Pokud se informace potvrdí, půjde o velkou blamáž. Nejbližší spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina totiž možná v živém televizním vysílání omylem ukázal plány na další postup ruských vojsk. Lukašenka natočili, jak při úterním projevu před běloruskou bezpečnostní radou stojí před mapou, která je zřejmě zobrazením ruského plánu invaze.

Michail Fridman je jedním z prvních ruských oligarchů, kteří se vyjádřili pro zastavení ruské invaze na Ukrajinu.
Proti Putinovi se začínají bouřit ruští miliardáři. Ozývají se i děti oligarchů

„Video, které na twitteru zveřejnil běloruský novinář Tadeusz Giczan, zobrazuje Lukašenka stojícího před mapou Ukrajiny, na níž je tato země rozdělená na čtyři části. Giczan plán nazval něčím, co připomíná skutečnou mapu ruské invaze," konstatuje web Business Insider.

Mapa zobrazuje možné postupy Putinových vojsk. „Na plánu jsou viditelné červené šipky směřující z Běloruska a Ruska hluboko do Ukrajiny. Nad obklíčeným hlavním městem Kyjev se svírají do kleští. Sahají od východu až k řece Dněpr v srdci země," píše Business Insider.

Jak upozorňuje server Newsweek, mapa rovněž naznačuje, že po obsazení Ukrajiny se Putin rozhodl napadnout také jejího souseda - Moldavsko. Konkrétně tamní proruský separatistický region Podněstří.

Novorozená dvojčata narozená v krytu v Kyjevě.
Bombový kryt, sklep i metro. Jak se na Ukrajině za dunění války rodí děti

Ruské síly dle mapy směřují a budou směřovat do války mimo jiné i z běloruského území. Samotné Bělorusko už navíc také na Ukrajinu odpálilo rakety. Podle serveru Daily Mail to potvrdil přímo Lukašenko. „Ano, provedli jsme odpaly z území Běloruska a řekl jsem upřímně, na které pozice jsme zamířili. Posaďte se," zaznívá ve videu jeden z útržků Lukašenkovy řeči směrem k členům jeho bezpečnostní rady.

Fotografie mapy z videa zveřejnila média po celém světě. Na sociálních sítích zároveň začal zaznívat výsměch zaměřený na celou situaci a zejménu běloruského vůdce, který mohl takzvaně "propálit" vojenské plány nejbližšího spojence.

Jsou Bělorusové v Ukrajině?

V posledních dnech se také řeší, jakou formou je vlastně Bělorusko zapojeno do ukrajinského konfliktu. To, že na Ukrajinu byly vypáleny rakety z běloruských pozic a že právě z Běloruska rovněž směřovaly do země při invazi ruské jednotky, bylo potvrzeno. V uplynulých dnech se ale debatuje i o možném přímém zapojení běloruských vojáků do války na Ukrajině. Informace v tomto směru jsou však zatím nepotvrzené a vzájemně si odporují.

Ukrajinská média již o víkendu varovala, že nasazení běloruských vojáků opravdu hrozí. Prezident Lukašenko následně informoval, že vyslání pozemních jednotek není aktuálním tématem a jeho vojáci na Ukrajinu nepůjdou. Později pak ale zase ukrajinská média sdělila, že běloruští vojáci v úterý překročili ukrajinskou hranici a zapojili se do bojů v příhraniční oblasti.