Již několik dní se na islandském poloostrově Reykjanes projevuje činnost tamní sopky Fagradalsfjall. Vědci z Islandského meteorologického úřadu v neděli zaznamenali hodnoty naznačující, že se magma přibližuje k povrchu.
I kvůli tomu nadále platí bezpečnostní opatření, jako například nařízená evakuace obyvatel nedalekého města Grindavík, které se nachází v pravděpodobně silně zasažené oblasti. Experti rovněž v ovzduší naměřili zvýšené množství oxidu siřičitého.
Na Islandu panují obavy z erupce sopky na poloostrově Reykjanes:

Odborníci se snaží předpovídat, jakou oblast může výbuch zasáhnout, a co může způsobit. Teorií mají několik.
Podle agentury pro civilní ochranu země může čelit nejhorší erupci sopky od roku 1973, kdy vulkán Eldfel na souostroví Vestmannaeyjar zničil přes čtyři sta domů. Organizace sestavila model možných následků, podle kterého by se magma táhlo patnáct kilometrů dlouhým koridorem od Grindavíku až do Atlantského oceánu.
Následky výbuchu sopky
Podle vědců může dojít k dvěma možným scénářům výbuchu, a to na souši nebo v moři, kde by exploze mohla být ještě silnější než na pevnině. „Ve vodě může dojít k surtseyské erupci, podobné té v roce 1963, po níž vznikl ostrov Surtsey,“ řekl v rozhovoru pro CNN výzkumný pracovník Michele Paulatto z Imperial College London.
Riziko výbuchu sopky na Islandu se zvýšilo:
Výzkumník geofyzikálních a klimatických rizik Bill McGuire z University College London oponoval, že zatím není důvod se obávat obzvlášť silné erupce. Dodal ale, že je vždy složité předpovědět její sílu. Uznal, že město Grindavík je příliš blízko a jeho osud je nejistý. „Bude záležet, kam se magma nakonec dostane. Situace ale nevypadá dobře,“ pověděl.
Experti také uvedli, že výbuch dokonce nemusí nastat. „Nejlepším scénářem je, že se magma během své dlouhé cesty ochladí a ztuhne,“ uvedl pro CNN vulkanolog Dave McGarvie z Lancasterské univerzity.
Letos byla aktivní i Etna, která ochromila jih Evropy:

Problémem může být i toxické ovzduší. „Oxid siřičitý je žíravý a může způsobit dýchací potíže,“ uvedl Paulatto. Dodal, že v ohrožení jsou zejména lidé na Islandu, nepředpokládá se, že by vítr zanesl znečištění přes oceán.
Turismus neovlivní
Úřady se domnívají, že erupce nezasáhne 40 kilometrů vzdálené hlavní město Reykjavík. Také se neočekává, že by neblaze ovlivnila turismus či leteckou dopravu.
Vědec vysvětluje možné následky výbuchu sopky na Islandu:
„Situace jako v případě sopky Eyjafjallajökull z roku 2010 by se neměla opakovat,“ řekl CNN Lionel Wilson z Lancesterské univerzity. Tehdy se magma smíchalo s vodou z nedalekého ledovce, což mělo za následek silné výbuchy s následným obřím množstvím popelu v ovzduší, který ochromil tehdejší letecký provoz.
Sopečná země
Na Islandu se nachází 32 aktivních sopek a jejich činnost je zde běžná, ačkoliv se odehrává zejména v neobydlených částech ostrova.
Výbuch islandské sopky, který změnil dějiny:

Erupci vulkánu Fagradalsfjall bylo možné pozorovat již v roce 2021, kdy se stal oblíbenou turistickou atrakcí. Oproti dnešku však svou aktivitou neohrozil obydlené oblasti. Nejznámějším výbuchem nedávné minulosti pak stále je zmíněná erupce sopky Eyjafjallajökull.