Ohledně projektu rodinného domu existuje několik zažitých mýtů. Předně se setkáte s názorem, že architekta investor začíná hledat až ve chvíli, kdy si nevybere z typových domů v katalogu. Má se totiž za to, že stavba s architektem vyjde mnohem dráž než typový dům. Může to tak být a nemusí. Záleží na tom, nakolik je cena typového domu předražená na jiných položkách, do jaké míry se architekt bude schopen přizpůsobit vašemu rozpočtu a zda bude umět navrhnout chytrá ekonomická řešení.

Dalším stereotypem je vidina architekta coby samolibého umělce, který vám vnucuje své představy o dokonalé stavbě a zpracovává projekt za účelem získání prestižního ocenění, aniž by si uvědomil, že v jeho uměleckém experimentu bude někdo bydlet. Odložte předsudky a věřte, že architekti se nedají házet do jednoho pytle, každý má zcela jinou osobnost a odišný přístup. Hned na první schůzce byste měli být schopni odhadnout, že vám dotyčný nebude vyhovovat.

A nakonec je tu také nedůvěra k technickým znalostem architektů. Tímto se dostáváme k základnímu rozdílu mezi architektem a projektantem: řečeno s nadsázkou, architekt dílo navrhuje a projektant se stará o to, aby nespadlo. Architekti si zase rýpnou, že projektant sice umí navrhnout konstrukci, ale nehledí přitom na kabát. V praxi ovšem můžete najít architekta a projektanta v jedné osobě, v zavedených ateliérech pak obvykle pracuje více odborníků, kteří na projektech pracují společnými silami.

Nabízí se otázka, zda nám k projektu rodinného domu postačí projektant. Při hledání odpovědi musíme dobře promyslet své požadavky a preference. Máte přesnou představu, jak by měl váš dům vypadat, udělali jste si vlastní náčrtek a hledáte někoho, kdo vám to jenom překreslí pro úřady? Pak zvolte raději projektanta, protože architekt vás s takovým náčrtkem nejspíš vyprovodí. Projektant se hodí také v případě, že na stavbu hodně spěcháte - návrh od architekta si často vyžádá dobu v řádu několika měsíců.

V každém případě dejte na reference a chtějte vidět portfolio. Pokud toužíte po specifickém typu domu, například upřednostňujete dřevostavbu nebo pasivní dům, hledejte mezi architekty, kteří se na tento typ specializují a mají s ním zkušenosti. Osobní dojem je také velice důležitý - ať je dotyčný projektant, nebo architekt, musíte si porozumět jako lidé, vzájemné sympatie jsou nezbytné.