Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba

včera 09:00

Plánujeme stavbu domu: Jak rozvrhnout místnosti

S plánem budoucího vysněného domu vám jistě pomůže projektant nebo architekt. V základních bodech ale musíte mít jasno sami, aby dům vyhovoval vaším osobním potřebám. Nad čím byste se měli zamyslet v první řadě?

15.8.2018

Zatravňovací dlažba plastová versus betonová

Zpevnění příjezdové cesty ke garáži nebo k chatě lze efektivně vyřešit zatravňovací dlažbou. Plocha je stále zelená a vaše pneumatiky se přitom nebrodí bahnem ani neničí trávu. Po jakém typu zatravňovacích tvárnic byste se měli porozhlédnout?

12.8.2018

Jak vznikl z farmy úžasný domov

Majitel rodinné farmy, který zde vyrostl a měl na místo silné vazby, se rozhodl, že ji přestaví. Přestaví tak, aby splňovala nároky na moderní bydlení, a přitom nevybočovala z místních zvyklostí. Vyšlo to?

10.8.2018

Firemní plánovače: první a poslední záchrana pro stavbu i interiér

Plánujete stavbu a nevíte, kolik cihel budete potřebovat? Chcete vestavěnou skříň a nevíte, jak má vypadat a jaké má mít dveře? Pomůžou vám firemní plánovače.

8.8.2018

Pohledový beton v interiéru nemusí znamenat nudnou šeď

Šedý betonový povrch sám o sobě nepůsobí zrovna přitažlivě. Když se ale šikovně zkombinuje, může vyniknout v jakémkoli interiéru. Navíc, pohledový beton vůbec nemusí mít šedou barvu.

6.8.2018

Návštěva typického severského domu

Máte rádi severský design? Tak to vás pozveme postupně do několika domů a bytů, které dělal architekt Kristian Lillelund z dánského studia RUM4. Začneme v typickém, ale moderním domečku uprostřed lesa.

5.8.2018

Světová architektura: Na vinici v Portugalsku

V ruinách starého domu na vinicích portugalského Melgaça vyrostl nový dům, který slouží lidem, putujícím za vínem, zákazníkům a partnerům, kteří do vinařství zamíří za poznáním i obchodem.

3.8.2018

Inspirace pro kutily: Jak využít tvárnice, které zbyly ze stavby

Při stavbě domů, garáží, plotů a zídek používáme různé druhy cihel a tvárnic, většinou jich ale nakoupíme pro jistotu víc, než nakonec upotřebíme. Přesto se nemusejí jen tak válet v rohu dvorku - podívejte, co všechno se z nich dá ještě vytvořit.

1.8.2018

Čtyři kroky k záchraně dřevěné podlahy

Ve snaze udržet kouzlo starého domu se často snažíme zachovat v něm co nejvíce původních prvků. Jako třeba dřevěnou podlahu. Prošlapaná vrzající prkna zašedlé barvy nám nejprve vnuknou myšlenku: vytrhat, vyhodit, zabetonovat. Ale co když prostě nemáte to srdce?

30.7.2018

Zateplujete dům? Vyberte správný izolační materiál

Kvalitně provedené zateplení vám podle stáří vašeho domu dokáže uspořit až 50 % výdajů za energie. Vaše bydlení však udělá pohodlnější i po dalších stránkách. Zateplení zvyšuje kupní hodnota domu a zvyšuje životnost fasády, která je poté méně náchylná k destrukci vlivem deště, větru či mrazu. Zateplení také pomáhá udržet stabilní teplotu uvnitř domu, tudíž v zimě zabraňuje unikání tepla ven a v horkých měsících zase díky němu nepotřebujte klimatizaci. Klíčovým krokem pro kvalitní zateplení a opravdové snížení výdajů za energie je však výběr izolačního materiálu.

30.7.2018

Inspirace: Deset balkónů a lodžií po rekonstrukci

V menších bytech je každý metr čtvereční důležitý. Pokud k bytu patří i balkón nebo lodžie, bylo by škoda tuto malou plochu nevyužít jako plnohodnotnou součást domova. Ukážeme vám příklady, kde se to povedlo.

29.7.2018

Světová architektura: Modulový dům s verandou

Dům jednoduchý, ale krásný. Dům funkční, lehký, rychle smontovaný. Dům variabilní. To všechno splňuje Porch House od Lake Flato, tedy univerzální verandový dům.

27.7.2018

Problémy při koupi domu: životu nebezpečný azbest

Když kupujete dům k rekonstrukci, dejte si pozor, zda nejsou v domě materiály, ve kterých je použitý azbest. Ten je zdraví nebezpečný, při rekonstrukci je třeba jej odstranit, a to je finančně náročné. Při posuzování stavu domů se s ním setkávám hlavně u rodinných domků ze 70. let minulého století.

24.7.2018

Pět tipů, jak zvýšit bezpečnost schodiště

Schodiště v rodinném domě musí splňovat určité normy, které zaručují jeho bezpečnost. Pokud ale máte děti nebo s vámi bydlí starší osoby, státem určené normy možná nebudou stačit. Čím můžete schodiště doplnit, abyste zabránili úrazu?

22.7.2018

Moderní dřevostavba s výhledem na Baltské moře

Estonsko je zemí, která má s dřevostavbami ohromnou tradici. První dochované nálezy dřevěné stavby podobné těm dnešním, tedy s dřevěnou opláštěnou konstrukcí, jsou už ze třetího století před naším letopočtem. Jednoduchá architektura pak patří také k typické estonské tradici. Jako tenhle dům.

19.7.2018

Rekonstrukce bytového jádra: suchou, nebo mokrou cestou?

Umakartová jádra ve starších panelákových bytech bývají často v takovém stavu, že je není možné jen tak něčím obložit a pár let to s nimi ještě vydržet. Jaké jsou možnosti rekonstrukce a co to obnáší?

18.7.2018

Jak pečovat o dřevěnou terasu

Mnoho lidí nedá na dřevo dopustit. Na rozdíl od dlaždic neklouže, nestudí do nohou a malé děti si na něm při pádu tolik neublíží. A navíc je naprosto přírodní. Po nějakém čase ale zešedne a může chytit plíseň.

15.7.2018

Zajímavá rekonstrukce: dům se přizpůsobil pěti kočkám

Vizualizace, které vám dnes představujeme, ukazují dům, jenž dnes sice už stojí, ale potřebuje rekonstrukci a kompletní přebudování interiéru. Nejen proto, že už je starý a nemoderní, ale i pro specifické požadavky majitelů.

12.7.2018

Skryté náklady, na které se před stavbou domu často zapomíná

Základní otázka, kterou si člověk před zamýšlenou stavbou domu pokládá, se tradičně týká financí. Kolik mě to bude stát? Otázka je tím palčivější, že to nikdo nedokáže přesně zodpovědět. Dokonce ani firma, která vám staví typový dům na klíč.

11.7.2018

Kaučukové podlahy jsou neprávem opomíjené

Co je kaučuková podlaha? Je to marmoleum? Není!. Je to PVC? Také ne. Je to svébytná podlahová krytina se zajímavými vlastnostmi.

10.7.2018

Jak ovládat venkovní žaluzie a rolety? Zkuste solární pohon

Předokenní rolety a venkovní žaluzie slouží nejen k regulaci zastínění, ale navíc také chrání interiér i okna sama před přehříváním. Jak je ale budeme zatahovat a vytahovat? Paradoxně nám může pomoci slunce, kterému se vnějším zastíněním bráníme.

8.7.2018

Světová architektura: Složená křídla motýlí

Na zahradě jednoho rodinného domu vyrostl umělecký ateliér. Valerie F. Schweitzer Architects se inspirovali u motýlů a jejich složených křídel. Výsledek je zajímavý. Více než zajímavý.

6.7.2018

Dům v hliníkovém kabátu

V Bangkoku, na ulici Phutthamonthon Sai je postaven nový dům. Navenek má hliníkovou fasádu, která dodává domu moderní vzhled, uvnitř zase pocit soukromí.

4.7.2018

Kam můžete položit kamenný koberec a jak se o něj starat

Drobné oblázky spojené pryskyřičným pojivem - to je ve zkratce kamenný koberec, který si získal oblibu především na zahradách a terasách coby náhrada klasické dlažby. Můžete ho použít i v interiéru? A jak se vlastně takový nepravidelný povrch čistí?

29.6.2018

Prosklené stěny vypadají krásně, mají však své zápory

Rodinné domy s prosklenými stěnami vypadají na fotografiích neodolatelně. Mají moderní šmrnc a svým obyvatelům poskytují přímý kontakt s exteriérem. Skýtají však i nevýhody, o kterých se moc nepíše.

29.6.2018

Zvuková izolace aneb Jak odhlučnit hlučné sousedy

Zná to snad každý, kdo bydlí v panelovém bytě a nemá to štěstí, že v patře nad ním žije tichý starý mládenec. Skrz stropy slyšíte všechno. Hašteření sousedů, dupot dětí, někdy vám připadá, že tam snad stěhují nábytek. Dá se s tím něco dělat?

25.6.2018

Deset okouzlujících altánů pro letní odpočinek

Zahradní altán nabízí letní posezení chráněné před prudkým sluncem i případným deštěm. Jde o drobnou stavbu, kterou zručný kutil postaví vlastníma rukama nebo smontuje z připravených dílů. Inspirujte se obrázky ve fotogalerii.

24.6.2018

Světová architektura: Snění nad Rio de Janeirem

Tenhle dům není pro chudé. Ale ukazuje, jak krásně se dá žít. Tak se zasněte a představte si, že takový krásný dům nad Riem de Janeirem máte i vy.

22.6.2018

Automatické brány pro komfort i bezpečnost

Pohony na vjezdové brány už dneska nepředstavují nijak závratnou položku, a pokud stavíte dům, už asi ani nepočítáte s tím, že byste při příjezdu domů vystupovali z auta a otvírali bránu ručně. Pojďme si shrnout, jaké máte v tomto ohledu možnosti.

20.6.2018

"Senzion" ve Velkých Losinách dokazuje, že dům pro seniory může být malým rájem

Domov důchodců nemusí být depresivním nehostinným místem, kde končí život. Dokazuje to Senzion ve Velkých Losinách na Jesenicku, jehož koncepce popírá běžně zažité představy a stereotypy o průběhu stáří. V Den otevřených dveří 23. června se o tom můžete přesvědčit i vy.

17.6.2018

Světová architektura: Dům s klavírem

Do Moldavské republiky jsme v rámci našich toulek po světové architektuře ještě nezavítali. Tahle premiéra je zajímavá v tom, že dům beze zbytku využívá celý pozemek a důraz tu byl kladen na to, aby mělo své místo koncertní křídlo.

14.6.2018

Inspirace: Střešní okna nejen v podkroví

O střešních oknech většinou uvažujeme pouze při budování podkrovních místností. Někdy nám ale architektonické řešení dovolí prosvětlit střešním oknem i přízemí. V galerii najdete deset ukázek, jak to může vypadat.

13.6.2018

Stavíme terasu: čím začít?

Terasa, ať už přiléhá k bytu, či domu, je pomyslným rozšířením obytného prostoru. Stačí udělat pár kroků a jsme na čerstvém vzduchu uprostřed zeleně. Samotná stavba navíc nemusí být příliš náročná a je možné ji zhotovit i dodatečně u již dávno dokončeného domu.

12.6.2018

Plastová okna mohou věrně napodobit dřevěnou strukturu

Pokud hledáte plastová okna v dekoru dřeva, určitě vám jde o to, aby dřevěný profil věrně napodobily. Autentičnost a dokonalost detailů patří k současným trendům a okna nemohou být v tomto ohledu pozadu.

10.6.2018

Problémy při koupi domu: Nízké stropy v podkroví

Podkroví starého domu vypadalo na první pohled vzdušně a prostorně. V domě se bydlelo jen v přízemí a půda sloužila jako skladiště starého harampádí. Budoucí majitelé domu by rádi na půdě vybudovali dvě ložnice a koupelnu. Jenže…

7.6.2018

Architekt versus projektant: koho si vybrat pro návrh domu?

Stavba každého vysněného domu začíná projektem. Na koho se máte obrátit, aby vám ho zpracoval? Vybírejte pečlivě. Nestavíte přeci jen tak nějaký obyčejný dům, budujete si vlastní, vytoužený domov.

5.6.2018

Dřevostavby, které nerozeznáte od cihlových domů

Schválně si prohlédněte fotogalerii a zkuste určit domy, jejichž základem je dřevěná konstrukce. Správná odpověď zní, všechny! Jen tak z obrázku byste to ale leckdy nepoznali.

3.6.2018

Netradiční architektura: Život ve vodárenské věži

Vodárenské věže mají problém v tom, že jejich stavba je o kousek vyšší než širší. Kdo v nich chce bydlet, ten musí počítat s tím, že bude stále chodit po schodech. 

1.6.2018

Pět nejčastějších problémů se řemeslníky

Stavební práce a opravy v domácnosti často provázejí průtahy a potíže s najatými řemeslníky. Na co si zadavatelé zakázek nejvíce stěžují a co by nemělo chybět ve smlouvě o dílo?

30.5.2018

Výkaz výměr pohlídá spotřebu materiálu na stavbě

Základem každé stavby nejsou základy, ale pořádný rozpočet. Jeho nejdůležitější součástí a totální dření celé stavby pak je výkaz výměr.

27.5.2018

Nelehká rekonstrukce: obývák místo zimní zahrady

Zvětšení prostoru v domě jde někdy lehce. Jindy dost ztuha. Tady se vlastně nedalo dělat nic jiného než to, co udělali u OB Architecture.

23.5.2018

Jak určit ideální výšku stropu

Místnosti s nízkými stropy na nás působí stísněným, až klaustrofobním dojmem, stropy vysoké naopak ubírají na útulnosti a pocitu bezpečí. Jaká výška je pro strop optimální?

20.5.2018

Česká architektura: Vila na Slovensku pro Islanďana

Titulek k článku je trochu zvláštní. Tak je to česká, nebo slovenská architektura? Je to česká architektura pro islandského zákazníka na území Slovenska. Ne úplně obvyklá mezinárodní spolupráce ale nechala vzniknout domu, který je netradiční a moderní.

17.5.2018

Moderní zárubně nechají vyniknout vzhled dveří

Řekli byste, že i dveřní zárubně podléhají trendům? Pojďme si nastínit, z jakých dnes můžeme vybírat a které jsou právě nejvíc v módě.

15.5.2018

Stavba svépomocí vyžaduje organizační schopnosti

Rozhodli jste se nespoléhat na firmy a postavit dům vlastními silami? Pak počítejte s tím, že se váš život načas promění v hektický maraton. V článku rozebíráme několik bodů, které je dobré promyslet dopředu, abyste byli ušetřeni zbytečného stresu.

14.5.2018

Krok za krokem: Imitace obkladu z cihel pomocí kreativních omítek Cemix

Výrobce LB Cemix má v sortimentu řadu kreativních omítek MAGIC DECOR. Je určena pro vytváření kreativních, strukturovaných povrchů stěn a fasád. Pomocí speciální šablony lze na fasádě dosáhnout i imitace obkladu z cihelných pásků. Jde o řešení úsporné, flexibilní, přitom velmi efektní. Zde naleznete postup krok za krokem.

13.5.2018

Netradiční architektura: Dům v oblacích

V Austrálii žije jedna rodina v obláčku. Přístavba domu totiž má tvar mraku. Uvnitř tím vynikne netradiční vzhled tohoto tvaru.

10.5.2018

Inspirace: Z gabionů lze vytvořit plot i sedačku

Drátěné klece naplněné kamením - tak by se daly zjednodušeně popsat gabiony, které se původně využívaly pro zpevnění svahů a břehů, ale dnes se z nich staví i zídky a ploty u rodinných domů. A dá se z nich postavit mnohem víc.

9.5.2018

Uměle vyrobené, a přitom bez plastu: marmoleum a organické podlahy

Podlahy z PVC se dnes prodávají v nezměrném množství dekorů, snadno se udržují a bývají i dost odolné. Někomu ale vadí, že je to prostě "plast". Proto byly vyvinuty podlahové materiály, které PVC na pohled připomínají, ale přitom obsahují jen přírodní látky.

8.5.2018

Místo plotu kavárna a hřiště. Cukrkandl se brzy otevře veřejnosti

Doposud nepřístupný brownfield po modřanském cukrovaru se v průběhu května otevře veřejnosti a promění se v komunitní místo určené k aktivnímu trávení volného času. Cukrkandl, jak zní název upraveného prostoru, cílí na sportovce i komunitní zahradníky, ale nabídne i možnost posezení nad šálkem dobré kávy s výhledem na cyklostezku. Oficiální otevření tohoto doposud spícího brownfieldu proběhne v sobotu 19. května.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT