Každý dům, chaty či chalupy nevyjímaje, má problémy spojené s opotřebením konstrukce a s klimatickým nebo mechanickým poškozením. Když už do domu teče, není na odkládání rekonstrukce čas. Bývá pravidlem, že po kontrole a rozebrání části střechy se odhalí důsledky zatékání. Nezřídka pak úpravy vedou ke kompletní výměně celé střechy, včetně poškozených částí nosné konstrukce.

Terasa k příjemnému posezení
Tři domky čelí drsné Šumavě. Uvnitř ale připomínají ráj na zemi

„Ve své praxi jsem se u rekreačních objektů setkal nejvíce s problémy, které souvisely s poškozenou statikou, vysokou vlhkostí v objektech a střešními plášti za horizontem své životnosti. Azbestové střešní tašky, falcované plechové krytiny a staré mechem zarostlé a poškozené keramické tašky.

Katastrofální důsledky sebou na střechách nesly asfaltové a dřevěné šindele, ale také asfaltové pásy. Hnilobné procesy a poškození dřevokazným hmyzem jsou v mnoha případech důvodem k odstranění celé střešní konstrukce, protože jsou již staticky nezpůsobilé na případné větší zatížení sněhem či větrem,“ poukazuje na najčastější problémy spojené se střechami rekreačních objektů Ing. Otakar Hobza, stavební dozor z Brna.

Zdroj: Youtube

Guma v hlavní roli

„Na chatě se nacházel starý vlnitý eternit, který byl již léty popraskaný a začínal protékat. Vlivem zatékání bylo bohužel místy poškozené bednění, které bylo nutné vyměnit,“ zhodnotil stav na první pohled poškozené střechy pokrývač a klempíř Tomáš Hruška.

Rozzářená chalupa dává najevo svou netradiční rekonstrukci
Neuvěřitelná proměna. Stará chalupa je po opravě jako z jiného světa

Pod bedněním se ale objevil také poškozený krov střechy, který musel být vyměněn. Jako podklad pod krytinu byla zvolena difúzní paropropustná kontaktní fólie, která zamezuje vstupu vlhkosti do podkladového bednění a která naopak veškeré páry propouští ven. Na zadní části chaty byl vznesen požadavek udělat prodloužení krovu, aby tam vznikl úložný prostor pro dřevo na zimu.

„Z osobní zkušenosti doporučuji na rekonstrukce střech chat používat gumovou krytinu. Bezvadně se hodí na objekty v lesích, protože ji nepoškodí padající větve, je omyvatelná a díky měděným sponám zde nevzniká nadměrná tvorba mechů. Za mě je to moc dobrý materiál,“ vyzdvihuje volbu střešní krytiny Hruška.

Oprava, modernizace nebo rekonstrukce?

Oprava střechy: potřebujete pouze odstranit netěsnosti ve střešní krytině, zejména kolem komína, vyčistit střechu od lišejníků a nečistot.
Modernizace střechy: plánujete místo zastaralé a nefunkční střešní krytiny položit novou.
Generální oprava střechy: neznamená jen vyměnit starou krytinu, ale také zpevnit či změnit prvky střešní konstrukce napadené hnilobou nebo červotočem.