Žoldnéřské Wagnerově soukromé vojenské společnosti se minulý týden od pátečního večera do soboty podařilo urazit zhruba 700 kilometrů, než své protestní tažení asi 200 kilometrů před Moskvou ukončila. Dokázala obsadit také armádní stanoviště v Rostově na Donu a ve Voroněži na jihu Ruska. Kreml přiznal, že při zásahu ruské armády proti žoldnéřům zemřelo několik pilotů.

Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) a majitel Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin (vpravo) na prohlídce oligarchovy restaurace
Prigožina vyslaly ruské kruhy, které chtějí ukončit válku, tvrdí politolog

„Nic, ani ozbrojené povstání, by Putina nedonutilo vzdát se nějakého večírku,“ napsal Zygar. Doplnil, že Putin nikdy nevynechá soukromé večírky, které se konají každoročně u příležitosti petrohradských oslav zvaných Šarlatové plachty.

Odtržený od reality

Šéf Kremlu letos podle Zygarových informací sledoval světelnou show a plachetnice plavící se po Něvě z jachty svého přítele a byznysmena Jurije Kovalčuka. Lidé blízcí Putinovu okolí to podle Zygara vnímají jako „nad slunce jasný doklad toho, že prezident je odtržený od reality“.

Zygar působil v minulosti jako reportér v ruském listě Kommersant, později jako šéfredaktor ruské nezávislé televize Dožď. Je autorem několika publicistických knih. V češtině od něj vyšly svazky Říše musí zemřít a Všichni muži Kremlu, v níž se věnuje Putinovi a lidem z jeho blízkého okolí.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu (vpravo) a náčelník Generálního štábu a první náměstek ministra obrany Valerij Gerasimov naslouchají ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi během jejich setkání v Moskvě 27. února 2022
Prigožin při vzpouře plánoval zajmout Šojgua a Gerasimova, tvrdí americké zdroje

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury TASS v sobotu tvrdil, že Vladimir Putin pracuje z Kremlu. Nicméně soudě podle agenturní zprávy se spekulace, že Putin odletěl do Petrohradu, objevily už minulý týden.

Investigativní projekt Agentstvo dnes uvedl, že dvě letadla, která používá Putin, v sobotu letěla směrem na Tverskou oblast. Ta leží severně od Moskvy.