„Vracíme se domů z Turecka a vracíme domů naše hrdiny. Ukrajinští vojáci Denys Prokopenko, Svjatoslav Palamar, Serhij Volynskyj, Oleh Chomenko, Denys Šleha budou konečně se svými rodinami,“ napsal na twitteru ukrajinský prezident. Zveřejnil zároveň video, na němž je vidět, jak všichni nastupují do českého vládního speciálu, kterým ukrajinský prezident přicestoval ve čtvrtek z Bulharska do Česka a poté se vypravil na návštěvu Slovenska a Turecka, kde jednal s Erdoganem.

Rusko nebylo o propuštění pětice ukrajinských velitelů informováno, uvedl podle agentury RIA Novosti mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Peskov dále uvedl, že Ankara porušila dohodu, podle které měla držet na svém území tyto vojáky do konce války na Ukrajině.

Premiér Petr Fiala (ODS) uvítal v zahradě pražské Strakovy akademie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského
Zelenskyj v Praze jednal s politiky. Po dvoudenní návštěvě odletěl na Slovensko

Pětice ukrajinských velitelů stála loni v čele několikatýdenního ukrajinského odporu z bunkrů a tunelů pod obřími ocelárnami v Mariupolu, strategickém přístavu na jihu Ukrajiny. Například Prokopenko působil jako velitel pluku Azov, Volynskyj velel 36. brigádě námořní pěchoty. V květnu se společně se stovkami dalších bojovníků vzdali ruským invazním silám.

Výměna zajatců

V září přišla zpráva o výměně zajatců, při které se Kyjevu podařilo dostat z ruského zajetí 215 lidí včetně zmíněných pěti velitelů, a to výměnou za 55 ruských nebo proruských zajatců a oligarchu Viktora Medvedčuka, vůdce zakázané proruské strany, jenž na Ukrajině čelil obvinění z vlastizrady.

Petr Pavel a Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci po společném jednání na Pražském hradě.
Díky za každou ukrajinskou vlajku. Zelenskyj v Praze ocenil českou podporu

„Ukrajina se dohodla s Tureckem - mluvil jsem o tom s prezidentem (Recepem Tayyipem) Erdoganem - že našich pět velitelů, kteří jsou propuštění ze zajetí, bude v naprostém bezpečí, v komfortních podmínkách a pod osobní ochranou tureckého prezidenta. Do konce války,“ uvedl tehdy Zelenskyj.

Erdogan řekl, že tato výměna byla výsledkem diplomatických jednání se Zelenským a Putinem.