Ruská armáda podle ukrajinského prezidenta nerozlišuje mezi civilisty a vojáky, střílí na všechny. „Zatímco k vám mluvím, Rusko bombarduje naše města, nemocnice, školy, divadla," řekl. Poznamenal, že bomby dopadají i na památník v Babím Jaru, kde nacisté zavraždili během dvou dnů skoro 34 tisíc Židů. Připomněl, že tento památník loni navštívil německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

Ukrajina podle něj netouží po ničem jiném, než aby žila v míru a aby se stala součástí Evropské unie, což ale ruský prezident Vladimir Putin nehodlá připustit. „Buduje v Evropě novou zeď mezi svobodou a nesvobodou. Tato zeď roste s každou svrženou bombou, s každým rozhodnutím, které neuděláte," řekl Zelenskyj s tím, že pouhé sankce nejsou dostatečné, aby zastavily válku.

Za kameny nové zdi, která dělí Evropu, označil i váhání Západu otevřít Ukrajině dveře do NATO a Evropské unie. „Po 80 letech jsou naše města opět rozbombardovaná. Kde je historická odpovědnost? Je těžké bránit naši zemi bez vaší pomoci, je těžké bez vás bránit Evropu," prohlásila hlava Ukrajiny.

Prezident také uvedl, že zatímco za sovětské blokády západní části Berlína bylo možné město zásobovat letecky, v případě Kyjeva, který se snaží obklíčit ruská armáda, to není možné. Ukrajina proto podle Zelenského potřebuje zajistit vzdušný prostor. 

Kráter po dopadu bomby v Mariupolu.
Ani velké nápisy "děti" nezabránily útoku na divadlo, dokazují satelitní snímky

„My jsme tvrdili, že i Nord Stream je způsob přípravy na válku. Od vás jsme ale dostávali odpověď, že je to čistě hospodářská věc," připomněl Zelenskyj. Výstavbu rusko-německého plynovodu Nord Stream 2 za čistě soukromý hospodářský projekt dlouho označoval kancléř Scholz, jeho vláda ale po ruském uznání samozvaných separatistických republik na východě Ukrajiny zprovoznění již hotového produktovodu zablokovala.

Zelenskyj na místě také zdůraznil, že boj za svobodu je na Ukrajině krvavý. „Za tři týdny zemřelo mnoho lidí, tisíce Ukrajinců. Okupanti zabili 108 dětí - ve středu Evropy a v roce 2022," řekl.

Zdroj: DeníkProjev ke Spolkovému sněmu zakončil výzvou ke kancléři, aby zasáhnul. "Pane kancléři Scholzi, rozbijte tu zeď nesvobody," dodal.

Zelenského vystoupení před německými poslanci začalo s asi desetiminutovým zpožděním. Místopředsedkyně Spolkového sněmu Katrin Göringová-Eckardtová to zdůvodnila bombardováním v blízkosti místa, kde se prezident nachází. Jakmile se spojení podařilo navázat, poslanci přivítali Zelenského dlouhým potleskem vstoje.