Záporožská jaderná elektrárna, největší zařízení svého druhu v Evropě, využívá vodu z přehrady k chlazení. Zničení přehrady by ale podle Dany Drábové nemělo mít na její bezpečnost bezprostřední dopad. „Reaktory jsou odstaveny, chlazení zajištěno z velké speciální nádrže na Dněpru. Horší je humanitární katastrofa kvůli záplavám,“ uvedla šéfka SÚJB.

„Zničení Kachovské přehrady znamená, že Záporožská jaderná elektrárna, největší v Evropě, bude na roky vyřazena z provozu,“ řekl český jaderný vědec Radek Škoda. Nebezpečí jaderné havárie ovšem podle něj nehrozí, protože všech šest reaktorů je od loňského 11. září odstaveno, mimo jiné právě i kvůli obavě z odpálení přehrady. „Postavení nového přívodu vody z vypuštěné přehrady, tedy z řeky Dněpr, je možné, protože přehrada není příliš hluboká, v průměru nějakých deset metrů. Ale drahé a trvalo by měsíce,“ dodal Škoda.

Podle ředitele divize jaderná energetika společnosti ČEZ Bohdana Zronka je zničení Kachovské přehrady závažný problém pro případný provoz elektrárny, bezpečnost by však ohrožená být neměla. Při odstavení bloků podle něj reaktory k ochlazování potřebují ve srovnání s podmínkami za provozu jen velmi malé množství vody.

Také agentura Reuters s odvoláním na ruskou tiskovou agenturu TASS a proruského činitele v oblasti napsala, že Záporožské jaderné elektrárně zatím kvůli zničení přehrady nehrozí kritické nebezpečí.

Záběry zničené přehrady na Ukrajině:

Zdroj: Youtube

Ukrajinská armáda tvrdí, že Kachovskou přehradu, která leží v okupované části jižní Ukrajiny, do povětří vyhodily ruské síly. Zdejší ruští činitelé naopak obviňují ukrajinské jednotky. Po zničení Kachovské přehrady začala v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny evakuace. Ruskem dosazení činitelé v oblasti, která je zčásti okupovaná, tvrdí, že evakuace zatím není potřeba.

Podle ukrajinské strany bylo ve velkém nebezpečí po zničení přehrady 16 tisíc obyvatel, podle okupační správy 22 tisíc lidí.

Enerhoatom: Situace je pod kontrolou

Zničení Kachovské přehrady ruskými silami ohrožuje Záporožskou jadernou elektrárnu, situace je tam však pod kontrolou, napsala ukrajinská státní společnost Enerhoatom, která provozuje jaderné elektrárny. Ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na ruský koncern Rosatom uvedla, že Záporožská jaderná elektrárna v ohrožení není. V chladicím systému největší jaderné elektrárny v Evropě se používá voda z Kachovské přehrady.

Situaci v Záporožské elektrárně podle MAAE sledují její odborníci, kteří jsou v okupovaném zařízení od minulého roku jako pozorovatelé. „Žádné okamžité riziko pro jadernou bezpečnost nehrozí,“ napsala agentura na twitteru.

„Voda z Kachovské nádrže je nezbytná k tomu, aby elektrárna mohla odebírat energii pro kondenzátory turbín a bezpečnostní systémy Záporožské jaderné elektrárny,“ uvedl Enerhoatom. „Nyní je chladicí nádrž elektrárny plná: k 8:00 je hladina vody 16,6 metru, což je pro potřeby elektrárny dostatečné,“ doplnil s tím, že situace v jaderné elektrárně je pod kontrolou a ukrajinský personál veškeré ukazatele monitoruje.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už loni v říjnu uvedl, že Rusko chystá na Kachovské přehradě útok, který by mohl vést k zatopení Chersonu, který leží nedaleko, i desítek dalších obcí. Ruská okupační správa naopak prohlašovala, že útok na přehradu plánuje Ukrajina.