Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba

dnes 06:30

Dotaz z poradny: Fresnelova čočka na solární panely

Mailem nám do redakce dorazil krásný technický dotaz. Náš čtenář se ptal, zda by se nedal zvýšit výkon solárního panelu přidáním fresnelových čoček.

19.2.2018

Bydlení v přepravním kontejneru? Jde to i luxusně

Myšlenka využít lodní kontejnery k výstavbě obytných domů sahá až do 70. let minulého století, s rodinnými domy z kontejnerů se však roztrhl pytel teprve v uplynulých deseti letech. Alespoň v USA a Kanadě. V Čechách zatím tento typ bydlení jen zlehka ťuká na dveře.

16.2.2018

Světová architektura: Dvě betonové desky v olivách

V blízkosti vesnice Ansião stojí nový dům. Investor měl několik podmínek pro stavbu – ta hlavní a převažující nad všemi byla, aby dům nezničil olivovníky, které stojí na pozemku už několik stovek let.

13.2.2018

Střešní krytiny II: Dřevěné šindele ožívají nejen ve skanzenech

Minulý týden jsme si povídali o pálených a betonových taškách, dnes se zaměříme na tradiční dřevěné šindele, které kupodivu z českých střech zcela nevymizely. Naopak dostávají stále více prostoru, a to nejen na historických památkách.

11.2.2018

Tichá vila na nehostinném pozemku

Na jedné straně parkoviště, na druhé hlavní silnice. Třetí strana je přivrácena na větrný sever. Pozemek na první pohled nic moc. Ale dům prostě tyhle nepříznivé vlivy odřízne a nechává vniknout okolí jen z poslední strany odvrácené k vinici.

9.2.2018

Okenice zažívají comeback: dům zdobí i chrání

Dřevěné okenice bývaly výsadou starých roubenek a chalup, dneska je ale čím dál více vídáme i na novostavbách. Jejich návrat na architektonickou scénu není nelogický: vypadají elegantně a mohou zastávat hned několik funkcí.

7.2.2018

Proč praskají spoje v sádrokartonu

Častým problémem u domů je praskání zdí. U suché výstavby pomocí sádrokartonových desek je situace ještě horší, protože stěny nejsou vlastně pevnou součástí hrubé stavby. Ale i tak se dá prasklinám předejít.

6.2.2018

Střešní krytiny: Betonová versus pálená taška

Výběr střešní krytiny závisí nejen na našich osobních preferencích, ale předně na sklonu střechy a dalších faktorech, jakými je třeba nadmořská výška. U šikmých střech se sklonem 22° a více můžeme sáhnout po klasické tašce. Bude pálená, nebo z betonu?

4.2.2018

Světová architektura: Výrazně a ekologicky

House 19 je energeticky šetrný rodinný dům s nulovou uhlíkovou stopou, který se nachází v hrabství Buckinghamshire severovýchodně od Londýna. Je vynikajícím příkladem současného udržitelného designu, který může skvěle zafungovat i v kontextu starobylého historického města, jako je Old Amersham.

2.2.2018

Jak funguje stropní vytápění

Tradičně topíme radiátory na stěnách, oblíbili jsme si vytápění podlahové, ještě nám zbývá vytápět stropem. I to se dá zařídit. V článku si přiblížíme, na jakém principu takový systém pracuje.

31.1.2018

Podlaha z exotického dřeva zvyšuje luxusní dojem

Pravé dřevo patří k nejvíce preferovaným podlahovým krytinám, i když kvůli vyšší ceně ho nakonec zvolí málokdo. Dřeviny exotické bývají nejdražší. Ale také nejodolnější, a nutno uznat, že i nejkrásnější.

29.1.2018

Dvě místnosti v jedné aneb Jak na příčky

Změna dispozice bytu bývá nejrazantnějším krokem při rekonstrukci. Pojďme si shrnout, jaké máme možnosti, když potřebujeme nerušený pokoj navíc. Nemusí to být jen sádrokarton.

28.1.2018

Světová architektura: Moderna ztracená v lese

Spousta lidí chce moderní dům. Možná ještě větší skupina lidí by chtěla mít dům v krásném prostředí vlastního velkého pozemku, třeba někde v lese. Podívejte se, jak dokážou ve světě (konkrétně v Kanadě) tyto požadavky skloubit.

26.1.2018

Co znamenají záhadné zkratky u tepelných vlastností oken

Všichni výrobci se vás budou dnes snažit uchvátit tím, jak perfektní mají R, U a k u oken a jak málo to dokáže přenést tepla a zvuku. Ale co tyhle hodnoty při výběru oken vlastně doopravdy znamenají?

24.1.2018

Vyplatí se peletová kamna?

Vedle řady nesporných výhod mají kamna na pelety jednu zásadní nevýhodu: tou je vysoká pořizovací cena. Má smysl do vytápění peletami investovat?

22.1.2018

Tajemství trvanlivosti historických staveb: vejce a tvaroh

Jsou stavby, které vydržely bez hnutí několik dlouhých staletí. A jsou domy, které kvůli prasklinám reklamujete už po roce od jejich výstavby. Co dělali naši předkové jinak?

21.1.2018

Netradiční architektura: Chaloupko, k lesu vchodem!

„Chaloupko, chaloupko, tak je mi vhod, otoč se, aby ke mně byl vchod!“ Tuhle větu z Mrazíka asi určitě znáte. A tenhle zvláštní dům vám tu chaloupku baby Jagy určitě připomene.

19.1.2018

Proč se nebát družstevního vlastnictví

Nabídka družstevních bytů na trhu je zpravidla výrazně finančně zajímavější než nabídka přímých vlastníků. Do povědomí veřejnosti se však družstevní vlastnictví vrylo jako příliš rizikové. Jaké jsou skutečné výhody a rizika?

16.1.2018

Jak hluboko musejí sahat základy staveb

Hloubku pro základy nového domu vám určuje projektant, nicméně stabilní základy jsou nutné i pro docela malé zahradní stavby, které budujete vlastnoručně. Jak hluboko musíte kopat?

14.1.2018

Světová architektura: Bílý dům ve Winchesteru

Dan a Rachel si pořídili v historickém Winchesteru starší domek. Žilo se jim v něm dobře, ale když se rodina rozrostla, potřebovala víc místa. Ze staršího domu se stal Bílý dům.

10.1.2018

Jaké nástrahy číhají v aplikaci vnitřních omítek

Zdálo by se, že se na vnitřních omítkách nedá nic zkazit. Je to přeci jen jakási kosmetická úprava, aby byly stěny pěkně uhlazené. Na kvalitě provedení vnitřní omítky přitom mimořádně záleží - povíme si, proč.

7.1.2018

Netradiční architektura: Neskutečný loft

Světoznámý architekt Adolf Loos kdysi řekl: „Já si s fasádou nikdy nehraji, tam nebydlím.“ A v tomto heslu jde i námi představená stavba – vnější tvarosloví není podstatné. To důležité je uvnitř. Tedy i po sto letech jsou slova slavného architekta platná.

4.1.2018

Střecha bez přesahu: proč ano a kdy ne

Mít střechu nad hlavou je základním účelem stavby domu. Střecha chrání před rozmary počasí jak nás samotné, tak veškeré stavební komponenty. Například pro ochranu fasády se budují přesahy - tedy aspoň většinou.

3.1.2018

Jaké rozměry by měla mít garáž?

Stavba garáže má své normy, co se týče minimální vnitřní šířky, délky i výšky. To ale ještě neznamená, že vám předepsané minimální rozměry budou stačit.

29.12.2017

Světová architektura: Na londýnské střeše

Dům na Oldfield Road v londýnské čtvrti Stoke Newington má na šířku jenom 3 metry. Zvětšit obytný prostor se nedalo jinak, než zbudovat přístavbu na střeše.

28.12.2017

Výhody a rizika izolace z ovčí vlny

Zateplit dům ovčí vlnou je jistě úžasný ekologický nápad. Možná to vyjde trochu dráž než klasický polystyren nebo skelná vata, ale váš dům se cítí jako ve svetru od babičky. Na něco si ovšem musíte dát pozor.

27.12.2017

Broušení podlah: Jak na to?

Dřevěné podlahy někdy nevypadají moc pěkně. Jenže stačí si dát trochu páce a zjistíte, že pod povrchem se schovával přímo poklad.

25.12.2017

Netradiční architektura: Jeskynní dům

Bydleli byste v jeskyni? Asi jen tehdy, když by byla dostatečně komfortní, že? Co třeba takhle?

21.12.2017

Stropní podhledy pro snížení stropu i lepší dojem

Stropní podhledy vás mohou zajímat, i když zrovna neplánujete stavbu ani rekonstrukci. Vylepšený strop vždycky dodá interiéru zcela nový šmrnc. Pokud hledáte způsob, jak svůj domov v novém roce jednoduchým a rychlým způsobem zmodernizovat, podhledy jsou dobrou variantou.

20.12.2017

Krb v pasivním domě? Také to jde, ale...

Mnoho lidí nemůže odolat plápolajícímu ohni v krbu. Jenže pasivní domy už s takovými věcmi nepočítají. Tedy spíš nepočítaly.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT