Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba

18.10.2018

Garáž volně stojící versus vestavěná

Spolu s projektem domu plánujeme rovněž umístění garáže. Kromě vlastních preferencí musíme hledět také na velikost a dispozici pozemku. Základní otázkou je, zda garáž postavíme samostatně, nebo ji propojíme s domem.

14.10.2018

Jak vznikl z farmy úžasný domov

Majitel rodinné farmy, který zde vyrostl a měl na místo silné vazby, se rozhodl, že ji přestaví. Přestaví tak, aby splňovala nároky na moderní bydlení, a přitom nevybočovala z místních zvyklostí. Vyšlo to?

10.10.2018

Stavíme dům v chráněné oblasti: jaká omezení nás čekají?

Chystáte-li se stavět na pozemku ležícím v CHKO nebo v historické vesnici, nemůžete si jen tak vybrat typový dům na klíč z katalogu. Stavba musí být citlivá k místní tradici a zachovat určité prvky tradiční architektury, aby v krajině nepůsobila jako pěst na oko.

8.10.2018

Certifikace BREEAM vám pomůže vybrat zdravý byt bez jedů

Jedy v domácnosti typu formaldehyd a ftaláty jsou zákeřné v tom, že je pouhým okem nevidíte a pouhým nosem necítíte. Měření jejich hladiny navíc bývá nákladné a komplikované, běžná rodina si ho neobjedná. Naštěstí přibývá developerských projektů, které jsou opatřeny certifikátem potvrzujícím šetrnost budovy k životnímu prostředí.

7.10.2018

Světová architektura: Oáza klidu ve dřevě

Tohle místo nenajdete nikde jinde na Zemi než na Novém Zélandu. Strmé skály porostlé trávou, krátká rovina a pak písečná pláž. Schoal Bay ale skrývá i pěkný dům s názvem Bach. Je to ukázka nenáročné stavby ze dřeva, která má nápad a skvělé provedení.

5.10.2018

Stropy příliš vysoké, příliš nízké

S nevyhovující výškou stropů se setkáváme jak ve staré zástavbě, tak v některých novostavbách. Jaké fígle můžeme použít, abychom se v takových prostorách cítili příjemně?

2.10.2018

Pět základních otázek při výběru krbových kamen

Krbová kamna jsme dříve vídali jen na chalupách, dnes si je lidé stále více pořizují i do nově postavených rodinných domů. Někdo jimi dokonce vytápí celý dům. Co je třeba promyslet, než je koupíte?

1.10.2018

Chcete stavět svépomocí? Hrubou stavbu si nechte smontovat

Nechat si postavit jen hrubou stavbu nebo dům k dokončení je v dnešní době oblíbeným kompromisem mezi domem na klíč a stavbou svépomocí. Pokud nad touto možností také uvažujete, budete nejspíš hledat takový stavební systém, který vám ušetří co nejvíce času a starostí.  

27.9.2018

Kontrola střechy před zimou zabrání budoucím škodám

Pokud bydlíte ve starším domku, jehož střecha už něco pamatuje, kontrolám a opravám se jistě věnujete pravidelně, dům si o to tak nějak "sám řekne". Průběžnou péči bychom však neměli zanedbat ani u novostavby, přestože její střecha dosud září novotou.

24.9.2018

Na střechu staré roubenky přišla betonová krytina

Rekonstruovat starou roubenku chce nadšení, ale také um. Při výběru materiálů i řemeslných technik je třeba hledat kompromisy. Staré technologie bývají drahé nebo nevyhovují našim moderním požadavkům, nové zase nepůsobí autenticky. Jaké peripetie může provázet třeba jen výběr střešní krytiny, se přesvědčili majitelé roubenky v Hlásnici na Vysočině.

23.9.2018

Světová architektura: Rekonstrukce k nepoznání

Na nejvyšším bodě hřebenu Middle Harbour v Sydney stál dům postavený někdy mezi roky 1950 až 1960. Starý dům potřeboval zrekonstruovat. Řekli byste, že dům na fotografiích není nový a je to právě on?

21.9.2018

Majitelka vzala rekonstrukci z gruntu a teď má vysněný dům

Na předměstí Montrealu stojí dům Mélissy Ohnony. Starý dům, který v devadesátých letech prošel sice úpravami, ale bohužel spíš by se daly označit jako guerillová rekonstrukce. Majitelka a projektantka v jedné osobě si vysnila dům jiný. A svůj sen zrealizovala.

18.9.2018

Pozor na inženýrské sítě, které vedou přes váš pozemek

Při koupi pozemku zjišťujeme, zda jsou k němu přivedeny inženýrské sítě, případně jestli bude vůbec možné je sem přivést. Velice důležitá je však i informace, zda tudy nějaké sítě přímo neprocházejí a pozemek se nenachází v tzv. ochranném pásmu.

17.9.2018

Ticho není přehnaný luxus, jen je třeba vědět, co vám ho zajistí

Hluk šířící se mezi byty  je častý problém, který může nenávratně pokazit sousedské vztahy. Ostatně pokud jste si někdy sháněli bydlení, určitě vás majitel domu nehodnotil nejen z hlediska finanční zabezpečenosti. Pravděpodobně se snažil i zjistit, jestli nebudete představovat  rušivý element v domě. Přitom by to mohlo být úplně jinak. Za předpokladu vhodně zvoleného materiálu na výstavbu bytových a mezibytových stěn, si můžete v klidu vychutnávat odpolední siestu, i když se vám nad hlavou bude prohánět tlupa malých raubířů.

16.9.2018

Světová architektura: Na zalesněném pozemku ve svahu

Zalesněný pozemek ve svahu. To není úplně ideální místo pro stavbu rodinného domu. Ale architekt si se stavbou jeho vlastního domu nakonec poradil. A více než zajímavě.

13.9.2018

Na co dát pozor při výběru PVC podlahy

PVC podlahy se těší oblibě pro svou cenovou dostupnost, snadnou pokládku a jednoduchou údržbu. Navíc si dneska můžeme vybírat z nepřeberných množství vzorů, takže jde o rychlý způsob, jak oživit třeba starou podlahu v koupelně a zároveň jí vtisknout punc originality.

11.9.2018

Originální sokl domu? Zkuste to s omítkou imitující obklad z kamene!

Dá se nová fasáda pojmout originálně, přitom jednoduše a ekonomicky? Díky dekorativním omítkám a kreativním technikám ano! Například sokl fasády můžete zvýraznit omítkou, která bude imitovat kamenné zdivo. Pojďme se krok za krokem seznámit s technikou nanášení.

11.9.2018

Připravte se na podzim a zastřešte si terasu

Nastávající roční období je co do počasí nevyzpytatelné. Plískanice se střídají se slunečnými dny, které rádi označujeme za babí léto. Přestože je ještě přes den teplo, večerní posezení u sklenky vína nebo burčáku může přerušit déšť, který je na podzim čím dál častější. I proto je vhodný čas poohlédnout se po nějakém zastřešení terasy. Největší stavební veletrh For Arch nabízí široký výběr pergol, zastřešení a zimních zahrad. Koná se 18.-22. 9. na výstavišti v pražských Letňanech.

9.9.2018

Netradiční architektura: Dům vřezaný do skály

Jestli si myslíte, že váš pozemek je nevhodný pro stavbu domu, pak jste neudělali všechno pro to, aby vhodný byl. Podívejte se na tenhle dům, který byl vřezán do skály.

5.9.2018

Inspirace: Kamenné obklady v ložnici

Ať jde o přírodní materiál nebo jeho imitaci, kamenný povrch má nevšední plastickou strukturu a v interiéru působí luxusním dojmem. V ložnici se kamenem obkládá nejčastěji stěna za čelem postele, ke které se upíná nejvíce pozornosti.

5.9.2018

Jak velký bojler potřebujete pro čtyřčlennou rodinu

Nemáte-li dálkové topení ani kotel se zásobníkem, k ohřívání vody budete nejspíš využívat bojler. Jaká by měla být jeho kapacita, aby vám nedošla teplá voda zrovna ve chvíli, kdy si chcete smýt šampon z hlavy?

2.9.2018

Světová architektura: Ekologicky a asymetricky

Architektura nemusí být jen o krabicích a pravých úhlech. O čtvercích, obdélnících a maximálně o šikmých střechách. Může být i asymetricky roztančená.

31.8.2018

Každý tmel umí něco jiného

Tmel se stal univerzálním „opravítkem“ téměř všeho. Zvlášť u těch „odborníků“, kteří chtějí mít práci hotovou rychle a na oko. Jenže i pracovat s tmelem se musí umět. Především je třeba vybrat ten správný, jinak i to „na oko“ bude trvat jen krátce.

28.8.2018

Kde se uplatní sádrové omítky a jaké jsou jejich výhody

Stavba domu má několik fází. Ta přípravná je velmi zdlouhavá a stojí vás hodně nervů. Pak konečně přijedou zedníci a stavba roste před očima. Máte radost, že to šlo tak rychle. Jenomže potom přijdou na řadu omítky…

26.8.2018

Světová architektura: 5 plus prarodiče

Jedna rodina se rozhodla pro stavbu nového moderního domu, ve kterém by mohla bydlet dalších 25 let v počtu více než obvyklém. Pětičlenná rodina a k tomu prarodiče. Vše v jednom domě a k tomu pěkně otevřeném, krásném a společném

22.8.2018

Anglický dvorek: problematické místo většiny domů

Anglický dvorek je takové vznešené jméno pro místo před oknem zakopaným pod zem. Stavěly se tak dříve domy, které chtěly využít i sklepní nebo snížené přízemí pro byty druhé kategorie či pro technická zázemí.

19.8.2018

Návštěva: Atrium jako dominanta domu

Dům, který si dnes prohlédneme, je sice typový, ale přesto značně netypický. Není totiž postaven podle typového projektu, ale právě naopak – byl prototypem typového domu, neboť byl totiž postaven jako první svého druhu.

16.8.2018

Plánujeme stavbu domu: Jak rozvrhnout místnosti

S plánem budoucího vysněného domu vám jistě pomůže projektant nebo architekt. V základních bodech ale musíte mít jasno sami, aby dům vyhovoval vaším osobním potřebám. Nad čím byste se měli zamyslet v první řadě?

15.8.2018

Zatravňovací dlažba plastová versus betonová

Zpevnění příjezdové cesty ke garáži nebo k chatě lze efektivně vyřešit zatravňovací dlažbou. Plocha je stále zelená a vaše pneumatiky se přitom nebrodí bahnem ani neničí trávu. Po jakém typu zatravňovacích tvárnic byste se měli porozhlédnout?

12.8.2018

Jak vznikl z farmy úžasný domov

Majitel rodinné farmy, který zde vyrostl a měl na místo silné vazby, se rozhodl, že ji přestaví. Přestaví tak, aby splňovala nároky na moderní bydlení, a přitom nevybočovala z místních zvyklostí. Vyšlo to?

10.8.2018

Firemní plánovače: první a poslední záchrana pro stavbu i interiér

Plánujete stavbu a nevíte, kolik cihel budete potřebovat? Chcete vestavěnou skříň a nevíte, jak má vypadat a jaké má mít dveře? Pomůžou vám firemní plánovače.

8.8.2018

Pohledový beton v interiéru nemusí znamenat nudnou šeď

Šedý betonový povrch sám o sobě nepůsobí zrovna přitažlivě. Když se ale šikovně zkombinuje, může vyniknout v jakémkoli interiéru. Navíc, pohledový beton vůbec nemusí mít šedou barvu.

6.8.2018

Návštěva typického severského domu

Máte rádi severský design? Tak to vás pozveme postupně do několika domů a bytů, které dělal architekt Kristian Lillelund z dánského studia RUM4. Začneme v typickém, ale moderním domečku uprostřed lesa.

5.8.2018

Světová architektura: Na vinici v Portugalsku

V ruinách starého domu na vinicích portugalského Melgaça vyrostl nový dům, který slouží lidem, putujícím za vínem, zákazníkům a partnerům, kteří do vinařství zamíří za poznáním i obchodem.

3.8.2018

Inspirace pro kutily: Jak využít tvárnice, které zbyly ze stavby

Při stavbě domů, garáží, plotů a zídek používáme různé druhy cihel a tvárnic, většinou jich ale nakoupíme pro jistotu víc, než nakonec upotřebíme. Přesto se nemusejí jen tak válet v rohu dvorku - podívejte, co všechno se z nich dá ještě vytvořit.

1.8.2018

Čtyři kroky k záchraně dřevěné podlahy

Ve snaze udržet kouzlo starého domu se často snažíme zachovat v něm co nejvíce původních prvků. Jako třeba dřevěnou podlahu. Prošlapaná vrzající prkna zašedlé barvy nám nejprve vnuknou myšlenku: vytrhat, vyhodit, zabetonovat. Ale co když prostě nemáte to srdce?

30.7.2018

Zateplujete dům? Vyberte správný izolační materiál

Kvalitně provedené zateplení vám podle stáří vašeho domu dokáže uspořit až 50 % výdajů za energie. Vaše bydlení však udělá pohodlnější i po dalších stránkách. Zateplení zvyšuje kupní hodnota domu a zvyšuje životnost fasády, která je poté méně náchylná k destrukci vlivem deště, větru či mrazu. Zateplení také pomáhá udržet stabilní teplotu uvnitř domu, tudíž v zimě zabraňuje unikání tepla ven a v horkých měsících zase díky němu nepotřebujte klimatizaci. Klíčovým krokem pro kvalitní zateplení a opravdové snížení výdajů za energie je však výběr izolačního materiálu.

30.7.2018

Inspirace: Deset balkónů a lodžií po rekonstrukci

V menších bytech je každý metr čtvereční důležitý. Pokud k bytu patří i balkón nebo lodžie, bylo by škoda tuto malou plochu nevyužít jako plnohodnotnou součást domova. Ukážeme vám příklady, kde se to povedlo.

29.7.2018

Světová architektura: Modulový dům s verandou

Dům jednoduchý, ale krásný. Dům funkční, lehký, rychle smontovaný. Dům variabilní. To všechno splňuje Porch House od Lake Flato, tedy univerzální verandový dům.

27.7.2018

Problémy při koupi domu: životu nebezpečný azbest

Když kupujete dům k rekonstrukci, dejte si pozor, zda nejsou v domě materiály, ve kterých je použitý azbest. Ten je zdraví nebezpečný, při rekonstrukci je třeba jej odstranit, a to je finančně náročné. Při posuzování stavu domů se s ním setkávám hlavně u rodinných domků ze 70. let minulého století.

24.7.2018

Pět tipů, jak zvýšit bezpečnost schodiště

Schodiště v rodinném domě musí splňovat určité normy, které zaručují jeho bezpečnost. Pokud ale máte děti nebo s vámi bydlí starší osoby, státem určené normy možná nebudou stačit. Čím můžete schodiště doplnit, abyste zabránili úrazu?

22.7.2018

Moderní dřevostavba s výhledem na Baltské moře

Estonsko je zemí, která má s dřevostavbami ohromnou tradici. První dochované nálezy dřevěné stavby podobné těm dnešním, tedy s dřevěnou opláštěnou konstrukcí, jsou už ze třetího století před naším letopočtem. Jednoduchá architektura pak patří také k typické estonské tradici. Jako tenhle dům.

19.7.2018

Rekonstrukce bytového jádra: suchou, nebo mokrou cestou?

Umakartová jádra ve starších panelákových bytech bývají často v takovém stavu, že je není možné jen tak něčím obložit a pár let to s nimi ještě vydržet. Jaké jsou možnosti rekonstrukce a co to obnáší?

18.7.2018

Jak pečovat o dřevěnou terasu

Mnoho lidí nedá na dřevo dopustit. Na rozdíl od dlaždic neklouže, nestudí do nohou a malé děti si na něm při pádu tolik neublíží. A navíc je naprosto přírodní. Po nějakém čase ale zešedne a může chytit plíseň.

15.7.2018

Zajímavá rekonstrukce: dům se přizpůsobil pěti kočkám

Vizualizace, které vám dnes představujeme, ukazují dům, jenž dnes sice už stojí, ale potřebuje rekonstrukci a kompletní přebudování interiéru. Nejen proto, že už je starý a nemoderní, ale i pro specifické požadavky majitelů.

12.7.2018

Skryté náklady, na které se před stavbou domu často zapomíná

Základní otázka, kterou si člověk před zamýšlenou stavbou domu pokládá, se tradičně týká financí. Kolik mě to bude stát? Otázka je tím palčivější, že to nikdo nedokáže přesně zodpovědět. Dokonce ani firma, která vám staví typový dům na klíč.

11.7.2018

Kaučukové podlahy jsou neprávem opomíjené

Co je kaučuková podlaha? Je to marmoleum? Není!. Je to PVC? Také ne. Je to svébytná podlahová krytina se zajímavými vlastnostmi.

10.7.2018

Jak ovládat venkovní žaluzie a rolety? Zkuste solární pohon

Předokenní rolety a venkovní žaluzie slouží nejen k regulaci zastínění, ale navíc také chrání interiér i okna sama před přehříváním. Jak je ale budeme zatahovat a vytahovat? Paradoxně nám může pomoci slunce, kterému se vnějším zastíněním bráníme.

8.7.2018

Světová architektura: Složená křídla motýlí

Na zahradě jednoho rodinného domu vyrostl umělecký ateliér. Valerie F. Schweitzer Architects se inspirovali u motýlů a jejich složených křídel. Výsledek je zajímavý. Více než zajímavý.

6.7.2018

Dům v hliníkovém kabátu

V Bangkoku, na ulici Phutthamonthon Sai je postaven nový dům. Navenek má hliníkovou fasádu, která dodává domu moderní vzhled, uvnitř zase pocit soukromí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT