„V důsledku ranního útoku na Kyjev a oblast byly poškozeny dvě administrativní budovy v metropoli a soukromý dům v obci Vyšneve,“ napsal na telegramu zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Starosta hlavního města Vitalij Kličko uvedl, že výbuchy byly slyšet v Ševčenkivské čtvrti a na místo zamířily záchranné složky.

Podle předběžných informací úřadů dvě administrativní budovy poškodily úlomky dronu, napsala agentura Unian. Podle mluvčí Státní služby pro mimořádné události (DSNS) nebyli při útoku na ukrajinskou metropoli zraněni žádní lidé.

Ruští vojáci na Ukrajině
Moskva pořádá sbírku hudebních nástrojů pro vojáky. Mají podpořit bojového ducha

Na jednom místě byl vidět bílý ocas dronu, na kterém byl nápis M529 Geraň-2 a ručně dopsaný vzkaz „Za Rjazaň“, poznamenala agentura Reuters, podle níž jde o zjevný odkaz na nedávný útok na ruskou leteckou základnu, z něhož Moskva viní Ukrajince.

Šéf regionální policie Andrij Něbytov mezitím na sociální síti zveřejnil fotografie, na kterých jsou podle něj úlomky sestřelených íránských dronů nedaleko Kyjeva.

„Díky skvělé práci protivzdušné obrany nebyla zařízení energetické infrastruktury poškozena - všech 13 dronů bylo sestřeleno,“ uvedla společnost Ukrenerho, která zároveň poznamenala, že situace v ukrajinském energetickém systému zůstává složitá kvůli velkému množství předchozích škod. Nejobtížnější je podle ní situace na východě země kvůli každodennímu ostřelování.

Protiletecký poplach ráno platil v Kyjevské, Žytomyrské a Vinnycké oblasti a úřady vyzvaly obyvatele těchto regionů, aby až do konce výstrahy zůstali v krytech. Podle ukrajinské armády letěly drony od pobřeží Azovského moře. Portál RBK-Ukrajina napsal, že je bylo slyšet na pravém břehu Dněpru a správa Žytomyrské oblasti varovala před možnou druhou vlnou útoků.

Bytový dům v ukrajinském Bachmutu hořící po ruském útoku, 7. prosince 2022
Z ukrajinského Bachmutu jsou ruiny. Nezbylo tu místo pro život, řekl Zelenskyj

Moskva se ke zprávám o útoku drony íránské výroby nevyjádřila. Rusko ale už týdny útočí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Miliony lidí se kvůli ruským vzdušným úderům ocitají bez dodávek elektrického proudu, vody i tepla.

Přislíbená pomoc

V úterý účastníci pařížské konference na podporu Ukrajiny čelící ruské agresi přislíbili naléhavou pomoc v celkovém objemu přes miliardu eur (asi 24,3 miliardy korun).

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém večerním projevu řekl, že „každým dnem získáváme novou sílu, abychom tuto zimu zvládli a děkuji všem, kdo k tomu pomáhají“. Jmenovitě zmínil Španělsko, Švýcarsko a Českou republiku.