Komplex Queen Alix, který vyrostl v kanadském Montrealu, vypadá zvenčí jako téměř obyčejný moderní bytový dům s cihlovou fasádou a velkými okny. Část přízemí hostí obchody a komerční prostory, většina prostoru v domě je vyhrazena 25 obytným jednotkám. Co už tak obvyklé není, každý byt disponuje odlišnou rozlohou i dispozicí; vedle klasických bytů se dvěma, třemi nebo čtyřmi pokoji tu najdeme také mezaninové apartmány, samostatné jednotky s vlastním dvorkem a luxusní lofty s přístupem na střešní zahradu.

Každá skupina bytových jednotek má svůj vlastní vstup, u jednoho vchodu se tedy nepotkáváte se všemi sousedy z celého domu. Řešení domu poskytuje obyvatelům mnohem více soukromí, než na jaké jsme zvyklí z obyčejných bytovek.

Bytový dům Queen Alix v MontrealuZdroj: SEC Queen Alix

Architekti ze studia Blouin Tardif Architecture Environnement, které projekt navrhlo, chtěli vyjít vstříc odlišným potřebám různých typů lidí hledajících bydlení v rušné obchodní čtvrti. Jedno ale mají zdejší bytové jednotky společné: jsou prostorné, vzdušné a díky velkoformátovým oknům úžasně světlé.

Design interiérů klade důraz na ergonomii a funkčnost a zároveň se drží současných trendů. Nejde o žádný přehnaný luxus, ale vkusné a útulné prostředí, v němž převládají tlumené barvy a kvalitní přírodní materiály. "Paleta světla a uklidňujících barev slouží jako plátno, které si vlastníci jednotlivých bytů mohou sami dotvořit, a vyjádřit tím svou osobnost," uvedla designérka Pascale Viglas z ateliéru Rhoncus Design.