Petro Kotin, šéf ukrajinské společnosti Enerhoatom, agentuře AFP řekl, že ruští vojáci, kteří elektrárnu obsadili, zastrašují a mučí tamní zaměstnance, dva z nich podle něj ubili k smrti.

Enerhoatom, provozovatel ukrajinské elektrárny od jara obsazené ruskými jednotkami, podle Grossiho zvažuje odstavení posledního fungujícího reaktoru. Pravděpodobnost, že se podaří spolehlivé dodávky elektřiny do elektrárny obnovit, je velmi nízká, uvedl Enerhoatom.

Ukrajinští vojáci v Charkovské oblasti při přípravě kulometu ke střelbě, 24. srpna 2022
Úspěch jako nikdy dřív. Ukrajina postoupila u Charkova o 50 km, hlásí analytici

Kotin agentuře AP řekl, že úplné odstavení reaktoru může přijít kdykoli a celá elektrárna pak bude zcela závislá na nouzových dodávkách proudu z generátorů, kterých je 20 a mají palivo na deset dní provozu. Generátory denně spotřebují 200 tun nafty a dodávat palivo do obléhané továrny je podle Kotina nemožné. Bez obnovení dodávek proudu nebude možné ani obnovit funkci reaktorů.

„Elektrárna nyní nemá žádné dodávky proudu zvenčí. A byli jsme svědky toho, že i když se podaří vedení opravit, je pak znovu poškozeno. Je to zcela nepřijatelné. Tak to nemůže jít dál,“ uvedl Grossi, šéf agentury OSN, která má stále přímo v elektrárně dva zástupce ze své nedávné expertní mise.

„Naléhavě vyzývám, aby ostřelování v celé oblasti okamžitě ustalo,“ řekl Grossi. „Tato situace je neudržitelná a čím dál riskantnější,“ zdůraznil.

K zastavení ostřelování vyzval i ruský velvyslanec při MAAE ve Vídni Michail Uljanov. „Plně podporujeme výzvu a požadavek šéfa MAAE, aby ostřelování města Enerhodar a Záporožské jaderné elektrárny okamžitě přestalo,“ napsal na twitteru. Z ostřelování ukrajinské elektrárny Rusko obviňuje Ukrajinu; Kyjev naopak viní Rusko.

Kouř stupající z místa výbuchu v areálu ruské letecké základny Saky na západě Krymu, 9. srpna 2022.
Potvrzeno. Ukrajina se přihlásila k zodpovědnosti za sprnové ostřelování Krymu

Šéf Enerhoatomu dnes obvinil ruské okupační síly, že v elektrárně zastrašují a mučí tamní zaměstnance. Podle něj mají ruské jednotky na svědomí i únosy a vraždy. „Rusové na místě vyhledávají proukrajinské zaměstnance a trestají je. Lidé jsou psychologicky na dně,“ řekl Kotin. Podle něj vojáci nejméně dva pracovníky ubili k smrti, při ostřelování zahynul další zaměstnanec a také jeden řidič, dodal.

Širší inspekční tým MAAE byl v elektrárně od 1. do 5. září, po jeho odjezdu v areálu trvale zůstali dva zaměstnanci agentury. Výsledky inspekce MAAE zveřejnila 6. září, ve své zprávě vyzvala k ukončení bojů v areálu elektrárny a jejím okolí. Inspekce podle zprávy zaznamenala škody v blízkosti reaktorových budov i poškozenou infrastrukturu. Z ostřelování elektrárny Rusko obviňuje Ukrajinu a Kyjev naopak viní Rusko.