„Peklo přišlo na Zemi. Do Azovstalu,“ napsal ukrajinský politik Petro Andrjučenko v neděli na sociální síť. Důkazem o ostřelování oceláren fosforovými bombami, jejichž používání je zakázané, má být video s ohnivým deštěm. Bomby se vzněcují při kontaktu s kyslíkem a způsobují značné utrpení. 

Finský prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová dnes oznámili, že Finsko požádá o členství v NATO. Tamní parlament má rozhodnutí schválit v příštích dnech. Sauli Niinistö se včera prostřednictvím telefonu spojil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, aby ho informoval o záměru vstoupit do NATO. Telefonát se měl uskutečnit z iniciativy Finska.

Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny, se v sobotu setkal s americkými senátory a vyzval je, aby bylo Rusko oficiálně označeno za teroristický stát. Ve svém pravidelném videoprojevu pak označil situaci na východě země za velmi složitou. Rusko se dle jeho slov snaží dosáhnout alespoň částečného vítězství. Nepřátelská vojska se stáhla z oblasti Charkova a nyní se soustředí především na Donbas. Nadále také útočí na továrnu Azovstal, která jako jediná část Mariupolu zůstává nedobyta.

Online reportáž

Právě ze zdevastovaného města se podařilo úspěšně evakuovat civilisty. „Velká kolona stovek aut a dodávek vezoucích uprchlíky z ruin Mariupolu dorazila v sobotu v noci do Ukrajinci kontrolovaného Záporoží. Lidé čekali několik dní, než ruské jednotky odjezd umožnily,“ uvedla agentura Reuters.

V Německu se o tomto víkendu konalo setkání lídrů zemí Severoatlantické aliance (NATO). „Rusko musí převzít odpovědnost za škody způsobené jeho invazí na Ukrajinu,“ cituje CNN slova německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové ze závěrečné konference. Neformálního jednání se zúčastnilo také Finsko a Švédsko.

Připojení zájemců ze severu Evropy k NATO podporuje i Česká republika. „Finsko a Švédsko jsou vřele vítáni a my jejich zájem o vstup podporujeme, považujeme je za přátele. A to je postoj, který sdělím svým kolegům,“ prohlásil šéf české diplomacie Jan Lipavský.