Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba

16.1.2018

Jak hluboko musejí sahat základy staveb

Hloubku pro základy nového domu vám určuje projektant, nicméně stabilní základy jsou nutné i pro docela malé zahradní stavby, které budujete vlastnoručně. Jak hluboko musíte kopat?

14.1.2018

Světová architektura: Bílý dům ve Winchesteru

Dan a Rachel si pořídili v historickém Winchesteru starší domek. Žilo se jim v něm dobře, ale když se rodina rozrostla, potřebovala víc místa. Ze staršího domu se stal Bílý dům.

10.1.2018

Jaké nástrahy číhají v aplikaci vnitřních omítek

Zdálo by se, že se na vnitřních omítkách nedá nic zkazit. Je to přeci jen jakási kosmetická úprava, aby byly stěny pěkně uhlazené. Na kvalitě provedení vnitřní omítky přitom mimořádně záleží - povíme si, proč.

7.1.2018

Netradiční architektura: Neskutečný loft

Světoznámý architekt Adolf Loos kdysi řekl: „Já si s fasádou nikdy nehraji, tam nebydlím.“ A v tomto heslu jde i námi představená stavba – vnější tvarosloví není podstatné. To důležité je uvnitř. Tedy i po sto letech jsou slova slavného architekta platná.

4.1.2018

Střecha bez přesahu: proč ano a kdy ne

Mít střechu nad hlavou je základním účelem stavby domu. Střecha chrání před rozmary počasí jak nás samotné, tak veškeré stavební komponenty. Například pro ochranu fasády se budují přesahy - tedy aspoň většinou.

3.1.2018

Jaké rozměry by měla mít garáž?

Stavba garáže má své normy, co se týče minimální vnitřní šířky, délky i výšky. To ale ještě neznamená, že vám předepsané minimální rozměry budou stačit.

29.12.2017

Světová architektura: Na londýnské střeše

Dům na Oldfield Road v londýnské čtvrti Stoke Newington má na šířku jenom 3 metry. Zvětšit obytný prostor se nedalo jinak, než zbudovat přístavbu na střeše.

28.12.2017

Výhody a rizika izolace z ovčí vlny

Zateplit dům ovčí vlnou je jistě úžasný ekologický nápad. Možná to vyjde trochu dráž než klasický polystyren nebo skelná vata, ale váš dům se cítí jako ve svetru od babičky. Na něco si ovšem musíte dát pozor.

27.12.2017

Broušení podlah: Jak na to?

Dřevěné podlahy někdy nevypadají moc pěkně. Jenže stačí si dát trochu páce a zjistíte, že pod povrchem se schovával přímo poklad.

25.12.2017

Netradiční architektura: Jeskynní dům

Bydleli byste v jeskyni? Asi jen tehdy, když by byla dostatečně komfortní, že? Co třeba takhle?

21.12.2017

Stropní podhledy pro snížení stropu i lepší dojem

Stropní podhledy vás mohou zajímat, i když zrovna neplánujete stavbu ani rekonstrukci. Vylepšený strop vždycky dodá interiéru zcela nový šmrnc. Pokud hledáte způsob, jak svůj domov v novém roce jednoduchým a rychlým způsobem zmodernizovat, podhledy jsou dobrou variantou.

20.12.2017

Krb v pasivním domě? Také to jde, ale...

Mnoho lidí nemůže odolat plápolajícímu ohni v krbu. Jenže pasivní domy už s takovými věcmi nepočítají. Tedy spíš nepočítaly.

18.12.2017

Kolik stojí bezpečnostní vstupní dveře?

Rekonstruujete byt, stavíte dům nebo jste se na staré vstupní dveře už nemohli dívat? Ať už je důvod pořizování nových dveří jakýkoliv, doporučujeme vám na této položce nešetřit, pokud to jen trochu jde. Určitě volte bezpečnostní vstupní dveře, protože spolu s dalšími bezpečnostními prvky chrání nejen váš majetek, ale hlavně váš domov, místo pro vaši rodinu.

15.12.2017

Problémy při koupi domu: radon a gama záření

Přírodní plyn, který se uvolňuje rozpadem radioaktivních prvků v zemi, se nazývá radon. Jsou dva způsoby, jak se dostane do domu. Buď se uvolňuje přímo ze země, nebo je zabudovaný ve stavebních materiálech.

13.12.2017

Bydlení bez bariér: odstraňte prahy a upravte chodby

Člen rodiny s omezenou pohyblivostí nebo dokonce nepohyblivý či na vozíku znamená ohromný problém i pro bydlení. Naše čtenářka Radka nám napsala svůj příběh a žádost o radu, jak by mohla uzpůsobit svůj dům pro manžela, který je po nehodě upoután na invalidní vozík.

11.12.2017

Solární panely pod sněhem a ledem

Fotovoltaické panely nejsou zrovna levnou záležitostí, a tak je přirozené, že o ně máme starost. Zvláště v zimě, když se na ně sype sníh a na jejich povrchu se tvoří námraza. Ublíží jim to?

8.12.2017

Zazimování stavby rodinného domu

Každou nedokončenou stavbu je nezbytné dobře zazimovat, protože mráz může jinak napáchat škody, které lze opravit obtížně, anebo vůbec, a to může stavbu prodloužit a prodražit. Na co všechno si tedy musíme dát pozor?

4.12.2017

Dům na polárním kruhu, kde pěstují zeleninu

Ohromná skleněná kopule, která chrání rodinný dům. To je netradiční bydlení rodiny Hjertefølgerových, která žije v severním Norsku na ostrově Sandhornøya. A je to život úžasný.

3.12.2017

Trombeho stěna: Vyhřívání a ventilace domu zadarmo

Přemýšlíte, jak levně vytápět dům či chalupu? Potřebujete odvlhčovat třeba sklep či hospodářské stavení? Máme pro vás nápad, jak to udělat velmi levně a účinně pomocí vynálezu z roku 1881.

30.11.2017

Co je dobré promyslet, než dáte zelenou stavbě na klíč

Stavět na klíč znamená, že veškeré stavební práce svěříte vybrané firmě a zhruba za rok od ní převezmete klíče od nového domova provoněného novotou. Tedy teoreticky. Ve skutečnosti to není tak jednoduché.

29.11.2017

Českou cenu za architekturu letos získalo podzemní muzeum

Porota se shodla jednohlasně. Archeopark Pavlov se stal hlavním vítězem 2. ročníku České ceny za architekturu, která byla vyhlášena v pondělí večer na slavnostním galavečeru v Praze.

27.11.2017

Jak zabezpečit domy a byty před požárem

Proti vzniku požáru je nemožné se stoprocentně zajistit. Pořízením vhodného vybavení však můžete jeho účinky minimalizovat, a zachránit tak nejen svůj majetek, ale i samotné lidské životy. Co tedy pořídit, abyste minimalizovali riziko požárů a jejich následků?

26.11.2017

Dřevostavba, které stačí 9 tisíc korun ročně na energie

Moderní domy dokážou dříve nemožné. Dobré izolace a kvalitně propracovaná konstrukce znamenají, že za energie není třeba platit desítky tisíc. Tenhle dům se vejde s přehledem i do deseti tisíc.

24.11.2017

Kolik stojí demolice starého domu

Koupili jsme starý dům určený k demolici -- šlo nám pouze o pozemek. Nicméně bychom potřebovali vědět, na kolik demolice přibližně přijde peněz (například přepočteno na kubický metr obestavěného prostoru), jaká jsou pro ni nutná povolení a jak je poté nutné připravit (vyčistit) pozemek pro stavební přípravu nového domu.

22.11.2017

Z čeho postavit plot

Pokud stavíte na klíč, oplocení pozemku nejspíš nebude zahrnuto v základní ceně domu. Proto o něm musíte přemýšlet už od začátku a náklady na jeho postavení zahrnout do celkového rozpočtu.

20.11.2017

Zaměřeno na okna: dřevo, plast, nebo hliník?

Kvalitně vyrobené a profesionálně namontované okno bude mít výborné tepelně-izolační vlastnosti, ať je vyrobeno ze dřeva, plastu či z hliníku. V čem se tedy tyto materiály liší a který zvolit pro váš dům?

15.11.2017

Stavební spoření patří k českým stálicím, ale má svoje mouchy

I přes různé veletoče si stavebko stále udržuje svůj okruh příznivců. Pro spoření si ho volí menší a konzervativní střadatelé, ale čím dál častěji se využívá také jako alternativa k hypotékám. Co na něm lidi tolik láká a k čemu se opravdu (ne)hodí, vysvětluje Lukáš Urbánek, finanční poradce Partners.

15.11.2017

Jak vybrat dveře: Konstrukce a materiál

Když už víte, jaké máte stavební otvory, vyberte i správné dveře. Zvolte materiál a jeho konstrukci, abyste na to měli a zároveň vám to vyhovovalo.

12.11.2017

Jak namontovat venkovní nerezové zábradlí

Když děláte novou terasu nebo vchod do domu a potřebujete nové zábradlí, můžete si ho pořídit v krabici a sami ho namontovat. Průměrně zručný člověk to dokáže udělat sám. Pojďme se podívat, jak na to.

10.11.2017

Dotaz z poradny: Jak správně stáhnout dům

Do redakčního mailu nám občas přichází maily s dotazy, které buď dáme Ing. Romanu Brabcovi, našemu tradičnímu spolupracovníkovi v časopise, nebo některé zodpovíme sami na webu. Tuhle ohledně stažení domu a překlenutí schodiště jsme díky vlastním zkušenostem dokázali vyřešit sami.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT