„Jednání mezi čtyřma očima o míru,“ napsal na twitteru o setkání papeže a ukrajinského prezidenta blízký Františkův spolupracovník Antonio Spadaro. Papež daroval ukrajinskému prezidentu malou sošku s podobou olivové ratolesti, což je jeden ze symbolů míru. Zelenskyj papežovi předal ikonu Panny Marie namalované na neprůstřelné vestě.

Ukrajinský prezident papeži poděkoval za pozornost, kterou hlava katolické církve věnuje situaci v jeho zemi, napsal Zelenskyj na Twitter a uvedl, že papežovi představil ukrajinský plán na dosažení míru. „Navíc jsem požádal o odsouzení ruských zločinů na Ukrajině. Nelze totiž klást na stejnou úroveň oběť a agresora,“ doplnil.

Papež František při tradičním velikonočním poselství Urbi et orbi (Městu a světu) vyjádřil znepokojení nad konflikty v Izraeli a v Palestině
Velikonoční poselství Urbi et Orbi: Papež vyzval k míru na Ukrajině i jinde

Dodal, že je papežovi vděčný za pozornost, kterou věnuje tragédii milionů Ukrajinců. „Mluvil jsme o desítkách tisíc deportovaných ukrajinských dětí. Musíme vyvinout veškerou snahu, aby se vrátily domů,“ napsal Zelenskyj.

„Oba se shodli na potřebě pokračovat s humanitárními činnostmi na podporu obyvatelstva,“ řekl po jednání vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Podle něj papež zdůraznil „naléhavou potřebu činů lidskosti vůči nezranitelnějším lidem, nevinným obětem konfliktu“. Papeže se za dosažení míru na Ukrajině neustále modlí k bohu, dodal Bruni.

Zelenskyj před jednáním ve Vatikánu mluvil také s italským prezidentem Sergiem Mattarellou a italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Oba italští představitelé vyjádřili Zelenskému a Ukrajině plnou podporu. Meloniová také slíbila ukrajinskému prezidentovi další dodávky zbraní.

Opakovaná kritika 

Papež František opakovaně kritizuje od začátku ruské agrese válku na Ukrajině a vyzývá ke konci bojů. Ukrajinský národ označil za „mučednický“. Kriticky se však vyjadřoval i k dodávkám zbraní, které Ukrajina dostává od západních států. Papež nedávno oznámil, že Vatikán připravil svou mírovou misi, žádné další detaily však nezveřejnil. František také uvedl, že Vatikán je připraven pomoci s návratem ukrajinských dětí z Ruska.

Frontman kapely Imagine Dragons Dan Reynolds s ukrajinskou vlajkou. Ilustrační snímek
VIDEO: Sašův příběh. Skupina Imagine Dragons natočila na Ukrajině videoklip

Zelenskyj naposledy jednal s papežem před začátkem ruské invaze. Od konce února roku 2022, kdy začala válka, s papežem jednal po telefonu. Kyjev pozval papeže na návštěvu Ukrajiny. Na konci dubna jednal ve Vatikánu ukrajinský premiér Denis Šmyhalo.