Jenom hranice s Polskem už od počátku ruské invaze překročilo nejméně 1,2 milionu Ukrajinců. V pondělí zaznamenala polská pohraniční stráž 141,5 tisíce uprchlíků.

Kromě Polska lidé prchají také do Maďarska, Moldavska, Rumunska a na Slovensko.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová naléhá na to, aby všichni civilisté uvěznění v bojích na Ukrajině měli možnost bezpečně odejít. „Jsem hluboce znepokojena, že je tolik lidí uvězněno v ostřelovaných oblastech,“ řekla.

Úřad Bacheletové údajně také obdržel zprávy o svévolně zadržovaných proukrajinských aktivistech v oblastech východní Ukrajiny, které se nedávno dostaly pod kontrolu ruských ozbrojených skupin. Na druhé straně se podle ní také objevují zprávy o bití prorusky zaměřených lidí v oblastech kontrolovaných Ukrajinci.

Ruské síly v Doněcku, s vojenským vybavením označeným písmenem Z.
Novodobá svastika? Označení ruských jednotek? Co znamená záhadné písmeno „Z"

V pondělí se v České republice cizinecké policii nahlásilo 7477 ukrajinských uprchlíků, dohromady se jich pak registrovalo už 54 tisíc. Speciálních víz udělilo ministerstvo vnitra 74 tisíc.

Kvůli ruské invazi stále více utečenců hledá útočiště v českých městech. Příliv lidí prchajících před válkou sílí například v Pardubicích, kde se nachází Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. Sídlí v budově krajského úřadu a navigují na něj modro-žluté cedule s ukrajinskými nápisy a šipkami.