Do užšího výběru děl porota poslala 30 objektů z přihlášených sto sedmdesáti. Tvorbu finalistů soutěže si lidé prohlédnou i na výstavě, která se do konce letošního roku nachází ve Spolkovém domě ve Slavonicích. „Typologie nominované třicítky je pestrá. Nejvíce jsou zastoupeny projekty pro bydlení, ať už soukromé, určené pro rekreaci nebo hromadné. V různorodém výběru jsou ale také dvě rozhledny a jedna vyhlídka, dvě lávky, komunitní centrum, sociální bydlení, autobusové nádraží, sportovní hala, kostel, rekonstrukce kulturní památky, muzejní expozice nebo krematorium pro zvířata," nastínila mluvčí soutěže Tereza Zemanová.

Mezi autory v užším výběru jsou známé ateliéry, které bodovaly už v předchozích ročnících soutěže, ale i nová jména. „Nejvíce nominovaných realizací je v Praze, dohromady osm, což je téměř třetina z postupujících děl. Sedm nominací pak má Jihomoravský kraj," uvedla Zemanová.

Pořadatelem soutěže je Česká komora architektů. „Soutěžní díla hodnotilo sedm erudovaných zahraničních porotců v čele s předsedou Yashou Jacobem Grobmanem z Izraele, architektem aktuálně působícím v akademické sféře, specializujícím se na potenciál digitálního modelování v procesu navrhování a také na udržitelnost v architektuře," shrnula Zemanová.

Jméno držitele hlavní ceny zástupci komory vyhlásí na galavečeru 11. listopadu.