Málokdo mi bude oponovat, když budu tvrdit, že základem je stavební spoření.
Tato bankovní služba, která k nám přišla krátce po sametové revoluci jako odpověď na touhu lidí mít vlastní střechu nad hlavou, má u nás mimořádně velký úspěch. Našetříte si základ a banka vám dá překlenovací úvěr. A můžete začít stavět, rekonostruovat, nakupovat.

Úvěr ze stavebního spoření, na nějž si klient vytváří nárok pravidelným spořením, má úrokovou sazbu neměnnou a klientovi je známa již v okamžiku uzavření smlouvy o spoření.

V Českomoravské stavební spořitelně (ČMSS) však najdou řešení i ti zájemci, kteří ještě nemají naspořeno. „Překlenovací úvěry Topkredit, Topkredit plus a Tophypo jsou k dispozici i s nulovou akontací,“ vysvětluje Lubomír Novotný z tiskového centra ČMSS.
Podmínky překlenovacích úvěrů přihlížejí k tomu, jak rychle dospěje klient k vyrovnání překlenovacího úvěru. Podle toho, k jaké době jeho splatnosti se zaváže, je mu přiznána roční úroková sazba.

Výhodou financování bydlení prostřednictvím stavebního spoření jsou i nízké poplatky za vedení účtu. Aktuální výhodou překlenovacích úvěrů z nabídky ČMSS je vyřízení žádosti o poskytnutí překlenovacího úvěru zdarma. Zvýhodněná nabídka se týká všech typů překlenovacích úvěrů z nabídky a platí až do 17. dubna 2009.

Stejně tak ale řada občanů využívá k nákupu nemovitosti další bankovní produkt, a tím je hypotéka. Pro zajištění financování koupě či renovace nemovitosti nabízí například Česká spořitelna (ČS) od dubna loňského roku „Ideální hypotéku,“ kterou si klienti sestaví přesně podle svých potřeb a přání. „Ideální hypotéku poskytujeme bez poplatku za vyřízení“, připomíná Tomáš Halla, ředitel odboru úvěry na bydlení a podnikání ČS. V nabídce zdarma získají klienti poradenství a sjednání hypotéky, třicetidenní garanci nabízené úrokové sazby, on-line ocenění nemovitosti vypracované přímo v pobočce a neomezené čerpání zdarma během prvních tří měsíců. „Při sjednávání úvěru požádáme klienta o předložení potvrzení o výši příjmů, nabývací titul k nemovitosti (např. smlouva o smlouvě budoucí) a případně další dokumenty související s konkrétním hypotečním úvěrem. On–line ocenění nemovitosti poskytujeme ve městech nad deset tisíc obyvatel na počkání zdarma,“ vysvětluje ředitel Halla.

Orientační výši hypotéky si klient〜 může spočítat na hypotečním kalkulátoru na internetových stránkách České spořitelny. Tento výpočet slouží pro rámcovou představu klienta, konečnou výši úvěru stanoví banka na základě zvážení údajů, které má o konkrétním klientovi k dispozici. „Zároveň dbáme na to, abychom klienty nepředlužili – každý klient prochází procesem credit scoringu, který zhodnotí žadatelovu schopnost úvěr splácet,“ uvádí Tomáš Halla.