Při výbuchu na mostě přišli o život ruští manželé, kteří na anektovaný poloostrov jeli autem na dovolenou. Jejich dcera vyvázla se zraněním, její život podle úřadů není v ohrožení. Železniční dopravu se mezitím podařilo obnovit, ale auta a kamiony musejí objížďkou přes okupovanou část jižní Ukrajiny anebo čekat na trajekty, které přednostně obsluhují cestující z mezitím zrušených autobusových linek.

Výbuchy bylo podle místních zdrojů slyšet po 3:00 místního času (4:00 SELČ) z města Kerč, v němž most ústí na Krym. Nedlouho poté zdejší proruské úřady informovaly o zastavení provozu a vyzvaly obyvatele, aby na most nevjížděli.

Krymský či též Kerčský most o délce zhruba 19 kilometrů spojuje od května 2018 ruskou pevninu s anektovaným Krymem. Loni v říjnu ho poškodila exploze, z níž Moskva obvinila Ukrajinu a v odvetě při náletech na ukrajinská města zabila desítky civilistů. Kyjev se k útoku podle agentury Reuters přiznal jen nepřímo o několik měsíců později.

Nyní ruské ministerstvo dopravy podle TASS potvrdilo poškození vozovky, mostní pilíře prý poškozeny nebyly.

„Vzhledem k současné situaci žádám obyvatele a hosty poloostrova, aby se zdrželi cestování přes Krymský most a z bezpečnostních důvodů zvolili alternativní pozemní trasu přes nové regiony,“ napsal na sociální síti šéf Ruskem dosazené správy Krymu Sergej Aksjonov. Za své „nové regiony“ Rusko označuje ukrajinskou Doněckou, Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblast, které zčásti okupuje.

Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu
Kazetové munice máme dost. Rusko ji může použít také, varuje prezident Putin

„Most byl napaden za pomoci dálkově ovládaných hladinových plavidel. Bylo těžké most zasáhnout, ale nakonec se to podařilo,“ citoval portál RBK-Ukrajina svůj zdroj z ukrajinské tajné služby SBU. Stejný výrok citovala i ruská redakce BBC. Naopak mluvčí jižního velitelství ukrajinských ozbrojených sil Natalija Humeňuková označila incident za možnou provokaci ze strany Ruska.

„Dvě ukrajinská dálkově ovládaná hladinová plavidla ve 3:05 (4:05 SELČ) podnikla útok na Krymský most,“ uvedl ruský národní protiteroristický výbor a dodal, že ruská kriminální ústředna věc vyšetřuje jako „teroristický útok“. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová obvinila Washington a Londýn, že řídí „teroristické“ akce Kyjeva. Žádné důkazy o zapojení USA a Británie do příprav útoku na most ale nenabídla.

Sama SBU se k poškození mostu vyjádřila v rýmované říkance s dovětkem „hudba lidová, text SBU“. Podobně se podle BBC stalo i po předchozím útoku na most loni na podzim. SBU se zájmem sleduje, „jak jeden ze symbolů Putinova režimu zase nevydržel tíhu války“, okomentoval situaci mluvčí tajné služby Artem Dechtjarenko a přislíbil odhalit všechny podrobnosti po ukrajinském vítězství ve válce.

Po mostě opět jezdí vlaky, ale silniční část zůstává uzavřena. Autobusové spoje na Krym byly v Krasnodarském kraji dočasně zrušeny. Úřady podle médií doufají, že se podaří obnovit silniční dopravu po mostě alespoň v jednom pruhu. Na východě Krymu úřady zřizují střediska pro turisty čekající na nalodění na trajekty, které přednostně přepravují cestující z autobusů. Situaci vyhodnocuje i vládní komise, která od premiéra Michaila Mišustina dostala za úkol nápravu škod.

Putin: Požkození mostu je teroristický čin Ukrajiny

Ruský prezident Vladimir Putin dnes označil poškození Krymského mostu za teroristický čin, obvinil z něj Ukrajinu a uvedl, že Moskva na něj připravuje reakci. Šéf Kremlu zároveň vyzval ke zpřísnění bezpečnostních opatření na této strategické infrastruktuře, která byla v noci vážně poškozena. Za dobu trvání ruské invaze na Ukrajinu se tak stalo už podruhé.

Automobilová doprava po obou silničních částech mostu bude zřejmě obnovena k 1. listopadu, prohlásil místopředseda ruské vlády Marat Chusnullin. Železniční část mostu podle něj byla poškozena jen minimálně. Informovaly o tom agentury Reuters a TASS.

Záchranáři se shromažďují před poškozenými budovami ve Lvově, pátrání po obětech pokračuje
Největší útok na Lvov od začátku války: Při ostřelování města zemřelo devět lidí

Putin útok na Krymský most mimo jiné označil za nesmyslný z vojenského hlediska, protože ho podle něj ruské síly „už dávno“ nepoužívají pro vojenskou dopravu. „Je to další teroristický čin kyjevského režimu,“ prohlásil šéf Kremlu, na jehož popud Rusko loni v únoru vojensky napadlo Ukrajinu. „A (je) krutý, protože byli zraněni, umírali nevinní civilisté,“ dodal Putin.

Krymský, či též Kerčský most o délce zhruba 19 kilometrů spojuje od května 2018 ruskou pevninu s anektovaným Krymem, který většina mezinárodního společenství nadále považuje za součást Ukrajiny. Loni v říjnu ho poškodila exploze, z níž Moskva obvinila Ukrajinu. Kyjev se k útoku podle Reuters přiznal jen nepřímo o několik měsíců později.