Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba

dnes 06:00

Do jaké míry se dá topit elektrickým krbem

Plápolající oheň v krbu je romantickým koloritem chladného večera. Když ale bydlíte v paneláku, musíte si na takovou romantiku nechat zajít chuť. Anebo si pořídíte krb elektrický.

včera 06:00

Světová architektura: Moderna v Dolomitech

U italského horského průsmyku Lumezzane je nádherná příroda. Zelené louky jsou rámovány skalami Dolomit, ovce tu na svazích spásají trávu a život se tu jako by zastavil někde v minulém století. Až na tuhle vilu, která naopak spěšně letí do budoucnosti.

5.12.2018

Moderní stěrky jsou už dostupnější a zaujmou jedinečným designem

Stěrky na bázi epoxidových nebo polyuretano-epoxidových pryskyřic se dosud uplatňovaly hlavně v průmyslových budovách a kancelářích, protože je jejich instalace cenově výhodnější ve větších prostorách. Pozvolna si však nacházejí cestu i do rodinných domů a bytů.

3.12.2018

Kupujeme nové dveře? Podle čeho vybírat

Kvalitní dveře by měly nejen dobře vypadat, ale měly by být především účelné. Při koupi samozřejmě dbáme na svůj vkus a na celkovou koncepci bytu, kam budeme dveře umísťovat, přesto je dobré zvážit ještě několik faktů.

2.12.2018

Světová architektura: Střecha ve sněhu

Tato chata byla inspirována horskými domy, které bývají zasypány až po střechu do sněhu, a kde vykukuje jen štít. Když napadne v Lillehammeru hodně sněhu, tahle chata zapadá celá.

30.11.2018

Jak vypadá profesionální rekonstrukce

Rekonstrukce interiéru domu, který dnes navštívíme, byla náročná. Stylový starší dům manželů, kteří chtěli žít moderně, totiž už jednou rekonstrukci ve své historii prodělal. A že by byla povedená, se říct úplně nedá. Tehdy například přesunuli kuchyni z domu do přístavby garáže. Malá a tmavá kuchyně s maličkým oknem tak byla asi největší výzvou.

27.11.2018

Bydlení v podzemí? Hobití nora i naprostý luxus

Budování podzemních obydlí si obvykle spojujeme s romantiky a dobrodruhy, kteří se rozhodli žít "jinak". Stranou od společnosti si vyhrabou díru do stráně, stlučou si v ní půvabný srub a připadají si jako hobiti z Pána prstenů. Podzemní bydlení ale může být pojato i naprosto luxusně. Pojďte se podívat.

25.11.2018

Finská chata nabízí úžasné výhledy a je tu božský klid

Finsko. Ostrov Virrat ve tvaru podkovy. A tady je chata ve tvaru kříže. Poskytuje vše, co musí. Nabízí víc – přírodu, její teplo i zimu. Nabízí pohledy, které najdete jen na posedu.

22.11.2018

Který krb zvolit do dřevostavby: teplovzdušný, nebo akumulační?

Krby a krbová kamna dnes nepředstavují jen romantiku a nostalgii starých časů, můžeme s nimi efektivně vytápět celý dům. Takovému řešení se nemusíme vyhýbat ani v dřevostavbě. Který typ krbu je ale v tomto případě vhodný?

20.11.2018

Nepřístupný brownfield jako pulzující místo. Cukrkandl hlásí úspěšnou sezónu

Letní kino, volejbalový turnaj, živá hudba, opékání buřtů a míchané koktejly s čerstvými bylinkami na místě, kde ještě před půl rokem byl oplocený a nepřístupný brownfield. Zní to jako pohádka? Nikoli. Cukrkandl, komunitní prostor pod modřanským komínem, se během léta proměnil v pulzující areál, kde si návštěvníci mohli dopřát například dobrou kávu, nechat si opravit kolo nebo třeba aktivně strávit svůj volný čas zahradničením či sportováním. Brány Cukrkandlu se návštěvníkům pro tuto sezónu uzavřely, veřejnosti se opět otevře na jaře.  

18.11.2018

Technicky jednoduché, a přitom funkční: na sousední dům napojili dřevostavbu

Tenhle dům by klidně mohl stát i v českém městě nebo vesnici. Je to jedna část dvojdomu. Jednoduchá, nikterak náročná stavba by mohla být inspirací pro mnoho z vás.

16.11.2018

Zděný dům versus dřevostavba: podle čeho se rozhodnout

Vyhlédli jste si příhodný pozemek a nemůžete se dočkat, až na něm postavíte svůj vlastní, vysněný dům. Hned na to se vynoří první velké dilema: z čeho vlastně budete stavět?

14.11.2018

Rekonstrukce stísněného prostoru překonala očekávání

Prostor pro tenhle byt je noční můrou. Miniaturní půdorys navíc s dvojicí apendixů. Sice hromada oken, takže světla spousta, ale postavit v tom byt, by si drtivá většina lidí rozmyslela. A přece se to povedlo.

11.11.2018

Dům, který měl být náplastí na bolístky moderní architektury

Co je nejlepší analgetikum na bolesti moderní architektury? Přineste si celý kufr vzpomínek. Chtějte je umístit tam, kde se budete cítit pohodlně a klidně. A tohle žádejte od architekta a jedním dechem pak dodejte, že to musí být architektura veskrze moderní.

8.11.2018

Výměna oken v paneláku: Na co se připravit a na co dát pozor

Výměna oken v bytě panelového domu je významnou součástí rekonstrukce a není divu, že z ní máme strach. Jak dlouho to bude trvat a kolik se u toho nadělá nepořádku? Uklidníme vás, je to mnohem rychlejší a snazší než vyzdít jádro.

6.11.2018

Tajné dveře jako ve filmu? Ochrání cennosti a poskytnou soukromí

Tajné místnosti skryté za neviditelnými dveřmi bývaly výsadou starých zámků a paláců. Romantické duše toužící po ozvláštnění interiéru je však budují i ve svých domovech. Nejde přitom jen o výstřednost, skryté dveře totiž mohou důmyslně chránit cenné předměty v případě vloupání.

4.11.2018

Světová architektura: Rodinný dům z koňských stájí

Tento originální anglický dům je naprosto pozitivním příkladem renovace stavby, která přestala sloužit svému původnímu účelu a našla účel nový.

31.10.2018

Pravdy a mýty o hliníkových oknech

O tom, zda je lepší pořídit si okna dřevěná, nebo plastová, byly napsány snad stovky článků. Když ale hledáte něco o hliníku, narážíte jen na komerční sdělení. S hliníkovými okny je u nás zkrátka menší zkušenost a kolikrát je odsuneme na okraj jen proto, že o nich moc nevíme.

29.10.2018

Dům, ve kterém vládne technika i modrý kocour

Našim zvířecím mazlíčkům občas náleží výsostné postavení. Věřili byste tomu, že takový domácí kocour může klidně rozhodnout, jakou barvu bude mít vaše fasáda? Přesvědčili nás o tom majitelé novostavby rodinného domu na Kladně, kteří dlouze přemýšleli nad vhodným odstínem omítky.

29.10.2018

Z čeho postavit dům? Poznejte přednosti keramického betonu

Domy se už dávno nestaví jen z pálených cihel, lidé preferují ekologické a recyklované materiály. Alternativ je na trhu mnoho: od dřevěných kostrukcí přes balíky slámy až po upravené přepravní kontejnery nebo třeba stavby z PET lahví. My se dnes podíváme na stavební materiál, který je šetrný k životnímu prostředí, a přitom se pyšní i pevností a elegancí: keramický beton.

28.10.2018

Netradiční architektura: Ve stodole dům

Ve švýcarském horském městečku Reckingen stojí mnoho starých stodol. A jedna z nich, sto let stará, v sobě ukrývá poklad. Luxusní, pohodlné a moderní bydlení, i když zvenku vypadá stále na svých sto let.

24.10.2018

Podle čeho určit ideální výšku plotu

Plot tradičně ohraničuje pozemek nebo jeho část. Jak by měl být vysoký? Záleží na tom, za jakým účelem ho stavíte.

22.10.2018

Zateplený sokl – důležitý detail nízkoenergetických domů

Nízkoenergetický nebo pasivní dům se dnes stává samozřejmostí, dokonce nutností. Od roku 2020 budou muset všechny rodinné domy splňovat standard budov s téměř nulovou spotřebou energie. Výběr vhodných tepelně izolačních materiálů tedy hraje klíčovou roli.

21.10.2018

Světová architektura: Ztraceno v zeleni

Dům, který dnes navštívíme, měl před stavbou několik zásadních výhod: velký rozpočet, dobré architekty, dokonalé počasí během celého roku a nádherný pozemek. Vznikl úchvatný dům, který je vnořený do zeleně.

18.10.2018

Garáž volně stojící versus vestavěná

Spolu s projektem domu plánujeme rovněž umístění garáže. Kromě vlastních preferencí musíme hledět také na velikost a dispozici pozemku. Základní otázkou je, zda garáž postavíme samostatně, nebo ji propojíme s domem.

14.10.2018

Jak vznikl z farmy úžasný domov

Majitel rodinné farmy, který zde vyrostl a měl na místo silné vazby, se rozhodl, že ji přestaví. Přestaví tak, aby splňovala nároky na moderní bydlení, a přitom nevybočovala z místních zvyklostí. Vyšlo to?

10.10.2018

Stavíme dům v chráněné oblasti: jaká omezení nás čekají?

Chystáte-li se stavět na pozemku ležícím v CHKO nebo v historické vesnici, nemůžete si jen tak vybrat typový dům na klíč z katalogu. Stavba musí být citlivá k místní tradici a zachovat určité prvky tradiční architektury, aby v krajině nepůsobila jako pěst na oko.

8.10.2018

Certifikace BREEAM vám pomůže vybrat zdravý byt bez jedů

Jedy v domácnosti typu formaldehyd a ftaláty jsou zákeřné v tom, že je pouhým okem nevidíte a pouhým nosem necítíte. Měření jejich hladiny navíc bývá nákladné a komplikované, běžná rodina si ho neobjedná. Naštěstí přibývá developerských projektů, které jsou opatřeny certifikátem potvrzujícím šetrnost budovy k životnímu prostředí.

7.10.2018

Světová architektura: Oáza klidu ve dřevě

Tohle místo nenajdete nikde jinde na Zemi než na Novém Zélandu. Strmé skály porostlé trávou, krátká rovina a pak písečná pláž. Schoal Bay ale skrývá i pěkný dům s názvem Bach. Je to ukázka nenáročné stavby ze dřeva, která má nápad a skvělé provedení.

5.10.2018

Stropy příliš vysoké, příliš nízké

S nevyhovující výškou stropů se setkáváme jak ve staré zástavbě, tak v některých novostavbách. Jaké fígle můžeme použít, abychom se v takových prostorách cítili příjemně?

2.10.2018

Pět základních otázek při výběru krbových kamen

Krbová kamna jsme dříve vídali jen na chalupách, dnes si je lidé stále více pořizují i do nově postavených rodinných domů. Někdo jimi dokonce vytápí celý dům. Co je třeba promyslet, než je koupíte?

1.10.2018

Chcete stavět svépomocí? Hrubou stavbu si nechte smontovat

Nechat si postavit jen hrubou stavbu nebo dům k dokončení je v dnešní době oblíbeným kompromisem mezi domem na klíč a stavbou svépomocí. Pokud nad touto možností také uvažujete, budete nejspíš hledat takový stavební systém, který vám ušetří co nejvíce času a starostí.  

27.9.2018

Kontrola střechy před zimou zabrání budoucím škodám

Pokud bydlíte ve starším domku, jehož střecha už něco pamatuje, kontrolám a opravám se jistě věnujete pravidelně, dům si o to tak nějak "sám řekne". Průběžnou péči bychom však neměli zanedbat ani u novostavby, přestože její střecha dosud září novotou.

24.9.2018

Na střechu staré roubenky přišla betonová krytina

Rekonstruovat starou roubenku chce nadšení, ale také um. Při výběru materiálů i řemeslných technik je třeba hledat kompromisy. Staré technologie bývají drahé nebo nevyhovují našim moderním požadavkům, nové zase nepůsobí autenticky. Jaké peripetie může provázet třeba jen výběr střešní krytiny, se přesvědčili majitelé roubenky v Hlásnici na Vysočině.

23.9.2018

Světová architektura: Rekonstrukce k nepoznání

Na nejvyšším bodě hřebenu Middle Harbour v Sydney stál dům postavený někdy mezi roky 1950 až 1960. Starý dům potřeboval zrekonstruovat. Řekli byste, že dům na fotografiích není nový a je to právě on?

21.9.2018

Majitelka vzala rekonstrukci z gruntu a teď má vysněný dům

Na předměstí Montrealu stojí dům Mélissy Ohnony. Starý dům, který v devadesátých letech prošel sice úpravami, ale bohužel spíš by se daly označit jako guerillová rekonstrukce. Majitelka a projektantka v jedné osobě si vysnila dům jiný. A svůj sen zrealizovala.

18.9.2018

Pozor na inženýrské sítě, které vedou přes váš pozemek

Při koupi pozemku zjišťujeme, zda jsou k němu přivedeny inženýrské sítě, případně jestli bude vůbec možné je sem přivést. Velice důležitá je však i informace, zda tudy nějaké sítě přímo neprocházejí a pozemek se nenachází v tzv. ochranném pásmu.

17.9.2018

Ticho není přehnaný luxus, jen je třeba vědět, co vám ho zajistí

Hluk šířící se mezi byty  je častý problém, který může nenávratně pokazit sousedské vztahy. Ostatně pokud jste si někdy sháněli bydlení, určitě vás majitel domu nehodnotil nejen z hlediska finanční zabezpečenosti. Pravděpodobně se snažil i zjistit, jestli nebudete představovat  rušivý element v domě. Přitom by to mohlo být úplně jinak. Za předpokladu vhodně zvoleného materiálu na výstavbu bytových a mezibytových stěn, si můžete v klidu vychutnávat odpolední siestu, i když se vám nad hlavou bude prohánět tlupa malých raubířů.

16.9.2018

Světová architektura: Na zalesněném pozemku ve svahu

Zalesněný pozemek ve svahu. To není úplně ideální místo pro stavbu rodinného domu. Ale architekt si se stavbou jeho vlastního domu nakonec poradil. A více než zajímavě.

13.9.2018

Na co dát pozor při výběru PVC podlahy

PVC podlahy se těší oblibě pro svou cenovou dostupnost, snadnou pokládku a jednoduchou údržbu. Navíc si dneska můžeme vybírat z nepřeberných množství vzorů, takže jde o rychlý způsob, jak oživit třeba starou podlahu v koupelně a zároveň jí vtisknout punc originality.

11.9.2018

Originální sokl domu? Zkuste to s omítkou imitující obklad z kamene!

Dá se nová fasáda pojmout originálně, přitom jednoduše a ekonomicky? Díky dekorativním omítkám a kreativním technikám ano! Například sokl fasády můžete zvýraznit omítkou, která bude imitovat kamenné zdivo. Pojďme se krok za krokem seznámit s technikou nanášení.

11.9.2018

Připravte se na podzim a zastřešte si terasu

Nastávající roční období je co do počasí nevyzpytatelné. Plískanice se střídají se slunečnými dny, které rádi označujeme za babí léto. Přestože je ještě přes den teplo, večerní posezení u sklenky vína nebo burčáku může přerušit déšť, který je na podzim čím dál častější. I proto je vhodný čas poohlédnout se po nějakém zastřešení terasy. Největší stavební veletrh For Arch nabízí široký výběr pergol, zastřešení a zimních zahrad. Koná se 18.-22. 9. na výstavišti v pražských Letňanech.

9.9.2018

Netradiční architektura: Dům vřezaný do skály

Jestli si myslíte, že váš pozemek je nevhodný pro stavbu domu, pak jste neudělali všechno pro to, aby vhodný byl. Podívejte se na tenhle dům, který byl vřezán do skály.

5.9.2018

Inspirace: Kamenné obklady v ložnici

Ať jde o přírodní materiál nebo jeho imitaci, kamenný povrch má nevšední plastickou strukturu a v interiéru působí luxusním dojmem. V ložnici se kamenem obkládá nejčastěji stěna za čelem postele, ke které se upíná nejvíce pozornosti.

5.9.2018

Jak velký bojler potřebujete pro čtyřčlennou rodinu

Nemáte-li dálkové topení ani kotel se zásobníkem, k ohřívání vody budete nejspíš využívat bojler. Jaká by měla být jeho kapacita, aby vám nedošla teplá voda zrovna ve chvíli, kdy si chcete smýt šampon z hlavy?

2.9.2018

Světová architektura: Ekologicky a asymetricky

Architektura nemusí být jen o krabicích a pravých úhlech. O čtvercích, obdélnících a maximálně o šikmých střechách. Může být i asymetricky roztančená.

31.8.2018

Každý tmel umí něco jiného

Tmel se stal univerzálním „opravítkem“ téměř všeho. Zvlášť u těch „odborníků“, kteří chtějí mít práci hotovou rychle a na oko. Jenže i pracovat s tmelem se musí umět. Především je třeba vybrat ten správný, jinak i to „na oko“ bude trvat jen krátce.

28.8.2018

Kde se uplatní sádrové omítky a jaké jsou jejich výhody

Stavba domu má několik fází. Ta přípravná je velmi zdlouhavá a stojí vás hodně nervů. Pak konečně přijedou zedníci a stavba roste před očima. Máte radost, že to šlo tak rychle. Jenomže potom přijdou na řadu omítky…

26.8.2018

Světová architektura: 5 plus prarodiče

Jedna rodina se rozhodla pro stavbu nového moderního domu, ve kterém by mohla bydlet dalších 25 let v počtu více než obvyklém. Pětičlenná rodina a k tomu prarodiče. Vše v jednom domě a k tomu pěkně otevřeném, krásném a společném

22.8.2018

Anglický dvorek: problematické místo většiny domů

Anglický dvorek je takové vznešené jméno pro místo před oknem zakopaným pod zem. Stavěly se tak dříve domy, které chtěly využít i sklepní nebo snížené přízemí pro byty druhé kategorie či pro technická zázemí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT