„Stahuji jednotky Wagnerovy skupiny z Bachmutu, protože při nedostatku munice jsou odsouzeny k nesmyslné smrti,“ uvedl Prigožin v prohlášení, které je adresované náčelníkovi generálního štábu, ministrovi obrany, prezidentovi Vladimiru Putinovi a ruskému lidu. 

Prigožin dále prohlásil, že kvůli nedostatku munice se ztráty žoldnéřů každým dnem exponenciálně zvyšují. „Moji hoši nebudou v Bachmutu trpět zbytečné a neopodstatněné ztráty bez munice,“ pronesl na videu, které doprovází jeho písemné vyjádření. „Pokud kvůli své malicherné závisti nechcete ruskému lidu dopřát vítězství v dobytí Bachmutu, je to váš problém,“ dodal Prigožin, který ruské vojenské velení obvinil z toho, že munici pro jeho muže zdržuje ze žárlivosti na jejich úspěchy.

Finští novináři nápaditě pašují zprávy o masakrech a zločinech na Ukrajině k uživatelům v Rusku. Využívají pro to tajnou místnost v počítačové hře. Ilustrační foto
Finové pašují Rusům fakta o Ukrajině do online hry. Tam je ukrývá tajná místnost

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle serveru Meduza uvedl, že v Kremlu prohlášení Prigožina viděli, ale odmítl ho komentovat. „Nemohu to komentovat, protože se to týká průběhu speciální vojenské operace,“ řekl Peskov, který použil termín, jímž Moskva označuje svou vojenskou agresi vůči sousední Ukrajině.

O něco dříve se Prigožin v jiném videu zveřejněném na telegramu tvrdě opřel do šéfa resortu obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova, kterým sprostě nadával kvůli nedostatku dodávek munice. „Toto jsou muži Wagnerovy skupiny, kteří dnes zemřeli,“ uvedl Prigožin podle serveru Meduza na záběrech, kde ukázal mrtvoly. Tvrdil přitom, že jeho jednotkám chybí „70 procent munice“. Odpoledne prohlásil, že Šojgu a Gerasimov musí nést zodpovědnost za „desítky tisíc mrtvých a zraněných“ wagnerovců.

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová po Prigožinově vyjádření sdělila, že Rusko stahuje z jiných míst fronty k Bachmutu více wagnerovců, aby dosáhlo vítězství ve městě před 9. květnem, kdy si Rusové připomínají porážku nacistického Německa ve druhé světové válce. „Rusové tíhnou k symbolice a jejich klíčovým historickým mýtem je 9. květen,“ uvedla podle agentury Reuters v televizi Maljarová. Ukrajinská armáda podle ní není ve městě pouze v defenzivě, ale provádí i útoky.

Nejkrvavější a nejdelší bitva 

Příslušníci soukromé Wagnerovy skupiny nesly hlavní tíhu ruské zimní ofenzivy u Bachmutu, kde se již řadu měsíců odehrávají prudké boje s velkými ztrátami na obou stranách. Agentura Reuters tuto bitvu označuje za nejdelší a nejkrvavější z celé války na Ukrajině, kterou Rusko rozpoutalo svou invazí loni v únoru. Invazní vojska větší část města dobyla.

Prigožin už dříve ruskému ministerstvu obrany, se kterým vede dlouhodobě mocenské spory, vytkl, že jeho žoldnéře u Bachmutu dostatečně nepodporuje. Wagnerovci kvůli tomu podle něj utrpěli až pětkrát vyšší ztráty. V pondělí uvedl, že jeho jednotky jsou zásobovány pouze třetinou dělostřeleckých granátů, které by potřebovali pro útok Bachmut.

Ruský prezident Vladimir Putin
Ukrajina se pokusila o dronový útok na Putinovu rezidenci v Kremlu, tvrdí Rusko

Prigožin je jednou z mála ruských veřejných osobností, které během války otevřeně kritizují nejvyšší představitele, podotkla Meduza. Agentura Reuters připomněla, že není jisté, nakolik lze Prigožinovo vyjádření brát vážně. Šéf Wagnerovců totiž emotivní vystoupení zveřejňoval už v minulosti, například minulý týden pak jedno z nich označil za „vtip“.

Příchod mariupolského řezníka 

Zároveň podle agentury Reuters přišla zpráva, že se k Wagnerovcům přidal někdejší náměstek ministra obrany generáplukovník Michail Mizincev, který má mít funkci zástupce velitele. Mizincev, jenž loni v prvních měsících války organizoval dobývání ukrajinského Mariupolu, se stal v září náměstkem ministra obrany odpovědným za logistiku a zásobování. Letos v dubnu se objevily informace o jeho údajném odvolání. Evropská unie na Mizinceva, který si kvůli brutalitě ruského postupu v Mariupolu vysloužil přezdívku „mariupolský řezník“, loni v červnu uvalila sankce.

Prezident Petr Pavel vystoupil na tiskové konferenci na letišti Praha-Kbely po svém návratu z Ukrajiny
Petr Pavel: Ukrajina má nedostatek munice. Rusové jí vystřílí až pětkrát víc

Fronta na Ukrajině se v posledních měsících posunula minimálně. Rusko si při své zimní ofenzívě významné územní zisky nepřipsalo a nyní se podle některých vojenských analytiků v očekávání rozsáhlé ukrajinské protiofenzívy zřejmě jeho jednotky přesouvají do obranných pozic.