Není to jen ten pocit, mít kousek zeleně v moři šedivé zástavby. Zelená střecha prodlužuje životnost střešní izolace a pomáhá chránit dům před nepřízní počasí. Navíc kladně ovlivňuje odtok dešťové vody, která se zčásti akumuluje v ploše a částečně se zase odpaří. Není to ale ani jednoduchá, ani levná záležitost. Aby střecha s vegetací fungovala tak, jak má, musí být vybudována podle přesného postupu a nic se nedá ožulit, na ničem se nedá ušetřit. Přesto domů se zelenou střechou rapidně přibývá.

Hlavním důvodem je bezesporu důraz na ekologii - zejména ve městech trpíme nedostatkem zeleně, a tím pádem i zdravého vzduchu. Zelené střechy jsou možností, jak pročistit ovzduší bez nutnosti měnit rozsáhlá parkoviště v okrasné parky. Zelenou střechu ale volí i ti, co preferují život na venkově a domek si postavili svépomocí z hlíny a slámy - vegetace na střešní krytině jen doplňuje celkový přírodní ráz stavby, a navíc z ní odvádí vlhkost.

Zelené střechy intenzivní a extenzivní

Nejjednodušším způsobem, jak vytvořit zelenou střechu, je osázet ji netřesky a dalšími sukulenty, které si vystačí s minimem zeminy a zálivkou poskytnutou deštěm. Hovoříme o tzv. zelené střeše extenzivní. O takovou střechu se nemusíte nijak starat, není třeba ji hnojit nebo zalévat, prostě ji necháte žít vlastním životem. Složitějším řešením je zelená střecha intenzivní, kam se vysazují všelijaké rostliny, včetně nižších keřů. Můžete zde pěstovat i zeleninu. Intenzivní zelená střecha je vlastně střešní zahradou, která vyžaduje pravidelnou pozornost i péči, ale může vám nabídnout mnohem víc než jen rozrůstající se netřesky.

Zdroj: Shutterstock.com

S čím je třeba počítat

Na konstrukci intenzivní zelené střechy je zapotřebí silné vrstvy substrátu - asi 30 až 100 cm, a to představuje velké zatížení. Zátěž ještě více vzroste za deště, kdy substrát do sebe nasaje vodu. Myslet se na to musí už při samotné konstrukci střechy, nelze si tedy myslet, dobrý nápad, mám plochou střechu, vysypu na ni hlínu a vytvořím si tu záhonky. Intenzivní zelená střecha ovlivňuje statiku domu a konstrukci stavby je třeba přizpůsobit její hmotnosti.

Zeleň lze mít i na šikmé střeše

Ačkoli plochá střecha je pro vysazení zeleně logicky nejvhodnější, vegetace může ozdobit i střechu s větším sklonem. U střech se sklonem od 20° nahoru musí být substrát zajištěn proti sesuvu. Existují také střešní tašky naplněné substrátem, ze kterých může přímo vyrůstat tráva, ať je sklon střechy sebevětší. Nevýhodou samozřejmě je, že k těmto střešním "záhonkům" budete mít zhoršený přístup.