„ISW nemůže v tuto chvíli nabídnout definitivní vyhodnocení toho, kdo je za incident z 6. června zodpovědný, ale domnívá se, že souhrn důkazů, argumentů a rétoriky naznačuje, že přehradu záměrně poškodili Rusové,“ uvedli analytici na twitteru.

V analýze institut podrobně shrnuje veškeré detaily a prohlášení o incidentu dostupné z veřejných zdrojů. Ruští představitelé podle nich využívají obvinění vůči Ukrajině k tomu, aby zdůraznili údajné selhání ukrajinské protiofenzivy. V tom smyslu se v úterý vyjádřil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov či ruský ministr obrany Sergej Šojgu, ve středu o tom hovořil například šéf ruské okupační správy Chersonské oblasti Vladimir Saldo.

Voda pro protržení Kachovské přehrady zaplavuje okolní obce
Voda z přehrady zaplavila stovky domů. V Nové Kachovce pohřešují sedm lidí

„Z vojenského pohledu se operačně-taktická situace vyvinula ve prospěch Ruska,“ citovala agentura TASS Salda, podle kterého chtěla Ukrajina zničením Kachovské přehrady odvrátit pozornost od ztrát na frontě. Šéf okupační správy se zároveň domnívá, že záplavy například ztíží ukrajinským vojákům přechod přes Dněpr v případě, že by chtěli zaútočit na ruské pozice na druhé straně řeky.

„Sami si tím ublížili,“ řekl Moskvou dosazený úředník.

Zdroj: Youtube

ISW poznamenal, že tvrzení ruských představitelů související s údajnou ukrajinskou protiofenzivou jsou „nepřesvědčivá“, protože Ukrajina žádnou protiofenzivu podle dostupných důkazů ještě nezačala. Ruské zdroje navíc podle analytiků dlouhodobě vyjadřují obavy z možnosti, že ukrajinské síly Dněpr překročí a povedou protiútok do té části Chersonské oblasti, kterou kontroluje Rusko.

Zatopení hrozí desítkám obcí

Analytici už loni na podzim odhadovali, že Rusové mají větší zájem na zatopení dolního toku Dněpru, ačkoliv to poškodí jejich obranné pozice. Například v říjnu ISW vyhodnotila, že Ukrajina nemá na odstřelení přehrady žádný materiální zájem, a upozornila, že by v takovém případě hrozilo zatopení až 80 obcí. To v úterý ukrajinští představitelé potvrdili, když o stejném počtu hovořili bezprostředně po zničení přehrady.

Zničená ukrajinská přehrada Kachovka
Komu hraje do karet zničení Kachovské přehrady? Expert: Víc Ukrajincům než Rusům

Ukrajinský odborník Mychajlo Jacjuk v úterý rovněž upozornil, že zničení Kachovské přehrady bude mít rozsáhlé dopady na obyvatele zaplavených oblastí i na ukrajinskou ekonomiku, která je ze dvou třetin vázána na kaskádu šesti přehrad na Dněpru. Opětovné naplnění přehrady, která poskytuje pitnou vodu nebo zavlažování celému regionu, podle něj potrvá až roky.