Česká parlamentní delegace dorazila do Kyjeva v den, kdy Ukrajina čelila ruskému náletu více než sedmi desítek dronů, což byl údajně nejrozsáhlejší útok od začátku války loni v únoru.

Po několika desítkách minut strávených v krytu a následném uctění památky obětí hladomoru se Pekarová Adamová a Vystrčil spolu se zástupci paramentů Belgie, Finska, Irska či Polska přesunuli do budovy Nejvyšší rady. „Měli bychom dodat více zbraní a já vám slibuji, že to budeme dále činit,“ řekla v projevu před ukrajinskými poslanci Pekarová Adamová. 

Pokračování zbrojní pomoci bylo také tématem krátkého setkání zahraničních politiků s prezidentem Volodymyrem Zelenským, který je přesvědčoval, že jeho země bez dostatečného arzenálu nedokáže ruské přesile čelit.

Vladimir Putin se vyjádřil k válce s Ukrajinou: 

Ruský prezident Vladimir Putin
Válka na Ukrajině je tragédií. Musíme hledat cestu, jak ji zastavit, řekl Putin

„Jste hrdinové, jste lidé, kteří bojují nejen za sebe, ale i za ostatní,“ řekl Ukrajincům Vystrčil. Dodal, že silná účast české delegace, v níž kromě předsedů komor byli i další zákonodárci, měla dát Ukrajině najevo, že za ní Česko pevně stojí. Jako symbolický dar předal šéfovi ukrajinského parlamentu Ruslanu Stefančukovi jednu mimořádně výhřevných svíček, které vyrábějí Češi pro Ukrajince, kterým se nedostává světlo či teplo.

Stefančuk ocenil, že obě komory českého parlamentu loni označily hladomor za genocidu vyvolanou sovětským stalinským režimem. Podle historiků během dvou let zemřelo až několik milionů Ukrajinců. Jako genocidu označily hladomor na Ukrajině mimo jiné Spojené státy, Francie, Německo, Polsko, Maďarsko či pobaltské země.

Miloš Vystrčil a Markéta Pekarová Adamová přijeli do KyjevaMiloš Vystrčil a Markéta Pekarová Adamová přijeli do KyjevaZdroj: ČTK

„Pomáháme v současnosti, myslíme na budoucnost, nezapomínáme na minulost. Současná ruská agrese není první zločin, kterému Ukrajina čelí,“ uvedl Miloš Vystrčil k sobotní připomínce, které se zúčastnil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj či státníci dalších zemí.

Pekarová Adamová: Cíle Ruska zůstaly stejné 

Podle Pekarové Adamové mohla za hladomor politika tehdejšího Sovětského svazu, jejímž cílem bylo zničení ukrajinského národa.

Dnešní Rusko má podle ní stejný cíl. „Zejména s ohledem na pokračující brutální ruskou agresí, která je navíc doprovázena intenzivní dezinformační ofenzivou a snahou překrucovat dějiny, je důležité připomínat skutečnou zločineckou podstatu hladomoru,“ prohlásila.

Předsedové obou komor českého parlamentu přijeli do ukrajinské metropole v době, kdy se vedení země snaží přesvědčit Evropskou unii, aby do konce roku oficiálně zahájila rozhovory o ukrajinském vstupu do evropského bloku. Čeští politici to podporují, unie ale v této otázce není jednotná.

Ukrajina usiluje o vstup do Evropské unie:

Následky války na Ukrajině. Ilustrační snímek
O krok blíž EU. Komise doporučila zahájit přístupová jednání s Ukrajinou

Ukrajina také rok a tři čtvrtě od začátku ruské agrese usiluje o to, aby evropští spojenci před těžkými zimními měsíci nepolevovali v dodávkách zbraní. Očekává se, že čeští představitelé stejně jako zástupci parlamentů Belgie, Finska, Irska, Polska či Estonska dají najevo ochotu dále Ukrajinu podporovat v obraně proti Rusku.

Jednání s Krymskými Tatary

Čeští politici v Kyjevě jednali také se zástupci Krymských Tatarů, kteří od anexe ukrajinského poloostrova Ruskem čelí útlaku. Na závěr položili květy u fotografií Ukrajinců padlých v boji proti ruské agresi, které jsou umístěné na zdi pravoslavného Michajlovského kláštera.

„Nejsilnější dojem je pro mě ten, že se Ukrajinci vůbec nevzdávají, vůbec neustupují, jsou pořád přesvědčeni o správnosti své myšlenky,“ řekl novinářům předseda senátního školského výboru Jiří Růžička, který Ukrajinu navštívil během dvou let počtvrté. Podobně jako Ukrajinci by měli podle shodného pohledu celé české delegace k protahující se válce přistupovat i ukrajinští spojenci včetně Česka.

Česko podporuje Ukrajinu v její obraně: 

Zmodernizovaný tank T-72 v areálu výrobce armádní techniky Excalibur Army. Ilustrační snímek
Česko bude dodávat Ukrajině zbraně. Zaplatí je Dánsko a Nizozemsko

„Když vidím, kolik lidí zbytečně padlo kvůli agresi Ruska, kvůli tomu, že někdo chce obsadit jejich zemi a chová se jako terorista, tak si myslím, že musíme tu podporu nadále udržet,“ řekla místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová.

Spolu s Pekarovou Adamovou a Vystrčilem jsou v české parlamentní delegaci také například místopředsedkyně horní komory Jitka Seitlová, předseda senátního školského výboru Jiří Růžička a předseda sněmovního bezpečnostního výboru Pavel Žáček.