Okolo dřevostaveb stále panuje řada mýtů. Mnozí z nás si pod tímto pojmem pořád představí dřevěnou chatičku. Dřevostavba přitom může zvnějšku vypadat jako klasický dům z cihel, a zapadnout tak mezi jakoukoli okolní výstavbu.

Fasádu dřevostavby je třeba zvolit už ve fázi projektu. Nelze postavit konstrukci a potom se teprve rozhodovat, zda použijeme omítku akrylátovou nebo silikátovou, či jestli domek zčásti obložíme módním kamenem. Konstrukční systém musí být zvolené fasádě přizpůsoben od samého začátku, aby plánovaný obklad vůbec unesl či aby k němu omítka dobře přilnula.

Dřevostavby jsou často opláštěny OSB deskami, jejichž povrch se nedá omítnout přímo. Přestože je napenetrujete a překryjete kvalitním lepidlem s perlinkou, omítka může časem praskat a popadat. OSB desky se proto nejprve obkládají polystyrenovou izolací a tmelem s armovací sítí, jež tvoří pro omítku stabilnější základ a umožní OSB deskám pracovat. Přesto se u tohoto typu konstrukce nepoužívá klasický štuk, preferuje se probarvená tenkovrstvá omítka, případně cihelné nebo kamenné pásky.

Dalším typem konstrukce jsou tzv. bezkontaktní fasády, kdy tepelná izolace tvoří vnitřní vrstvu stěny a od vnějšího obkladu je oddělena mezerou pro odvětrávání. Vnější podobu domu pak určuje obklad sám. Jednoduchým řešením jsou v tomto případě například cemetotřískové desky, které jsou vyráběny v mnoha dekorech, včetně imitace omítky, dřeva či kamene. Další omítání či úpravy nejsou třeba.