Obecně vycházíme z orientace domu vůči světovým stranám; na jižní stranu, kde je nejtepleji, obvykle umístíme společenské prostory, na které může navazovat terasa. Na západě bývá teplo v odpoledních hodinách, hodí se sem tedy dětské pokoje, případně pracovny či knihovny. Východ a sever jsou po celý rok chladnější, k těmto stranám proto orientujeme ložnice, kuchyně, komory a spíže.

Jídelní lavice je praktická nejen v jídelně

Takové rozdělení ovšem není vždycky zcela možné, záleží na celkové orientaci pozemku, jeho tvaru a poloze sousedních budov. Dům by měl navíc logicky navazovat na příjezdovou cestu, abyste do něho mohli vcházet suchou nohou. Maminky s malými dětmi zase budou chtít kuchyni nasměrovat tak, aby z jejího okna viděly na dvorek či zahradu, kde si drobotina bude v létě hrát.

Zdroj: PinterestPři plánování dispozice domu bychom se neměli řídit zaběhanými zvyklostmi, "jak se to obvykle dělá", ale vlastními potřebami. Například je zvykem umístit společenskou zónu do přízemí a ložnici s dětskými pokoji naplánovat do patra. Pokud jsou ale děti ještě hodně malé a musíte na ně neustále dohlížet, není od věci vyhradit v přízemí místo pro pokojík na hraní, aby se v obýváku nekupila hromada hraček. V tomto pokoji může být nakonec uskladněno i dětské oblečení, plíny a další potřeby, aby pro ně rodiče nemuseli neustále běhat do patra. Až děti odrostou, hrací pokoj se může změnit v hernu nebo třeba ložnici pro prarodiče, kteří u vás budou moci pohodlně přespat, aniž by se namáhali do schodů.

Zcela jinak bude přemýšlet rodina se staršími dětmi nebo pár, jehož potomci už vylétli z hnízda. Jestliže už nejste nejmladší, možná vám bude vyhovovat bungalov, kde nejsou bariéry v podobě schodů. Myslete také na své koníčky; chcete mít v domě větší dílnu, úložný prostor na sportovní potřeby, knihovnu nebo třeba posilovnu?

Kilham house
Rodina chtěla dům, kam se vejdou tři děti i prarodiče: výsledek je okouzlující

Důležitou roli hraje také rozloha jednotlivých místností; ta by se měla přizpůsobit nejen množství nábytku, který do nich chcete umístit, ale také počtu osob v domě a rodinným zvykům. Někdo pravidelně hostí kupu přátel a potřebuje velký obývák, nejlépe propojený s kuchyní i terasou. Jiný si potrpí na soukromí a ve velkém otevřeném prostoru by si připadal jako v nádražní hale. Dispozici domu bychom zkrátka měli plánovat hlavně s ohledem na její využitelnost, není vhodné řídit se jen tím, co je zrovna v módě a jak to mají naši známí.

Energeticky úsporný dům Poseidón
Jakými kritérii se řídit při pořizování domu?