Pokud renovujeme štít staré chalupy, měli bychom zvolit nátěr co nejpodobnější tomu původnímu. Štíty u starých chalup se většinou natíraly pouze fermeží, tedy upraveným lněným olejem, který se vpil do dřeva, zachoval jeho kresbu a nechal ho přirozeně stárnout. Fermež se ještě často ředila terpentýnem, aby se do materiálu lépe vsákla. Tento postup byl praktický i s ohledem na pozdější renovace, protože nevytvářel vrstvu, která by se musela před novým nátěrem pracně odstraňovat.

Jestliže je štít ve špatném stavu a nezbývá, než staré palubky nahradit novými, budeme mít volnější ruce v rozhodování, jakým nátěrem jejich povrch ošetříme. Nejprve je třeba dřevo napustit fungicidním přípravkem, který štít ochrání před houbami a dřevokazným hmyzem. Přípravek je nejlepší nanášet stříkací pistolí, aby se dostal i do těch nejmenších skulinek. Štětec ale poslouží také.

Zdroj: Shutterstock.com

Potom přijde na řadu lazura. V případě štítů volíme lazuru tenkovrstvou a nanášíme ji podle návodu tak, aby na dřevu nevytvořila nepropustný film, ale zcela se do něho vsákla a umožnila materiálu lépe dýchat. Nepropustná vrstva by vlivem tepelných výkyvů časem popraskala a začala se loupat; před příštím nátěrem byste ji navíc museli zcela odstranit, než byste mohli dřevo napustit znovu.

Co se týče odstínu lazury, záleží na vás, jaký se vám líbí a jaký podle vás k domu nejlépe pasuje. Obecně platí, že čím tmavší barva, tím vyšší odolnost proti UV záření. Samozřejmě to není pravidlem, záleží na výrobci, ale kvalitní lazury na tomto principu bývají založeny.