Na venkovní dlažbu jsou kladeny mnohem vyšší nároky než na dlaždice v interiéru. Pokud terasa nebyla zahrnuta do původní stavby a přistavujete ji k již dokončenému domu, možná se budete muset smířit s rozdílným vzhledem dlaždic v chodbě a na terase. Venkovní dlažba musí na rozdíl od té vnitřní splňovat tři základní podmínky:

  • musí být dostatečně protiskluzná
  • musí být odolnější vůči mechanickému poškození (otěruvzdornost)
  • musí vydržet mráz
Schody nás vedou do posledního patra.
Zvolte dobře vnitřní schodiště

Keramická klasika

Pokud se hodláte pustit do pokládání dlažby svépomocí, keramická dlažba je vděčnou klasikou. Nejlepší volbou budou vysoce slinuté glazované dlaždice, které jsou vysoce odolné vůči mrazu i otěru a nenasakují vodu. Při jejich lepení je důležité aplikovat lepidlo rovnoměrně po celé ploše dlaždice. Případné dutiny by mohly časem způsobit prasknutí.

Praktická zámková dlažba

Její výhodou je, že se pokládá nasucho a její instalace nevyžaduje žádné velké znalosti. Sama o sobě je dostatečně odolná, ale můžete ji i impregnovat proti nečistotám. Jednotlivé kousky do sebe zapadají jako puzzle a když se jeden z nich poničí, můžete ho bez problémů vyměnit.

Velkoformátový beton

Beton má vynikající vlastnosti pro venkovní použití a vůbec nemusí být šedivý a nudný. Naopak, betonové dlaždice jsou dnes vyráběny v různých barevných odstínech a umějí na sebe vzít i podobu kamene a dřeva. Jejich aplikace je však složitější, hlavně pokud volíte větší formát. Velké betonové dlaždice totiž zřejmě ani neuzvednete, a tak jejich pokládání raději svěřte do rukou nějaké důvěryhodné firmy.

Ilustrační foto
Aby koupelna byla k radosti, nikoli k vzteku

Podklad pod terasu

Stavba terasy ovšem není jen o esteticky vyhlížejících dlaždicích. Stěžejní částí výstavby je podezdívka, která musí mít patřičnou nosnost a mrazuvzdornost. Její spád by měl být minimálně 2% směrem od domu, aby se vám na terase nedržela dešťová voda.

Pod menší terasu můžete zvolit nepropustný betonový podklad, k němuž dlaždice celoplošně nalepíte. Při jeho stavbě je potřeba vytvořit na každých 3m2 dilatační spáry o šířce alespoň 8mm, aby se zamezilo napětí v tahu.

Propustný podklad vytvoříte z vrstvy hrubého štěrku, který je odolný proti mrazu, protože led se může roztáhnout mezi jeho zrna. Další vrstvy tvoří jemný štěrk a jemný písek. Průsak vody odstraníte drenáží či trativodem.