Proč vlastně přepravní kontejner? Důvody jsou hned dva: relativně nízká cena a šetrnost k životnímu prostředí. Recyklace vysloužilých kontejnerů je totiž energeticky náročná záležitost, takže jejich využití coby obytných prostor je vysoce ekologickým počinem. Co se týče ceny, přepravní kontejner se dá sehnat už od 30 tisíc Kč, záleží na jeho stáří a stavu. V teplých oblastech, jakými jsou třeba slunná Kalifornie nebo Florida, kde se nekladou velké nároky na izolace, jde skutečně o velice levnou alternativu ke klasickým stavebním materiálům.

Světová architektura: Dvě betonové desky v olivách

V našem podnebním pásu nemůžeme opomenout zateplení a vytápění, takže se při stavbě skromného kontejnerového domku snadno cenově vyšplháme k půl milionu. Konečná cena se bude samozřejmě odvíjet od zvolené velikosti, náročnosti vybavení a typu fasády. Výjimkou už nejsou ani kontejnerové domy postavené v nízkoenergetickém standardu.

Zdroj: Pinterest

Určitou nevýhodou mohou být pevné rozměry kontejnerů, se kterými se musí počítat od začátku projektu. Šířka kontejneru je nesmlouvavě 2,4 m; co se týče délky, můžeme vybírat z rozměrů 6,1 m, 12,2 m a 13,7 m. Pokud se rozhodnete pro kontejnerový dům určený k trvalému bydlení, s jedním kontejnerem si zřejmě nevystačíte. Už se dvěma či třemi kontejnery se však dají dělat architektonické divy: můžete je třeba sestavit do tvaru písmene U a ze vzniklého meziprostoru učinit terasu nebo atrium. Působivě vypadají i dva kontejnery na sobě - stačí, když se patro přistaví vůči přízemí kolmo.

Okenice zažívají comeback: dům zdobí i chrání

Ne každému se líbí plechový vzhled. Kontejnerové domy se proto často obkládají dřevem a dalšími materiály, které stavbu učiní k nerozeznání od těch klasických. Tím, že lze do kontejnerů vyřezat libovolně velké otvory pro okna a dveře, je možné z nich vytvořit moderně vyhlížející dům s řadou francouzských oken.

Ve světě nechybějí ani příklady naprosto luxusních sídel, jejichž základ tvoří výhradně kontejnery. Pro představu, jaká díla se dají z kontejnerů vytvořit, nahlédněte do naší fotogalerie.

Jak vybrat ta správná okna