Nedělní parlamentní a místní volby v Srbsku proti sobě postavily SNS prezidenta Vučiče a opoziční proevropský blok Srbsko proti násilí tvořený stranami, které letos stály za měsíci pouličních protestů vyvolaných dvěma hromadnými vraždami v květnu.

Z projekce agentur IPSOS a CeSID po sečtení 99,8 procenta hlasů vyplývá, že Srbská pokroková strana získala 46,3 procenta hlasů a připíše si 128 křesel z celkových 250 v srbském jednokomorovém parlamentu, uvedla srbská televize B92. SNS bude moci při takovémto výsledku sestavit příští vládu sama. Srbsko proti násilí podle stejné projekce získalo s výsledkem 23,6 procenta hlasů 65 mandátů v parlamentu.

Erupce sopky Fagradalsfjall z roku 2021
Na Islandu vybuchla sopka. Erupce je větší než v minulosti, ukazují záběry

Opoziční Srbsko proti násilí avizovalo, že kvůli nesrovnalostem v Bělehradu během kampaně i v den hlasování výsledky voleb neuzná a bude požadovat jejich opakování. Formace uvádí, že lidem, kteří nežijí v hlavním městě, bylo vydáno na 40 tisíc voličských průkazů. Podle agentury AFP na sociálních sítích kolovaly videozáznamy, které údajně zobrazovaly příjezd lidí na jeden z bělehradských stadionů a jejich instruování, do které čtvrti mají jít volit.

Pozorovatelská mise Organizace pro spolupráci a bezpečnost v Evropě (OBSE) zaznamenala praktiky jako kupován hlasů, zneužívání veřejných zdrojů nebo zastrašování voličů. Vučičovi už nicméně k vítězství jeho strany mezitím poblahopřál Kreml. Srbsko s Ruskem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem udržuje vřelé vztahy.

Ukradené výsledky

Před sídlem volební komise se večer shromáždilo několik tisíc lidí, kteří skandovali slovo „zloději“ poté, co opozice označila výsledky voleb za ukradené. Opoziční politička Marinika Tepičová agentuře AP sdělila, že společně s dalšími demonstranty plánuje budovu obsadit.

V jednu chvíli se protestujícím podařilo prorazit plot kolem budovy. Demonstranti také na sídlo komise házeli vajíčka, rajčata a ruličky toaletního papíru. Podle AFP zaznívalo také skandování „táhni, Vučiči“.

Vitalij Kličko se ostře pustil do ukrajinského prezidenta. Kritizuje ho za jeho vedení války
Kličko zkritizoval Zelenského: Je z něj autokrat. Za chvíli budeme jak v Rusku

Na pokusy ovlivnit voliče upozornila také nezávislá skupina Centra pro výzkum, transparentnost a odpovědnost. Další zpráva hlásí přepadení týmů pozorovatelů na severu Srbska, kde jejich auto útočníci poničili baseballovými pálkami. Vučić a jeho strana obvinění z nesrovnalostí odmítli.

Srbsko je od roku 2014 kandidátem na členství v Evropské unii, ale v posledních letech vláda v Bělehradu čelila obviněním z neustálého narušování demokratických svobod.