Kvůli válce mají vánoční svátky na Ukrajině hořkou chuť, uvedl Zelenskyj. „Večeře u rodinného stolu nemůže být tak chutná a teplá. Někde mohou být i prázdné židle. A naše domy a ulice nemohou tak zářit,“ řekl Zelenskyj. Ukrajina mimo jiné čelí útokům na energetickou infrastrukturu, které mohou způsobit výpadky proudu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiletěl do USA. Setkal se i s tamním prezidentem Joe Bidenem
Zelenskyj ve Washingtonu. Co přinesla návštěva ukrajinského prezidenta v USA

Ukrajinský prezident vzpomněl také mnoho Ukrajinců, kteří tráví svátky mimo své domovy, ať už v jiných ukrajinských oblastech nebo v zahraničí. „A někdo stráví tyto Vánoce v zajetí, ale pamatujte si, že si i pro ně přijdeme, vrátíme svobodu všem ukrajinským mužům a ženám,“ dodal prezident.

Mocná a účinná zbraň

Zelenskyj připomněl, že Ukrajina vzdoruje ruské invazi přes 300 dní. Podle něj Ukrajinci mají v odvaze a statečnosti „mocnou a účinnou zbraň“. „Nebudeme čekat na zázrak, vlastně ho sami tvoříme,“ řekl na závěr přání ukrajinský prezident.

Papež František (vpravo) slouží štědrovečerní mši ve Svatopetrské bazilice ve Vatikánu, 24. prosince 2022
Papež při mši odsoudil nenasytnost po bohatství a moci. Vede k válkám, míní

Zelenskyj přání adresoval pravoslavným křesťanům západního obřadu, kteří slaví Vánoce podobně jako katolíci a evangelíci na konci prosince. Pravoslavní východní liturgie, mezi které patří i ruská pravoslavná církve, místo toho slaví narození Ježíše na začátku ledna. Někteří ukrajinští věřící se ale rozhodli slavit Vánoce na konci prosince, aby se tím vymezili vůči ruské pravoslavné církvi, která válku na Ukrajině podporuje.