Vystrčil po příjezdu do Kyjeva řekl České televizi, že by senátoři měli vystoupit v ukrajinském parlamentu a navštívit některé obce v okolí Kyjeva, těžce postižené ruskými útoky. Čeští a polští senátoři v doprovodu Stefančuka dopoledne navštívili město Borodjanka u Kyjeva, které utrpělo během ruského bombardování a okupace značné škody. 

"V Senátu víme, co se na Ukrajině děje, přesto považujeme za nutné a správné vidět ty zrůdnosti na vlastní oči. Abychom mohli říct těm, co tvrdí, že tady nedochází k rabování, barbarským činům, brutalitě: my jsme viděli, že nemáte pravdu," napsal Vystrčil na twitteru po návštěvě Borodjanky.

Vystrčil nejdřív brzo ráno na twitteru umístil společnou fotografii senátorů sedících v kupé s komentářem "Jsou pozvání, která se neodmítají" a hashtagem Senát na Ukrajině. Taušová poté na dotaz ČTK uvedla, že tříčlenná senátní delegace v čele s Vystrčilem jede na Ukrajinu na pozvání šéfa Nejvyšší rady Ukrajiny, a to v doprovodu dalších zákonodárců z českého a polského Senátu.

Cesty do Kyjeva 

Fiala v dnešním rozhovoru pro server Blesk.cz uvedl, že mise má smysl, protože je třeba mluvit s ukrajinskými kolegy, dávat jim najevo podporu. Význam cesty podle něj spočívá i v tom, že ubude těch, kteří kvůli dezinformační válce vedené Ruskem proti západnímu světu nevěří, že se válka na Ukrajině odehrává.

Fiala podnikl cestu do Kyjeva před měsícem společně se svým polským a slovinským protějškem Mateuszem Morawieckým a Janezem Janšou a s polským vicepremiérem Jaroslawem Kaczyńským. V ukrajinské metropoli se setkali s prezidentem Volodymyrem Zelenskými i premiérem Denysem Šmyhalem. Cílem jejich návštěvy bylo podpořit Ukrajinu.

Ukrajinští vojáci čelí ruské ofenzívě
Může být NATO více vtaženo do války? Jsou tři možné scénáře eskalace konfliktu

Po nich do Kyjeva cestovala řada západních představitelů, mezi nimi předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, šéf unijní diplomacie Josep Borrell, slovenský premiér Eduard Heger, nedávno také britský premiér Boris Johnson, rakouský kancléř Karl Nehammer či prezidenti pobaltských zemí a Polska.

"Považuji za velmi důležité, že politici z Evropy na Ukrajinu jezdí, a vyjadřují tak podporu zemi zasažené ruskou agresí. Přeji mu šťastný návrat domů," napsal český premiér Fiala na twitteru. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) České televizi řekl, že s ním Vystrčil cestu na Ukrajinu konzultoval a že mu ji doporučil. Podle šéfa české diplomacie je návštěva je i jakýmsi potvrzením, že Česko za Ukrajinou stojí. Ozývají se totiž i hlasy, že podobné cesty jsou jen snahou politiků se zviditelnit a Ukrajině nic nepřinesou.

Senát minulý týden schválil stanovisko, podle něhož Rusko musí nést následky za rozpoutání války proti Ukrajině včetně platby reparací. Horní parlamentní komora také konstatovala, že vraždění civilistů v ukrajinských městech nese všechny znaky válečného zločinu podle mezinárodního práva a že únosy obyvatel Ukrajiny do Ruska jsou neospravedlnitelné. Ruští představitelé, kteří jsou odpovědní za válečné zločiny, musí být podle Senátu postaveni před soud a potrestáni. Téměř totožné usnesení přijala také Sněmovna.

Česko od začátku bojů posílá Kyjevu vojenskou i humanitární pomoc, do republiky dorazilo podle odhadů z Ukrajiny přes 300 tisíc uprchlíků, hlavně žen a dětí.