„Jak víte, jednali jsme o tom, že na běloruské území rozmístíme tyto taktické jaderné zbraně. K tomu došlo - první jaderné hlavice byly dodány na území Běloruska. Je to první krok. Před koncem roku tuto práci plně dokončíme,“ řekl Putin. Jaderné zbraně jsou podle něj odstrašujícím prostředkem pro všechny, kteří uvažují o tom, že by „Rusku uštědřili strategickou porážku“.

Minsk a Moskva v květnu podepsaly dokumenty ohledně rozmístění ruských taktických jaderných zbraní - tedy těch, které mají relativně krátký dolet a v porovnání s těmi strategickými menší rozsah - v Bělorusku. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu tehdy upozornil, že taktické jaderné zbraně v Bělorusku budou nadále pod kontrolou Moskvy, která si také vyhrazuje právo rozhodovat o jejich případném použití.

Agentura AFP v souvislosti s tím připomněla, že Putin 9. července oznámil, že Moskva s nasazováním jaderných zbraní začne až v červenci. Protiřečil tak běloruskému autoritářskému vůdci Alexandru Lukašenkovi, který už na konci května tvrdil, že do jeho země dorazily první hlavice.

USA svůj jaderný postoj nezmění 

Spojené státy v reakci na Putinovo oznámení uvedly, že nevidí žádné známky toho, že by se Rusko chystalo jadernou zbraň použít. „Nemáme důvod upravovat svůj jaderný postoj,“ řekl novinářům podle AFP šéf americké diplomacie Antony Blinken.

Generální tajemník NATO Jen Stoltenberg dříve podle agentury Reuters v Bruselu sdělil, že aliance bere rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku vážně. „Zatím jsme nezaznamenali žádné změny v ruském jaderném postoji,“ uvedl ale.