Ruské protivzdušné obraně se podařilo zasáhnout ve vzduchu obě rakety, ale v prvním případě její trosky dopadly na Taganrog, kde poškodily několik budov a zranily civilisty, tvrdí ruské ministerstvo. Ve druhém případě trosky rakety dopadly do neobydlené oblasti. Útoky ministerstvo připsalo Kyjevu a označilo je za „teroristické“.

Čtvrtmilionový Taganrog leží u Azovského moře a od Ukrajiny je vzdálen asi 50 kilometrů. Ve městě byl po útoku vyhlášen nouzový stav, napsala agentura TASS s odvoláním na starostu.

Ukrajinští vojáci během protiofenzivy v Doněcké oblasti
Začíná hlavní úder ukrajinské protiofenzivy. Zaměří se na jih, tvrdí Američané

„Lékařské ošetření vyhledalo 15 lidí. Všichni s lehkými zraněními,“ uvedl gubernátor Vasilij Golubev. Předtím informoval, že u kavárny v centru města pravděpodobně explodovala raketa, která si nevyžádala mrtvé. Později upřesnil, že výbuchu zasáhl místní muzeum, exploze vyrazila okna také v sousedním třípodlažním obytném domu a devět zraněných muselo být hospitalizováno; lékaři některá zranění označili za středně těžká.

Moskva trvá na tom, že ruské síly neútočí na civilisty a nenapadají civilní objekty; OSN ovšem potvrdila zabití tisíců civilistů, včetně stovek dětí, během války, kterou Rusko na příkaz prezidenta Vladimira Putina zahájilo loni v únoru. Zejména od ruského odstoupení od dohody umožňující vývoz ukrajinského obilí z černomořských přístavů před deseti dny ruské síly systematicky útočí na ukrajinská přístavní města a infrastrukturu umožňující vývoz zemědělských komodit.