva

Typické je pro královskou rodinu například vyjádření soucitu s lidem zasaženým válkou či jinou katastrofou, otevřená podpora jedné ze stran konfliktu, byť napadené, je však poměrně překvapivá. „Toto je totiž invaze, politická krize. A členové královské rodiny na ní zcela nečekaně zareagovali slovy podpory, zděšení a vůbec neskrývají své sympatie. Vykonali sérii modro-žlutých vystoupení, přičemž typická neutralita a diplomatická zdrženlivost téměř chyběla," poznamenává BBC.

Rozezlený Charles

Zřejmě nejdále zašel, co se týče vyjádření o válce na Ukrajině, princ Charles. Ten si nebral servítky a ruskou invazi otevřeně nazval "brutální agresí". Pro tak vysoce postaveného člena britské královské rodiny, příští hlavu konstituční monarchie, jsou to opravdu silná slova. „Cítíme solidaritu ke všem, kteří čelí brutální agresi," vyjádřil se podle BBC princ Charles.

Že svá slova myslí vážně, zopakoval hned na další den, kdy s manželkou Camillou společně navštívili londýnskou Ukrajinskou katolickou katedrálu. „Do tohoto chrámu podle vyjádření jeho zaměstnanců míří Ukrajinci žijící ve Velké Británii pro požehnání předtím, než se vydají do rodné země bojovat proti ruským jednotkám," vysvětluje BBC.

Vladimir Putin na fotografii z roku 2022.
Spekulace o zdraví Putina. Má poškozený mozek, tvrdí zpravodajské služby

Princ Charles se při návštěvě kostela vyjádřil, že vše, co slyšel, se jeho i Camilly hluboce dotklo. „Nejvíce ze všeho jsme pohnuti mimořádnou statečností ukrajinské komunity tváří v tvář tak hrozné agresi," zopakoval princ Charles.

V následujících dnech pak britský následník trůnu zamířil do města Southend-on-Sea, aby uctil památku ubodaného britského poslance Davida Amesse. Ten byl zavražděn při činu, který je šetřen jako terorismus. Princ Charles uvedl, že zabitý poslanec zastával hodnoty demokracie a svobody. „Nyní vidíme, že úplně stejné hodnoty jsou nyní napadeny na Ukrajině, a to tím nejhorším možným způsobem," neodpustil si princ poznámku k aktuální situaci ve válkou zmítané zemi.

Královnina kytice

Jakkoliv se může zdát, že vyjádření členů britské královské rodiny ohledně války na Ukrajině nemohou na celé věci moc změnit, opak je pravdou. „Rodinu a jeji kroky pozorně sleduje celý svět, a tak mají dosah na publikum z celé planety. A například neočekávaně silné Charlesovo varování ohledně útoku na demokratické hodnoty pokryla všechna americká média. V nich si například získal více titulků, než britský premiér," upozorňuje BBC. Členové královské rodiny tak dokáží ovlivňovat veřejné mínění nejen ve Velké Británii, ale i za hranicemi ostrovního státu.

Zatím jako jediná se z nejvýše postavených členů britské královské rodiny ke konfliktu na Ukrajině nevyslovila britská královna Alžběta II. Ta nadále až na výjimky zastává politickou neutralitu koruny. „Královna se po celou dlouhou dobu své vlády pečlivě vyhýbala jakýmkoli přímým komentářům politických záležitostí," připomíná BBC.

Ovšem to, že neposkytla slovní vyjádření, podle odborníků neznamená, že by celou záležitost ignorovala. Důkazem, že i ona podporuje Ukrajinu, je podle nich její kytice. „Množství spekulací vyvolala překvapivě obrovská žlutomodrá kytice, sestavená v ukrajinských barvách, která se objevila v pozadí, když královna přijala kanadského premiéra Justina Trudeaua. Květiny byly nepřehlédnutelné," nastiňuje BBC.

„Znalci toho, co se odehrává v Buckinghamském paláci, dlouhodobě naznačují, že máloco v královské rodině je jen náhodné. Cokoliv, co souvisí s vystoupením královny, vždy nese nějaký odkaz," poznamenává BBC. Často se třeba mluví o významu broží, jaké má královna na sobě při návštěvách různých státníků. A tak i modro-žlutá kytice opravdu může být výmluvným symbolem.

Žádné meče pro agresory

Ještě explicitnější vzkaz pak britská královna Alžběta II. vyslala směrem k Rusku tento týden, když odmítla zapůjčit tři meče ze 17. století na výstavu o soubojích, která se měla konat v Muzeích Moskevského Kremlu. Sbírky předmětů z královského dvora zapůjčení předmětů původně slíbily, v druhé polovině února ale nabídku odvolaly. „V rámci širšího kulturního bojkotu Ruska bylo přijato rozhodnutí odložit zapůjčení tří mečů z královské sbírky," vysvětlil mluvčí kolekce.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov
Život v luxusu za 'krvavé' peníze. Lavrovovu dceru v Londýně možná čekají sankce

Výstavu, která se měla konat od 4. března do 16. června, sponzoroval miliardář Ališer Usmanov. Na jednoho z nejbohatších Rusů jsou uvaleny mezinárodní sankce. Londýn oznámil, že zmrazí jeho majetky a zakáže mu cesty do země.

Kremelská muzea potvrdila odložení výstavy kvůli ruské invazi na Ukrajinu, kterou zahájil ruský prezident Vladimir Putin 24. února. „Jádro projektu tvoří exponáty z evropských muzeí, která byla nucena je předčasně stáhnout kvůli geopolitické situaci. Muzea v současné době pracují na tom, aby se výstava uskutečnila bez evropské účasti, a vyjadřují upřímné poděkování ruské muzejní komunitě za nabídnutou pomoc v současných obtížných podmínkách," stojí v prohlášení.