„Koncem ledna, kdy jeho žoldnéřské jednotky umíraly po tisících v boji o zničené město Bachmut, učinil majitel Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin Ukrajině mimořádnou nabídku,“ píše americký deník, podle něhož miliardář Kyjevu nabídl informace o ruských pozicích, které by pak Ukrajina mohla využít k útoku na ně.

Prigožin se opakovaně dostává do sporů s ruským ministerstvem obrany a vedením ruské armády, které obviňuje z nedostatečné podpory wagnerovců.

Nabídku podle WP Prigožin učinil skrze své kontakty ve vedení ukrajinské vojenské rozvědky, s níž během války potají komunikuje. Kyjev ale jeho návrh odmítl, uvádí list s odvoláním na utajené americké dokumenty, které se objevily na komunikační platformě Discord.

Ukrajinští vojáci nedaleko Bachmutu
Boj chytrostí. Ukrajinci dohání převahu Rusů i drony a raketami z garáže

Jakých ruských jednotek se Prigožinova nabídka týkala, není zřejmé. To, že Prigožin několikrát jednal s ukrajinskou rozvědkou, ale listu potvrdili dva ukrajinští činitelé. Podle jednoho z nich Kyjev nabídku odmítl, protože šéfovi wagnerovců nevěří.

Stovky amerických vládních a vojenských dokumentů na sociální sítě podle vyšetřovatelů nahrál americký gardista Jack Teixeira, kterému nyní hrozí mnohaletý trest vězení.

Prigožin ve zvukové zprávě, kterou dnes zveřejnila jeho tisková služba na telegramu, označil zprávu amerického listu za nesmysl a naznačil, že útok na něj zinscenovali nejmenovaní obyvatelé oblasti Rubljovka na západním okraji Moskvy, kde sídlí mnoho podnikatelských a politických elit, napsal Reuters. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury TASS řekl, že informace The Washington Post působí jako „novinářská kachna“.