Stavba podzemního domu, který nemá být jen romantickou norou, ale moderním bydlením s veškerým komfortem, je konstrukčně náročnější než stavba klasická nadzemní. Střecha i obvodové stěny musejí být dobře odizolovány proti prosakující vodě, což zvyšuje náklady na stavební materiály. Podzemní dům se navíc nedá postavit v blízkosti vodních toků nebo ve vyšších polohách, kde bývá tvrdá a zamrzlá půda.

Když už ale vhodné místo ke stavbě podzemního domu objevíte, nejlépe na jižně orientovaném svahu v teplejší oblasti, můžete se dočkat netradičního ekologického bydlení v pasivním standardu. Zemina obklopující dům udržuje přes celý rok konstantní teplotu, v létě je tu chládek, v zimě sem tolik neprostupuje chlad. Podzemní domy se pomalu objevují i u nás, zájem o ně však narůstá zejména ve Spojených státech, kde se vyskytují tornáda. Umíte si představit, že takový dům schovaný ve stráni ničivému větru snadno odolá.

Dům Garyho Nevilla měl být naprosto luxusníZdroj: Youtube

Originální projekty na podzemní výstavbu se však někdy nesetkají s pochopením okolí. Své by o tom mohl vyprávět bývalý fotbalista Manchestere United Gary Neville, který plánoval výstavbu luxusního podzemního sídla v hrabství Lancashire. Sousedé si ale stěžovali, že vizualizace nápadně připomíná domov postaviček z Teletubbies. Součástí projektu měla být navíc podobně jako v seriálu pro nejmenší větrná turbína. Neville nakonec od svých plánů ustoupil a pozemek nabídl k prodeji.