V podobných projektech nyní studio pokračuje. Jejich podstata tkví v tom, že místo, aby majitelé zchátralé budovy zbourali a postavili nové, opraví je a dají jim nový smysl. „Už jsme takto dokončili rekonstrukci domu DADA Distrikt na nábřeží řeky Svitavy nebo opravili budovu na adrese Údolní 19,“ vylíčila zakladatelka studia Alexandra Georgescu.

Z původně administrativní budovy a kina z roku 1929 se tak v Údolní stal kreativní hub s názvem Kumst plný začínajících i zkušených podnikatelů, vědců a umělců. Bývalou ruinu v Sekaninově ulici zase nahradil prosvětlený bytový dům.

Statek u svatého Vojtěcha měl nejlepší léta za sebou, překážel provozu, demolice byla jediné řešení.
Lákal podivné lidi. Statek u svatého Vojtěcha v Havlíčkově Brodě jde k zemi

Podle platformy Prazdnedomy.cz je podobných objektů v Brně devětašedesát. A architekti Tomáš Kozelský, Alexandra Georgescu a Viktor Odstrčilík část z nich hodlají rekonstruovat.

Navrhli například nový vzhled muzea v Modřicích na Brněnsku nebo obchodního centra Futurum.„Starou palírnu jsme si vybrali sami. Byl to náš startovní projekt. Od té doby jsme udělali řadu zakázek a další budou následovat. Soustředíme se nejen na to, aby byl spokojený zákazník, nýbrž aby měl výsledek pozitivní dopad na tamní komunitu a rozvoj dané oblasti,“ doplnila Georgescu.

Zisk řady ocenění 

Za plody své práce už získali řadu ocenění. Například Českou cenu za architekturu nebo cenu Nejlepší z realit! „Rekonstrukce je mnohdy byrokraticky náročnější i dražší než budovu zbourat a postavit novou. Nicméně staré domy mají jakési kouzlo a ve větších městech jako Praha nebo Brno jsou zajímavé pro investory. Takové budovy jsou totiž pro řadu lidí i společností atraktivní,“ nastínil ekonom Petr Pelc.

Omítka z fasády by mohla spadnout na hlavy chodců.
Ostuda města? Novorenesanční palác muzea v Chrudimi hyzdí lešení už tři roky

S tím souhlasí například Brňanka Eliška Gruberová, která v ulicích dává přednost historii před modernou. „Staré domy mají příběhy, duši. Je škoda je bourat, když existuje způsob, jak je zachovat. Oceňuji, že se někdo vydává složitější cestou,“ zamyslela se žena.