Západní země přijaly sankce v reakci na ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu, která začala na konci února. Putin dnes prohlásil, že "speciální vojenská operace" ruských sil byla jedinou variantou pro Moskvu, jak zajistit bezpečnost Ruska. Zopakoval dřívější tvrzení Kremlu, že operace postupuje přesně podle plánu. Uvalení sankcí na Rusko vysvětlil snahou Západu Rusko oslabit a politiku západních zemí označil za agresivní.

"Jako zbraň si (západní země) zvolily ekonomické, finanční, obchodní a jiné sankce proti Rusku. Ty ale nyní dopadají na Evropany a Američany kvůli rostoucím cenám benzínu, energií a potravin i kvůli ztrátě pracovních míst souvisejících s ruským trhem," řekl Putin na ekonomické poradě s ruskými činiteli.

"Nepotřebují (západní země) silné a suverénní Rusko," prohlásil ruský prezident. Západní představitele obvinil, že chtějí z Ruska vytvořit slabou zemi a narušit její územní celistvost. Podle Putina ale Západ v této své snaze selhává a ruské hospodářství je prý zatím v dobré kondici. V důsledku sankcí po ruské invazi prudce klesla cena rublu, výrazně byl postižen ruský finanční sektor, centrální banka ztratila přístup k velké části svých zahraničních rezerv a ze země například odešla řada západních firem.

"Naše ekonomika, státní rozpočet, soukromý byznys má k dispozici všechny prostředky, abychom mohli dostát dlouhodobým cílům," ujistil šéf Kremlu. Příjmová strana rozpočtu je dostatečná a dodatečné emise peněz nejsou na pořadu dne, ubezpečil Putin. Podotkl, že Rusko se se současnou "zkouškou důstojně vypořádá, jak tomu bylo i tisícileté historii země".

Vladimir Putin na fotografii z roku 2022.
Spekulace o zdraví Putina. Má poškozený mozek, tvrdí zpravodajské služby

Ruský prezident ale připustil, že "strukturní změny ruské ekonomiky", které je zapotřebí provést, povedou k růstu inflace a nezaměstnanosti. Hlavním úkolem ruského vedení tak bude tato rizika minimalizovat, prohlásil Putin a slíbil například zvýšení životního minima i vyšší platy pracovníků ve státní sféře. Exportéry vyzval, aby dodávali více zboží na domácí trh. Dodal, že zapotřebí je zajistit například dostupnost léků.

Putin zároveň avizoval větší podporu ruských rodin. Systém sociálních dávek je podle něj nutné nastavit tak, aby bral v úvahu změny v "materiální situaci" domácností. "Už je rozhodnuto, že od 1. dubna budou zavedeny dávky na děti ve věku od osmi do 16 let včetně, které pocházejí z rodin s nízkými příjmy," uvedl Putin. Ministr práce Anton Koťakov dříve řekl, že na toto opatření bude ze státního rozpočtu vyčleněno přes 500 miliard rublů (103 miliard korun).