Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Moskvu z šíření lží s cílem přenést vinu za vlastní činy na Kyjev. „Když roste zbabělost, všechno se mění v katastrofu. Když lidé nemají kuráž uznat své chyby a omluvit se, čelit realitě a vidět, že se mění v monstra,“ řekl ve svém nejnovějším projevu. Rusko podle Zelenského ztratilo kontakt s realitou a obviňuje Ukrajince z činů spáchaných ruskými jednotkami.

V jaderné elektrárně Černobyl proběhlo střídání směn, teprve druhé od počátku ruské invaze. Potvrdila to Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA). Jde podle ní o „důležitý krok pro zajištění provozu elektrárny, která byla pět týdnů pod kontrolou Rusů“. Ukrajinci tvrdí, že po odchodu ruských jednotek zůstalo v zařízení zničené vybavení na sledování hodnot radiace.

Online reportáž

Přemýšlet o jednání s Ruskem je podle ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby poté, co se stalo v Kramatorsku a Buče, „extrémně obtížné“. „Pokud by ale jednání mohla zabránit alespoň jednomu podobnému masakru, musím se té příležitosti chopit,“ doplnil.

Ukrajinské úřady otevřely provizorní most spojující Kyjev s okolními obcemi Hostomel, Buča nebo Irpiň. Výstavba trvala podle ukrajinské agentury Ukrinform pět dní. Most bude sloužit k přepravě humanitární pomoci a stavebního materiálu. Dřívější Romanovského most byl zničen Rusy, což v době bojů ztížilo evakuaci obyvatel, kteří museli řeku překročit pěšky.

České úřady práce dostaly dosud od válečných uprchlíků z Ukrajiny 218 tisíc žádostí o humanitární dávku (pět tisíc korun) a 189 tisíc jich už vyplatily. Evidují nyní také asi 9400 žadatelů o práci s vízem k ochraně. ČTK to sdělila mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková. Uvedla, že podle dostupných údajů od začátku války do zaměstnání v Česku nastoupilo asi 19 tisíc lidí z Ukrajiny.

Reakce ze zahraničí

Krátce po druhé hodině odpoledne se v Moskvě sešel rakouský kancléř Karl Nehammer s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Stal se tak vůbec prvním lídrem některé ze zemí EU od počátku invaze, který se s hlavou ruské federace osobně setkal. Vyzval údajně k dalšímu dialogu mezi Moskvou a Kyjevem a otevřel téma válečných zločinů. Podle Nehammera jeho cesta do Ruska nebyla přátelskou návštěvou. Rozhovor s Putinem označil za velmi přímý, otevřený a tvrdý.

Evropská unie připravuje šestý balíček sankcí proti Rusku. Uvedl to dánský ministr zahraničí Jeppe Kofod. Cílem postihů je podle něj „zvýšit tlak na Rusko a přinutit ho k ukončení války“. Také Kanada oznámila, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu zavádí sankce proti společnostem spadajícím do ruského obranného průmyslu, informuje agentura Reuters.

Nový Zéland pošle ve středu do Evropy transportní letoun C-130H Hercules s 50 pracovníky, kteří budou napříč evropskými státy rozvážet do distribučních center vybavení a zásoby pro Ukrajinu. Na území Ukrajiny ale nevstoupí. Nový Zéland poskytne Ukrajině prostředky k obraně a také 13 milionů novozélandských dolarů (200 milionů korun).

Budova divadla v Mariupolu - Ruským ostřelováním poničená budova divadla v ukrajinském Mariupolu, 4. dubna 2022.
Rusko chystá masivní útok na východ Ukrajiny, řekl Nehammer po schůzce s Putinem

Turecko plánuje vytvoření zvláštních aerolinek určených pro ruské turisty. „Eskalace konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou vedla k potížím s turismem, protože oba trhy jsou pro Turecko důležité,“ napsal turecký deník Sabah s odkazem na ruskou agenturu Interfax. Díky nové letecké společnosti, která má sídlit ve městě Antalya na pobřeží Středozemního moře, chce Turecko přilákat až milion turistů z Ruska.

Francouzská banka Société Générale, která je od roku 2001 majitem i české Komerční banky, podle agentury AFP přeruší svou činnost v Rusku

Francie vyhostí ze země šest ruských diplomatů, kteří podle ministerstva zahraničí působili v zemi jako špioni proti francouzským národním zájmům.
 

Civilisté a válka

Z Ukrajiny uprchlo od začátku války více než 4,5 milionu lidí. Většina z nich odešla do sousedních zemí - Polska, kde dosud nalezlo útočiště 2,6 milionu Ukrajinců, Rumunska, Maďarska, Moldavska či Slovenska.

Vlak přestavěný na mobilní nemocnici Lékařů bez hranic (MSF z francouzského Médecins Sans Frontières) zachránil v neděli z východu Ukrajiny 48 zraněných a starších lidí. Jde o první pokus o evakuaci od chvíle, kdy útok na nádraží v Kramatorsku připravil v pátek o život 57 lidí. Většinu z 13členné zdravotnické posádky tvoří podle MSF Ukrajinci. Na další záchrannou misi měl podle organizace vlak vyrazit v noci na pondělí.

Ruští vojáci na Ukrajině. Ilustrační foto.
Udali ji studenti. Ruská učitelka kritizovala válku na Ukrajině, hrozí jí vězení

Evakuaci zraněných ukrajinských civilistů chystá také německá armáda. Bundeswehr vyslal v pondělí z vojenského letiště v Kolíně letoun Airbus A310 MedEvac, který přistane v polském Řešově asi 90 kilometrů od hranic s Ukrajinou. Do Německa odveze za lékařskou péčí zraněné děti i dospělé.

V pondělí se obě strany domluvily na otevření devíti humanitárních koridorů, které povedou z měst Mariupol, Energodar či Berdjansk. Uvedla to ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková a dodala, že obyvatelé budou muset použít vlastní dopravní prostředky. K pondělnímu večeru bylo z okupovaných měst evakuováno koridory 4354 lidí, upřesnila večer Vereščuková.

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva uvedl, že od začátku války na Ukrajině zemřelo nejméně 1 842 civilistů, včetně 148 dětí. Dalších 2 493 lidí bylo zraněno, včetně 233 dětí, informuje televize Nexta.