Video pochází z 16. března, tedy z prvních týdnů války na Ukrajině, kdy se okupační vojska pokoušela dostat do hlavního města. Ukazuje ruské vojáky přijíždějící k autobazaru, kde se v tu chvíli nacházel majitel obchodu a také muž, který tam pracoval jako ochranka, osmašedesátiletý Leonid Oleksijovič Pljac. Incident zachytilo hned několik bezpečnostních kamer z vícero úhlů. Záběry tak poměrně přesně a věrohodně dokládají události, které se staly u Kyjeva krátce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Civilisté převezení z Mariupolu na území samozvané Doněcké lidové republiky ovládané proruskými separatisty.
Zabili jí otce, po dlouhé době se shledala s dědou. Pomohl i Zelenskyj

Na záběrech, které poprvé zveřejnila CNN, je vidět, jak se muži ve strážní buňce připravují na setkání s okupanty, hovoří spolu a převlékají se. Pět ruských vojáků se mezitím snaží dostat dovnitř komplexu, střílejí na zámky a rozbíjejí skleněné výplně. Dva Ukrajinci následně vycházejí ven a setkávají se s Rusy u brány.

Po krátké výměně slov se dvojice otáčí a s relativním klidem začíná odcházet od brány zpět do areálu. Pljac si dokonce zapaluje cigaretu. V tu chvíli se dva z vojáků, s nimiž dvojice prve mluvila, vracejí a začínají bez varování střílet. Oba civilisté zasažení do zad padají na zem.

Upozornění, video obsahuje drastické záběry:

Zatímco majitel bazaru zemřel na místě, Pljac útok přežil a pokusil se postavit na nohy. Kolem stehna si uvázal škrtidlo a podařilo se mu dokulhat zpět do strážní buňky. Tam zavolal pomoc. „Byl stále naživu. Museli jsme mu pomoci, ale byli tam ruští vojáci,“ popsal CNN anonymně velitel ukrajinské civilní obrany, který na místo později dorazil.

Řekli si o cigarety, pak stříleli

Vážně zraněný Leonid také ukrajinským vojákům po telefonu popsal, co se při rozhovoru s Rusy přesně událo. „Vojáci se prý dvojice civilistů nejdříve zeptali na jejich jména. Pak je požádali o cigarety a nechali je jít. Titéž muži, kteří s dvojicí mluvili, se pak otočili a vystřelili,“ popisuje incident CNN.

Okupanti se krátce poté pustili do přilehlých budov, kamery je zachytily při rabování. Vojáci si sundali neprůstřelné vesty a začali prohledávat zásuvky a skříně uvnitř firmy. Pak začali pít alkohol a připíjet si, jako by se nic nestalo.

Unikátní záběry z bunkru pod Azovstalem: zraněný voják
Snímky z bunkru pod Azovstalem děsí: Vojáci přišli o končetiny, přežívají ve tmě

Místním bojovníkům, kteří mezitím dorazili na místo, se podařilo Pljace odtáhnout z buňky, do níž se schoval. Muž ale ztratil ohromné množství krve, na záběrech je vidět, jak za ním zůstává krvavá šmouha. Strážce navíc nebylo možné ihned ošetřit, protože Rusové vzápětí začali střílet a ukrajinská obrana neměla dost prostředků k obraně. Pljac krátce nato vykrvácel.

Líbám tě, pozdravuj kluky, vzkázal dědeček

Zanechal po sobě zdrcenou dceru Juliu a vnuky. „Jsou to vrazi! Je to strašné. Můj otec byl pouhý civilista, bylo mu 68 let. Byl to mírumilovný, neozbrojený muž,“ popsala CNN žena. „Poslední, co jsem od tatínka slyšela, bylo, že mě líbá a že mám pozdravovat kluky,“ dodala.

Na záběry zobrazující smrt jejího otce se podle svých slov Julia nemá sílu podívat. „Prostě nemůžu. Schovám to ale pro své děti a vnuky. Musí o těchto zločinech vědět a pamatovat si, kdo jsou naši sousedé,“ zdůraznila.

Zdroj: Youtube

Julia novinářům také řekla, že ukrajinští obránci zaměstnance autobazaru několik dní předtím varovali, aby raději odešli. Boje se totiž v tu chvíli odehrávaly nedaleko od podniku. Pljac však podle Julie považoval za svou povinnost jít do práce i přes napjatou situaci v okolí.

„Doufali v lidskost ruských vojáků. Oni v sobě ale žádnou lidskost nemají. Je to válečný zločin, vrazi si zaslouží trest smrti,“ řekl anonymně jeden z členů ukrajinské civilní obrany, který několik dní před vraždou se zaměstnanci autobazaru mluvil.

Důkaz válečného zločinu?

Novináři CNN nyní potvrdili pravost záběrů a ukázali je nejvyššímu generálnímu prokurátorovi Ukrajiny. Ten potvrdil, že je konkrétní incident vyšetřován jako válečný zločin. Video údajně dokazuje ruskou brutalitu vůči ukrajinským civilistům.

CNN požádala o komentář také ruské ministerstvo obrany, odpověď však nedostala. Režim Vladimira Putina dlouhodobě odmítá jakákoli obvinění z vraždění ukrajinských civilistů a označuje je za falešné zprávy. Ruská státní média zpravidla informují pouze o civilních ztrátách na životech, které měly údajně zavinit ukrajinské síly.

Hroby obětí ruské invaze v ukrajinském městě Buča
Prchali v autě, pak přišel útok z lesa. Lidé oplakávají dětské oběti z Buči

Dcera zastřeleného Leonida krátce po jeho smrti požádala o zpopelnění ostatků, řádný pohřeb byl totiž uprostřed bojů nemožný. Urna na ni stále čeká v místní márnici a Julia doufá, že svého otce jednoho dne bude moci pohřbít po bok zesnulé matky.

Žena také věří, že se jí a její rodině dostane spravedlnosti. „Vrazi musí být souzeni mezinárodním soudem. Doufám, že se o ruských zločinech dozví nejen Ukrajina, ale i celý svět,“ prohlásila.