Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba

včera 06:00

Automatické brány pro komfort i bezpečnost

Pohony na vjezdové brány už dneska nepředstavují nijak závratnou položku, a pokud stavíte dům, už asi ani nepočítáte s tím, že byste při příjezdu domů vystupovali z auta a otvírali bránu ručně. Pojďme si shrnout, jaké máte v tomto ohledu možnosti.

20.6.2018

"Senzion" ve Velkých Losinách dokazuje, že dům pro seniory může být malým rájem

Domov důchodců nemusí být depresivním nehostinným místem, kde končí život. Dokazuje to Senzion ve Velkých Losinách na Jesenicku, jehož koncepce popírá běžně zažité představy a stereotypy o průběhu stáří. V Den otevřených dveří 23. června se o tom můžete přesvědčit i vy.

17.6.2018

Světová architektura: Dům s klavírem

Do Moldavské republiky jsme v rámci našich toulek po světové architektuře ještě nezavítali. Tahle premiéra je zajímavá v tom, že dům beze zbytku využívá celý pozemek a důraz tu byl kladen na to, aby mělo své místo koncertní křídlo.

14.6.2018

Inspirace: Střešní okna nejen v podkroví

O střešních oknech většinou uvažujeme pouze při budování podkrovních místností. Někdy nám ale architektonické řešení dovolí prosvětlit střešním oknem i přízemí. V galerii najdete deset ukázek, jak to může vypadat.

13.6.2018

Stavíme terasu: čím začít?

Terasa, ať už přiléhá k bytu, či domu, je pomyslným rozšířením obytného prostoru. Stačí udělat pár kroků a jsme na čerstvém vzduchu uprostřed zeleně. Samotná stavba navíc nemusí být příliš náročná a je možné ji zhotovit i dodatečně u již dávno dokončeného domu.

12.6.2018

Plastová okna mohou věrně napodobit dřevěnou strukturu

Pokud hledáte plastová okna v dekoru dřeva, určitě vám jde o to, aby dřevěný profil věrně napodobily. Autentičnost a dokonalost detailů patří k současným trendům a okna nemohou být v tomto ohledu pozadu.

10.6.2018

Problémy při koupi domu: Nízké stropy v podkroví

Podkroví starého domu vypadalo na první pohled vzdušně a prostorně. V domě se bydlelo jen v přízemí a půda sloužila jako skladiště starého harampádí. Budoucí majitelé domu by rádi na půdě vybudovali dvě ložnice a koupelnu. Jenže…

7.6.2018

Architekt versus projektant: koho si vybrat pro návrh domu?

Stavba každého vysněného domu začíná projektem. Na koho se máte obrátit, aby vám ho zpracoval? Vybírejte pečlivě. Nestavíte přeci jen tak nějaký obyčejný dům, budujete si vlastní, vytoužený domov.

5.6.2018

Dřevostavby, které nerozeznáte od cihlových domů

Schválně si prohlédněte fotogalerii a zkuste určit domy, jejichž základem je dřevěná konstrukce. Správná odpověď zní, všechny! Jen tak z obrázku byste to ale leckdy nepoznali.

3.6.2018

Netradiční architektura: Život ve vodárenské věži

Vodárenské věže mají problém v tom, že jejich stavba je o kousek vyšší než širší. Kdo v nich chce bydlet, ten musí počítat s tím, že bude stále chodit po schodech. 

1.6.2018

Pět nejčastějších problémů se řemeslníky

Stavební práce a opravy v domácnosti často provázejí průtahy a potíže s najatými řemeslníky. Na co si zadavatelé zakázek nejvíce stěžují a co by nemělo chybět ve smlouvě o dílo?

30.5.2018

Výkaz výměr pohlídá spotřebu materiálu na stavbě

Základem každé stavby nejsou základy, ale pořádný rozpočet. Jeho nejdůležitější součástí a totální dření celé stavby pak je výkaz výměr.

27.5.2018

Nelehká rekonstrukce: obývák místo zimní zahrady

Zvětšení prostoru v domě jde někdy lehce. Jindy dost ztuha. Tady se vlastně nedalo dělat nic jiného než to, co udělali u OB Architecture.

23.5.2018

Jak určit ideální výšku stropu

Místnosti s nízkými stropy na nás působí stísněným, až klaustrofobním dojmem, stropy vysoké naopak ubírají na útulnosti a pocitu bezpečí. Jaká výška je pro strop optimální?

20.5.2018

Česká architektura: Vila na Slovensku pro Islanďana

Titulek k článku je trochu zvláštní. Tak je to česká, nebo slovenská architektura? Je to česká architektura pro islandského zákazníka na území Slovenska. Ne úplně obvyklá mezinárodní spolupráce ale nechala vzniknout domu, který je netradiční a moderní.

17.5.2018

Moderní zárubně nechají vyniknout vzhled dveří

Řekli byste, že i dveřní zárubně podléhají trendům? Pojďme si nastínit, z jakých dnes můžeme vybírat a které jsou právě nejvíc v módě.

15.5.2018

Stavba svépomocí vyžaduje organizační schopnosti

Rozhodli jste se nespoléhat na firmy a postavit dům vlastními silami? Pak počítejte s tím, že se váš život načas promění v hektický maraton. V článku rozebíráme několik bodů, které je dobré promyslet dopředu, abyste byli ušetřeni zbytečného stresu.

14.5.2018

Krok za krokem: Imitace obkladu z cihel pomocí kreativních omítek Cemix

Výrobce LB Cemix má v sortimentu řadu kreativních omítek MAGIC DECOR. Je určena pro vytváření kreativních, strukturovaných povrchů stěn a fasád. Pomocí speciální šablony lze na fasádě dosáhnout i imitace obkladu z cihelných pásků. Jde o řešení úsporné, flexibilní, přitom velmi efektní. Zde naleznete postup krok za krokem.

13.5.2018

Netradiční architektura: Dům v oblacích

V Austrálii žije jedna rodina v obláčku. Přístavba domu totiž má tvar mraku. Uvnitř tím vynikne netradiční vzhled tohoto tvaru.

10.5.2018

Inspirace: Z gabionů lze vytvořit plot i sedačku

Drátěné klece naplněné kamením - tak by se daly zjednodušeně popsat gabiony, které se původně využívaly pro zpevnění svahů a břehů, ale dnes se z nich staví i zídky a ploty u rodinných domů. A dá se z nich postavit mnohem víc.

9.5.2018

Uměle vyrobené, a přitom bez plastu: marmoleum a organické podlahy

Podlahy z PVC se dnes prodávají v nezměrném množství dekorů, snadno se udržují a bývají i dost odolné. Někomu ale vadí, že je to prostě "plast". Proto byly vyvinuty podlahové materiály, které PVC na pohled připomínají, ale přitom obsahují jen přírodní látky.

8.5.2018

Místo plotu kavárna a hřiště. Cukrkandl se brzy otevře veřejnosti

Doposud nepřístupný brownfield po modřanském cukrovaru se v průběhu května otevře veřejnosti a promění se v komunitní místo určené k aktivnímu trávení volného času. Cukrkandl, jak zní název upraveného prostoru, cílí na sportovce i komunitní zahradníky, ale nabídne i možnost posezení nad šálkem dobré kávy s výhledem na cyklostezku. Oficiální otevření tohoto doposud spícího brownfieldu proběhne v sobotu 19. května.

7.5.2018

Výhody založení stavby na tepelně izolačním zásypu

Při stavbě domu se stále častěji upřednostňují řešení, která pomáhají snížit energetickou náročnost domu. Kromě toho je kladen důraz i na rychlost realizace, čas jsou přeci peníze. Všechno začíná už u základové desky.

7.5.2018

Jarní produktové novinky společnosti ISOTRA a.s.

Společnost ISOTRA a.s. připravila pro své zákazníky a obchodní partnery na začátek sezóny produktové novinky zejména v oblasti exteriérového stínění.

3.5.2018

Solární tašky už konkurují fotovoltaickým panelům

Fotovoltaické panely pokrývající půlku střechy domu nám sice pomáhají ušetřit za elektřinu, je však třeba přiznat, že narušují celkový vzhled domu. Tento estetický nedostatek mají napravit solární tašky. Kde je ale pořídit?

2.5.2018

Jak se staví lepené domy

Lepené dřevo se používá už stovky let, kdy se využívá jeho pevnosti a tvarové stálosti. Použití ve stavebnictví ale zas tak staré není. Panely CLT ale stále více dobývají trh a ukazují se jako velmi zajímavá alternativa ke klasickým typům staveb.

30.4.2018

Dostavěno: co byste s odstupem času udělali jinak?

Stavba rodinného domu obvykle zabere minimálně rok a půl, takže se zdá, že je pořád dost času řešit maličkosti. Přesto se často vyskytnou detaily, které se nakonec nedomyslí a nejsme s nimi spokojení.

29.4.2018

Ze starého skladu vznikla chatička o třech patrech

Tahle chatička původně patřila dřevaři, který ji měl jako sklad. Další majitelé ji přesunuli hlouběji do lesa. Poslední z majitelů z ní udělal chatičku na bydlení. Ale jakou!

27.4.2018

Bazén se slanou vodou aneb Vlastní moře na zahradě

Plánujete na letošní léto postavit bazén? Přemýšlejte dopředu. Možná vás zaujme možnost koupat se ve slané vodě. Jak na to? 

25.4.2018

Inspirujte se: Netradiční ploty

Plot v první řadě ohraničuje území, které je naše a jen naše. Funkcí ale plní více a nezanedbatelná není ani estetická stránka věci.

23.4.2018

Odhalené trámy vdechnou interiéru romantiku

S odhalenými trámy jsme se dřív setkávali spíš jen na chalupách a v historických budovách. Krása dřeva však byla v posledních letech doceněna natolik, že se nechává vyniknout i v moderních interiérech.

20.4.2018

Koupelna v suché výstavbě aneb Jak vykachlíkovat sádrokarton

Sádrokartonové desky představují jednoduchý a cenově dostupný způsob, jak vytvořit esteticky vyhlížející interiérové stěny. Jakou váhu ale dokážou unést? Můžete na ně aplikovat třeba kachličky?

18.4.2018

Na co myslet při výběru dveří na terasu

Dveře na terasu patří při stavbě či rekonstrukci domu k vyšším výdajům, a tak s nimi musíme být maximálně spokojeni, abychom je nemuseli po pár letech měnit. Co všechno musíme vzít do úvahy při jejich výběru?

16.4.2018

Martina Sáblíková finišuje stavbu rodinného domu

Martina Sáblíková se i přes náročnou olympijskou sezónu pustila do stavby rodinného domu. Hrubá stavba je již hotová. Stavba je zastřešená a chybí pouze fasáda. Na řadu přichází řešení vnitřních dispozic domu.

16.4.2018

Podlahy a cestičky z cihel? Jde to

Mnoho lidí řeší problém, zda nenahradit dlažbu cihlami. Mají jich doma třeba hodně z bouračky a vizuálně by v pohodě nahradily třeba půdovky. Je to ale vůbec možné?

13.4.2018

Světová architektura: Jednoduchý dům v horách

Rakouský Roßleithen má na jednom úbočí dům, který vyniká tím, jak jednoduchý je. Kdyby neměl kulaté okno ve štítu, byl by vlastně úplně nenápadný až obyčejný. Ale podívejte se, jak jednoduše krásné něco může být.

11.4.2018

Na čem se dá ušetřit při stavbě domu

Někdo namítne, že pokud chcete kvalitně postavený dům z kvalitních materiálů, šetřit nemůžete. To je určitě pravda. Přesto se dá finální cena zredukovat, aniž by se snížila kvalita provedení.

9.4.2018

Nová samočistící omítka DuoCem s Rosa efektem

Jak zajistit, aby si fasáda domu na dlouho udržela původní barvu a čistotu? Cemix má v nabídce novou fasádní omítku DuoCem se samočistícím efektem.  

6.4.2018

Podhledy střechy doladí vzhled domu

Podhledy šikmých střech při stavbě domu považujeme za jakousi kosmetickou úpravu, kterou řešíme až ve chvíli, kdy na ni dojde. Podhledy ale zastávají také další funkce, a proto se vyplatí věnovat pozornost nejen jejich vzhledu, ale také kvalitě.

6.4.2018

Dotaz z poradny: Jak dostavět zádveří

V našem starším domě nám hodně chybí zádveří. Chtěli bychom jej dostavět, jenže náš dům je zateplený (5cm polystyren na cihle Porotherm). Musíme kvůli napojení zádveří odstraňovat kus zateplení, nebo by bylo lepší realizovat zádveří jako stavbu bez napojení na dům? Jde nám tak o založení atd.

2.4.2018

Rekonstrukce podlah: vyrovnejte podklad suchou cestou

Rekonstrukce domu, chaty, bytu i nebytových prostor si obvykle žádá i rekonstrukci podlahy. Právě do této práce se nám chce nejméně. Betonový podklad je těžký, musí dlouho schnout, a navíc je tu riziko, že popraská. Je tu ale i jiná možnost, jak podklad vyrovnat: suchou cestou, rychleji a snadno.

2.4.2018

Plastová okna Schüco LivIng pro pasivní dům

Bílá je dobrá, ale plastová okna už dnes na sebe berou desítky barevných odstínů, mohou vypadat jako dřevěná či hliníková zásluhou fólií a krycích lišt a profily Schüco LivIng dokonce mohou díky technologii AutomotiveFinish získat metalický povrch jako vaše auto zaparkované u domu.

2.4.2018

Hluk, strašák českých domácností

Jste se svým bydlením spokojení? Pokud ano, patrně patříte mezi pouhou desetinu lidí. V roce 2015 společnost Saint-Gobain a Raiffeisen stavební spořitelna realizovaly průzkum, ve kterém tato šokující skutečnost vyšla najevo. Dotazníkové šetření také našlo odpověď na to, co lidem vadí nejvíce – je to hluk.

30.3.2018

Světová architektura: Dům na špičce

Jsou domy, které jsou netradiční svým umístěním, jiné svým vzhledem. Teď se podíváme na dům, který je netradiční oběma směry. Stojí na kopci mezi již zakrslými stromy a stojí na špici.

28.3.2018

Který kámen se hodí pro venkovní dlažbu

Dlažba položená v exteriéru musí splňovat určité podmínky: musí být odolná, nesmekavá a mrazuvzdorná. Kromě toho také chceme, aby pěkně vypadala. A spousta lidí k tomu dneska přidá požadavek, aby byla přírodního původu.

25.3.2018

Netradiční architektura: S bazénem v patře

Postavit si bazén uprostřed města v husté zástavbě je trochu bláznivé. Majitelé domu v Melbourne do toho přesto šli. Řešili jen otázku, kam ho umístit. 

23.3.2018

Jablko sváru: Plot

Neoplocený pozemek je v našich končinách spíše raritou. Kdo plot postaví, jak bude vypadat a kdo ho bude udržovat, je častým předmětem sousedských sporů. 

22.3.2018

Výtah v rodinném domě: pomocník nejen pro invalidy

Výtahy nejsou nutně určeny jen pro výškové budovy. Mohou být nainstalovány i v patrových rodinných domech, kde schody představují pro některé členy rodiny bariéru či riziko.

18.3.2018

Světová architektura: Neobvykle prostorná řadovka

I v řadovém domě lze najít místo pro tři ložnice, tři koupelny, velký obývací pokoj, terasu nebo dokonce i pokoj pro hosty. Pojďte se podívat.

16.3.2018

Pět důvodů, proč se vyplatí mít na stavbě nezávislý dozor

Stavební dozor je nezbytný, pokud stavíte svépomocí, vyplatí se vám ale i v případě, že jste si na stavbu najali odbornou firmu. Nastíníme vám hlavní důvody.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT