Telegramový kanál Baza zveřejnil mimo jiné video, které podle něj zachycuje moment exploze v Krasnodaru, nebo průlet dronu. Podle místních obyvatel střílela protivzdušná obrana na bezpilotní letoun. Operační štáb Krasnodarského kraje později podle agentury TASS uvedl, že ve městě byl slyšet „třesk“, což je podle BBC eufemismus pro výbuch.

Důvod „třesku“ ruské úřady neuvádí. „Podle předběžných informací nejsou žádní zranění,“ sdělil štáb. Krasnodarský starosta Jevgenij Naumov uvedl, že byla poškozena kancelářská budova a bytový dům, ale nikomu se nic nestalo.

Gubernátor Krasnodarského kraje Veniamin Kondraťjev později potvrdil, že kancelářské budovy a obytný dům v centru města poškodil pád dvou dronů. „Kriticky důležitá infrastruktura nijak neutrpěla. A hlavně - vše se obešlo bez obětí,“ napsal v sociální síti a přislíbil, že úřady pomohou s opravou poškozených bytů.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko
Smlouva podepsána. Rusko přesouvá do Běloruska jaderné zbraně, oznámil Lukašenko

Starosta ukrajinského města Dnipra Borys Filatov při útoku vyzýval obyvatele města, aby nic nenatáčeli ani nezveřejňovali. Ukrajinské úřady se totiž domnívají, že zveřejňování záběrů z míst úderů raket a bezpilotních letounů nebo natáčení práce protivzdušné obrany může pomoci ruským invazním silám.

Rusko podniklo raketový útok na Kyjev, protivzdušná obrany zničila všechny nepřátelské cíle, uvedl server RBK-Ukrajina s odvoláním na místní úřady. Trosky sestřelených raket podle portálu Ukrajinska pravda poškodily střechu nákupního a zábavního centra, jinde ve městě zasáhly soukromý dům.

Ukrajinské telegramové kanály monitorující vzdušný prostor předtím upozornily, že podle předběžných zpráv vyslali Rusové na Ukrajinu řízené střely, zároveň podle BBC přicházely zprávy, že ukrajinská protivzdušná obrana z několika regionů sestřeluje bezpilotní letouny, které útočí stylem kamikadze.

Před očekávanou ukrajinskou ofenzívou Rusko v posledních týdnech zintenzivnilo své vzdušné útoky na Ukrajině, proti které vede válku už rok a čtvrt.

Zásah nemocnice

Nejméně jeden člověk zahynul a další utrpěli zranění při ruském ostřelování nemocnice v ukrajinském městě Dnipro, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Šéf oblastní správy Serhij Lysak později uvedl, že počet raněných stoupl z 15 na 23, tři z nich jsou v kritickém stavu. Mezi 21 hospitalizovanými jsou i dva chlapci ve věku tří a šesti let, jejichž stav lékaři označili za středně závažný. Zahynul devětašedesátiletý náhodný kolemjdoucí.

„Ruští teroristé opět potvrzují svůj status bojovníků proti všemu lidskému a čestnému,“ okomentoval Zelenskyj na facebooku zásah zdravotnického zařízení ruskou raketou. „Musíme tyto nelidi porazit nezvratně a co nejdřív. Protože náš čas jsou naši lidé. A naši lidé jsou na Ukrajině to nejcennější,“ zdůraznil.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Zničení Bachmutu? Je to jako Hirošima, prohlásil Zelenskyj na summitu v Japonsku

Na místě pokračuje likvidace následků ostřelování a záchrana raněných. Zapojeny jsou všechny potřebné služby, dodal prezident a vyjádřil soustrast pozůstalým.

Nemocnici v Dnipru zasáhla ruská střela při ranním útoku, který následoval po nočním úderu, uvedl list Ukrajinska pravda s odvoláním na Lysaka. Deník také zveřejnil záběry z místa s varováním, že „nejsou určeny lidem se slabou psychikou“.

Terčem ruského ostřelování se stalo také město Huljajpole na jihovýchodě Ukrajiny, kde ruské rakety poškodily obytné a hospodářské budovy. „Dvěma zraněným ženám ve věku 47 a 62 let, které vyprostili z trosek, byla poskytnuta lékařská pomoc,“ napsal šéf vojenské správy v Záporožské oblasti Jurij Malaško. Ruské rakety odpálené z letadel zasáhly také obytný dům ve východoukrajinském městě Avdijivka. „Podle předběžných údajů se nálet obešel bez obětí,“ uvedl šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak.