„Situace je dost špatná, je spousta obětí. Průměrná délka života na frontě je okolo čtyř hodin,“ řekl Američan Troy Offenbecker z Michiganu televizi ABC News.

Bitva o Bachmut představuje jeden z nejkrvavějších bojů od začátku ruské invaze. Boje o město, které mělo před válkou asi 73 tisíc obyvatel, představují dosud nejdelší bitvu v rámci války, kterou před rokem Rusko rozpoutalo.

Situace v ukrajinském Charkově, únor 2023
Ukrajina je po roce války vyčerpaná. Ale hrdá, nepokořená dál bojuje o vítězství

Začátkem ledna popsal vysoký americký vojenský představitel boj v tomto městě a jeho okolí, které má podle všeho omezený strategický význam jak pro Rusko, tak pro Ukrajinu, jako „opravdu tvrdý a divoký“.

„Mluvíme o tisících a tisících dělostřeleckých nábojů, vypálených oběma stranami. V mnoha případech jsou to tisíce nábojů vystřelených za jediný den,“ uvedl zmíněný představitel.

Boj o „spálené ruiny“

Bachmut se stal hlavním cílem ruských útočných sil, a to jak pravidelné armády, tak nechvalně známé žoldnéřské organizace zvané Wagnerova skupina a napojené na Kreml.

Letecké záběry zničeného Bachmutu:

Zdroj: Youtube

Britská vojenská rozvědka na počátku týdne upozornila, že Rusko je pod „zvyšujícím se politickým tlakem“, aby se na výročí invaze pochlubilo nějakým vítězstvím, a tak je docela pravděpodobné, že Rusko bude tvrdit, že dobylo Bachmut „bez ohledu na realitu“.

Bachmut, který je v Ukrajinci ovládané části Doněcké oblasti, označil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už v závěru loňského roku za „spálené ruiny“. O jejich dobytí se ruské jednotky snaží už mnoho měsíců, ale ukrajinská obrana odolala.

Ukrajinská žena prchá před válkou.
Rok války na Ukrajině: ČR pomohla miliardami i azylem, mapa bojů doznala změn

Západní rozvědky mezitím odhadují, že Rusko mohlo během bojů na Ukrajině přijít až o 200 tisíc vojáků, včetně až 60 tisíc zabitých.

„V některých kategoriích ztratili v této válce více než polovinu svého vojenského vybavení a více než milion nejchytřejších a nejlepších Rusů opustilo zemi. Co tedy tato válka přináší obyčejnému Rusovi? Nic,“ míní Victoria Nulandová, náměstkyně ministra zahraničí USA.