Erdogan vyjádřil soustrast rodinám a uvedl, že příčiny neštěstí se vyšetřují. Rovněž slíbil, že vláda se bude snažit přijmout taková opatření, aby se podobné nehody v dolech už nestávaly. „Už nechceme vidět žádné nedostatky, ani zbytečná rizika v našich dolech,“ prohlásil turecký prezident. „Na zasedání vlády okamžitě vyčleníme pomoc a podporu od státu, která je potřeba, a přijmeme relevantní kroky,“ řekl také Erdogan, aniž by je ovšem blíže specifikoval.

Výbuch v dole ve městě Amasra v pobřežní provincii Bartin nastal v hloubce asi 300 metrů v pátek v 18:15 místního času (17:15 SELČ). Příčina výbuchu se vyšetřuje. Ministr energetiky a přírodních zdrojů Fatih Dönmez uvedl, že podle předběžného posouzení výbuch pravděpodobně způsobily hořlavé plyny, které se nacházejí v uhelných dolech.

Do oblasti bylo vysláno několik záchranných týmů, i ze sousedních provincií. Prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že ruší plánovanou návštěvu jihovýchodní části země a místo toho pojede do Amasry. Vyšetřováním incidentu podle něj byli pověřeni tři státní zástupci.

Nejhorší důlní neštěstí v Turecku se podle agentury AP stalo v roce 2014, kdy požár po výbuchu zachvátil uhelný důl ve městě Soma, o život přišlo 301 lidí a přes 160 horníků utrpělo zranění. V dole bylo v okamžiku výbuchu skoro 800 horníků.