Abyste byli s novým domovem spokojeni, budete muset se zvolenou firmou dojednat všechny detaily. Musíte vědět, do čeho jdete, co je a není započítané v avizované ceně, zapřemýšlet byste měli také o použitých materiálech. Při stavbě domu se rozhodně nevyplácí uvelebit se na gauči a čekat, až někdo všechno rozhodne a rozmyslí za vás. A zdaleka nejde jen o barvu dlaždiček do koupelny.

1. Pozemek a územní plán obce

Vaše první cesta povede na úřad obce, ve které se nachází pozemek. Stavební firma od vás bude požadovat územní plán a místní regulativa, jež mohou finální podobu domu pozměnit. Dodat budete muset také informace o přístupové cestě a pozemku jako takovém - pokud je parcela například svažitá nebo stojí na jílovém podkladu, počítejte se zvláštními stavebními úpravami, a tedy i s vyšší cenou.

2. Kompletní dům, nebo hrubá stavba?

Stavbou svépomocí můžete hodně ušetřit. Ne každý si ale troufne na celé dílo, nehledě na to, že čas jsou také peníze. Jakmile se však jednou rozhodnete pro stavbu na klíč, je velice nepravděpodobné, že se budete moci s firmou dohodnout způsobem, něco udělají oni, něco já sám. Firma nese zodpovědnost za stavbu jako celek a poskytuje na ni záruku, takže pochopitelně nechce, aby se jí někdo jiný pletl do práce. Ze stejných důvodů nebude možné ani dodat vlastní materiál. Na druhé straně ale většinou dostanete možnost vybrat si mezi kompletním domem a hrubou uzavřenou stavbou. V druhém případě dům dokončíte vlastními silami a na vlastní riziko.

3. Bude potřeba vlastní stavební dozor?

Přestože jste na vybranou firmu dostali ty nejlepší reference, nikdy si nemůžete být jisti, jaká parta nakonec bude stavět zrovna váš dům. Z tohoto důvodu si mnoho budoucích majitelů novostaveb zajišťuje nezávislý stavební dozor, který staveniště jednou či dvakrát týdně navštíví a jednotlivé etapy prací zkontroluje. Stavební dozor může celkové náklady na dům navýšit o 100 tisíc Kč, záleží na lokalitě. Obecně ale platí, podezřele levný dozor nemusí mít dostatečnou kvalifikaci a za odborníka se možná jen vydává.

4. Máte dostatečnou trpělivost?

Samozřejmě se nemůžete dočkat, až se nastěhujete. Stavba domu ale není jen tak, některé práce se musejí dělat za určitého počasí, některé části musejí vyzrát, než se postaví další atd. Jestliže nemáte trpělivost, pořiďte si montovaný dům. Pokud jdete do klasického zděného, netlačte na pilu a raději dopředu počítejte s tím, že se stavba možná o něco protáhne.

5. Jak to bude vypadat uvnitř?

Možná jste navštívili vzorový dům na klíč a oslnil vás svým kvalitním interiérem. Vzorové domy nicméně slouží jako reklama - neukazují vám, jak váš dům bude vypadat, pouze vám nastíní, jak by váš dům "mohl vypadat", když si připlatíte za zvláštní prvky a materiály. Typový dům na klíč ve své základní ceně většinou nabízí skutečně jen základní vybavení - často ani nezahrnuje kuchyňskou linku. Hned na začátku proto s dodavatelem proberte, jaké typy materiálů a výrobků spadají do vaší cenové relace, od podlah až po sanitu. Budete tak moci lépe plánovat rozpočet a ovlivnit konečnou podobu interiéru podle svého gusta.