Stavba podzemního domu, který nemá být jen romantickou norou, ale moderním bydlením s veškerým komfortem, je konstrukčně náročnější než stavba klasická nadzemní. Střecha i obvodové stěny musejí být dobře odizolovány proti prosakující vodě, což zvyšuje náklady na stavební materiály. Podzemní dům se navíc nedá postavit v blízkosti vodních toků nebo ve vyšších polohách, kde bývá tvrdá a zamrzlá půda.

Když už ale vhodné místo ke stavbě podzemního domu objevíte, nejlépe na jižně orientovaném svahu v teplejší oblasti, můžete se dočkat netradičního ekologického bydlení v pasivním standardu. Zemina obklopující dům udržuje přes celý rok konstantní teplotu, v létě je tu chládek, v zimě sem tolik neprostupuje chlad. Podzemní domy se pomalu objevují i u nás, zájem o ně však narůstá zejména ve Spojených státech, kde se vyskytují tornáda. Umíte si představit, že takový dům schovaný ve stráni ničivému větru snadno odolá.

Dům Garyho Nevilla měl být naprosto luxusní

Originální projekty na podzemní výstavbu se však někdy nesetkají s pochopením okolí. Své by o tom mohl vyprávět bývalý fotbalista Manchestere United Gary Neville, který plánoval výstavbu luxusního podzemního sídla v hrabství Lancashire. Sousedé si ale stěžovali, že vizualizace nápadně připomíná domov postaviček z Teletubbies. Součástí projektu měla být navíc podobně jako v seriálu pro nejmenší větrná turbína. Neville nakonec od svých plánů ustoupil a pozemek nabídl k prodeji.