„Pane prezidente, je Bachmut stále v ukrajinských rukou? Rusové řekli, že Bachmut dobyli,“ zněl dotaz, na který Volodymyr Zelenskyj odpověděl: „Myslím, že ne. Ale musíte pochopit, že tam nic není, všechno zničili, nejsou tam žádné budovy… dnes je Bachmut jen v našich srdcích.“

Zelenskyj žurnalistům odpovídal v japonské Hirošimě před jednáním s americkým prezidentem Joem Bidenem. Situace kolem Bachmutu tedy zůstává nadále nejasná. Ofenzivní operaci zaměřenou na jeho dobytí vedly v posledních dnech jednotky ruské soukromé vojenské Wagnerovy skupiny.

Volodymyr Zelenskyj a Joe Biden
Biden se setkal se Zelenským. Oznámil nový balík vojenské pomoci Ukrajině

Kreml v noci na neděli na svých oficiálních stránkách vydal prohlášení, podle kterého ruské síly obsadily Bachmut. Účastníkům této operace blahopřál prezident Vladimir Putin a ruské vedení jim hodlá udělit státní vyznamenání.

„Hlava státu útočným oddílům Wagner a rovněž všem vojákům jednotek ozbrojených sil Ruské federace, kteří jim poskytli nezbytnou podporu a krytí na křídlech, blahopřála k dokončení operace na osvobození Arťomovska,“ uvádí Kreml s využitím jména východukrajinského Bachmutu z dob Sovětského svazu.

Ošetřování ukrajinského vojáka, který byl zraněn v bojích o Bachmut. Ilustrační snímek
Dobyli jsme Bachmut, oznámilo Rusko. Kyjev: Situace je kritická

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová vzápětí reagovala prohlášením, že situace je kritická, ale že ukrajinští obránci se stále drží v jedné čtvrti na jihozápadě města, konkrétně v některých průmyslových a infrastrukturních objektech a také rezidenční oblasti čtvrti přezdívané Letadlo, která je podle ruského nezávislého portálu Meduza na kopci.

Nejdelší a nejkrvavější boj 

Před několika dny se také objevovaly zprávy o rychlém ukrajinském postupu v oblastech po severním a jižním obvodu města. Dobytí Bachmutu nicméně kromě Prigožina oznámilo v pozdních večerních hodinách v sobotu i ruské ministerstvo obrany.

Válkou zničený ukrajinský Bachmut
Boje u Bachmutu? Strategický dopad jejich výsledku bude minimální, míní expert

Pokud ukrajinská obrana města skutečně selhala definitivně, končí nejdelší a nejkrvavější boj zatím patnáctiměsíční války na Ukrajině, který přiměl analytiky používat termín „opotřebovávací válka“.

Západní pozorovatelé, včetně vedoucích politiků nicméně opakovaně uváděli, že město Bachmut, ležící asi 70 kilometrů severně od Doněcku, má jen omezený strategický význam pro další průběh války.